ABC pierwszej pomocy czyli jak pomóc tonącemu

Bezpieczeństwo jest podstawą funkcjonowania obiektów przeznaczonych do pływania, za które odpowiedzialni są ratownicy wodni. Pełnią oni swoje obowiązki na basenach, w aquaparkach, a latem na wyznaczonych kąpieliskach. Może się jednak zdarzyć tak, że wypadek będzie miał miejsce tuż obok nas. Umiejętności, jakie posiadają ratownicy oraz sprzęt, którym dysponują, dają poczucie bezpieczeństwa korzystającym z uroków pływania. Nie może ono jednak zastąpić zdrowego rozsądku, jakim powinni kierować się amatorzy pływania podczas korzystania z wody. Nie zdejmuje ono również odpowiedzialności każdego z nas za pomoc, której powinniśmy udzielić.
Ratowanie tonącego na zorganizowanym kąpielisku
Na terenie kąpieliska przy każdym stanowisku ratowniczym powinien znajdować się sprzęt taki jak żerdź, koło ratownicze, rzutka ratownicza i pas ratowniczy „Węgorz”. Ratowanie ludzi na basenie jest „komfortowe” ze względu na to, że ratownik zazwyczaj ma grunt pod nogami, a jeśli go nie ma, zawsze znajduje się blisko wyjścia z wody. Często bywa tak, że osoba tonąca potrzebuje tylko czegoś się złapać, dlatego warto po prostu podać jej żerdź, rzucić koło ratunkowe lub nawet podać rękę, jeśli sytuacja na to pozwala. Inaczej jest na wyznaczonym kąpielisku na akwenie otwartym. W takim przypadku udzielając pomocy należy przede wszystkim myśleć o własnym bezpieczeństwie, użyć dostępnego sprzętu pływackiego bez bezpośredniego kontaktu z tonącym i błyskawicznie poinformować służby ratunkowe.
Jak rozpoznać tonącego?
Na początku jednak warto zastanowić się nad tym, jak wygląda osoba tonąca. O tym, że znajdujący się w wodzie człowiek ma problem i jest zagrożony, świadczą między innymi:
gwałtowne łapanie powietrza;
puste spojrzenie lub zamknięte oczy;
usta znajdujące poniżej poziomu lustra wody;
spławikowanie, czyli chowanie i wynurzanie głowy próbując nabrać powietrza.
Pamiętajmy – osoba tonąca nie krzyczy!
Pierwsza pomoc – ABC
W sytuacji, gdy widzimy tonącą osobę, a nie jesteśmy ratownikiem, należy przede wszystkim krzyknąć proste hasło, które poinformuje ludzi (w tym ratownika), że ktoś się topi. Następnie należy powiadomić służby ratunkowe – samodzielnie bądź wyznaczyć do tego osobę trzecią. Na basenach i wytyczonych kąpieliskach ratownicy dysponują sprzętem służącym do podjęcia natychmiastowej akcji ratunkowej, w tym kwalifikowanej pierwszej pomocy, pomocy przedmedycznej, która jest niezbędna w przypadku ratowania osoby nieprzytomnej lub nieprzytomnej i nieoddychającej.
W przypadku gdy człowiek jest przytomny, bardzo często wystarczy podać mu rękę lub złapać tak, aby czuł się stabilnie i nakłonić go do porządnego odkasływania. Jeżeli to dzieje się w wodzie, należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, tak aby osoba tonąca nie zrobiła nam krzywdy. W momencie gdy człowiek zaczyna się dusić, należy przechylić go wprzód tak, aby głowa znajdowała się poniżej jego klatki piersiowej, podpierając go na jednej ręce, a drugą klepiąc w plecy, między łopatkami.
Co w przypadku utraty przytomności?
Sytuacja się zmienia, gdy tonąca osoba traci przytomność. Po wyciągnięciu z wody należy ją wtedy jak najszybciej ułożyć na wznak, udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić czynności życiowe poprzez zbliżenie swojego ucha do twarzy poszkodowanego i obserwowanie klatki piersiowej przez 10 sekund. Na tym etapie warto również sprawdzić nawrót kapilarny poprzez uciśnięcie palca u ręki (najlepiej serdecznego), aby sprawdzić, czy krew wraca do palca. Jeżeli tak się nie dzieje, może to świadczyć o zbliżającym się wstrząsie.
Jeśli wyciągnięty z wody człowiek oddycha, układamy go w pozycji bezpiecznej, udrażniając drogi oddechowe, i czekamy na ratowników medycznych po wcześniejszym ich wezwaniu, kontrolując co minutę oddech osoby nieprzytomnej. Należy również pamiętać, że taka osoba jest osłabiona, mokra i w bezruchu, w związku z tym może odczuwać dyskomfort związany z utratą ciepła. Warto przykryć poszkodowanego kocem termicznym.
Brak oddechu u osoby tonącej to sytuacja, w której czas odgrywa kluczową rolę!
W przypadku stwierdzenia braku oddechu należy wykonać 5 ratowniczych oddechów. Kiedy ten etap mamy za sobą, w proporcji 30:2 robimy:
- 30 uciśnięć klatki piersiowej;
- 2 wdechy ratownicze.
Tę procedurę powtarzamy aż do momentu odzyskania przytomności resuscytowanej osoby lub do przyjazdu karetki i przejęcia nieprzytomnego przez ratowników.
Ratuj z głową
Od tego, czy podejmiemy się udzielenia pierwszej pomocy, bardzo często zależy zdrowie, a nawet życie poszkodowanego. W związku z tym warto zapamiętać te kilka czynności, ponieważ dzięki temu być może kiedyś ktoś właśnie Tobie będzie zawdzięczał pełną sprawność po swoim wypadku.
Należy jednak pamiętać, że osoba tonąca nie kontroluje swoich ruchów, dlatego w momencie próby wyciągnięcia takiego człowieka warto rozpocząć akcję z odpowiedniej odległości, tak, aby samemu nie zostać podtopionym.
Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto wziąć udział w firmowym szkoleniu BHP czy specjalistycznym szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy, gdzie nauczymy się podstaw związanych z ratowaniem życia i zdrowia. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza i umiejętności przydadzą się nam w praktyce.
Przeczytaj więcej porad dotyczących pływania i aktywności w wodzie publikowanych w ramach naszej kampanii "AQUA SPEED na zdrowie" Wejdź na stronę www.aquaspeednazdrowie.pl, dowiedz się, dlaczego warto pływać, być aktywnym – korzystaj ze zniżek na zakup sprzętu naszej marki. Podaj dalej #pływaniedlazdrowia!
Foto: unsplash.com