SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Pływanie to pomysł na życie

2021-08-31
Pływanie to pomysł na życie

Pływanie jako zawód, jako baza do kariery zawodowej, własnego biznesu?

Pływanie zawodowe osiągają nieliczni ze względu na to, że trzeba podporządkować życie swoje, a czasem i najbliższych osób pod ten wymagający sport. Uważam, że uprawianie pływania kształtuje charakter zawodnika oraz uczy wielu rzeczy (np. organizacji czasu i dyscypliny), które później przydają się w sferze zawodowej. Oczywiście nie staje się to podczas krótkiej przygody z pływaniem, gdzie wszystko idzie zgodnie z planem, a raczej podczas co najmniej sezonu gdzie pływak nie tylko odnosi mniejsze i większe sukcesy, ale też potrafi wyciągnąć wnioski z każdej porażki.

Twoje początki pływania… wspomnienia te pozytywne, ale również te, o których chciałabyś zapomnieć?

Moja przygoda z pływaniem w sumie zaczęła się od pójścia do szkoły pływania w wieku ok. 6 lat. Dzięki temu trafiłam do klasy sportowej ukierunkowanej na pływanie. Dopiero pod koniec piątej klasy podstawówki zaczęłam więcej interesować się tym sportem oraz budziła się we mnie chęć rywalizacji i osiągania jak najlepszych wyników. Dobrze wspominam zarówno swoje największe osiągnięcia na zawodach, jak i na treningach, czas spędzony wśród innych sportowców. Natomiast złe wspomnienia wiążą się z przebytymi kontuzjami, z jednym z obozów w Wałczu, czy z jakiegoś powodu bardzo słabymi startami (żeby nie powiedzieć aż porażkami) na zawodach. Nie da się tego zapomnieć, więc nauczyłam się odnajdywać w tym pozytywne zdarzenia, które też motywują mnie, gdy mam słabszy dzień.

Pływasz open water, zimowo, na basenie opowiedz, czym różni się takie pływanie?

Chyba najważniejsze jest to, że pływanie na basenie odbywa się za każdym razem w identycznych warunkach. Dzięki temu można łatwo porównywać swoje osiągnięcia czy prowadzić tabelę rekordów. Przy pływaniu open water oraz w zimnej wodzie jest wiele zmiennych tj. pogoda, wyznaczona trasa, temperatura wody. Ponadto pływanie open water to zazwyczaj dystanse powyżej 1500m (co oznacza, że liczy się wytrzymałość) i nie jest przy tym prowadzona żadna historia rekordów np. Świata czy Europy. Natomiast w zimowym pływaniu rozgrywane są konkurencje od 25m do nawet 1 km. Istnieją przy tym dwie odrębne federacje, które ustalają dokładne zasady pływania podczas zawodów w lodowatej wodzie.

Twoje rady dla początkujących (małych – dzieci i dużych – rodziców)? Czyli jak przygotować się do nauki pływania?

Przede wszystkim należy wybrać osobę godną zaufania, dzięki której będziemy się czuć bezpiecznie w wodzie. Na lekcję pływania potrzebujemy w zasadzie tylko strój kąpielowy, czepek i okularki. Dla osób początkujących inny potrzebny ewentualnie sprzęt będzie miał instruktor. Trzeba pamiętać, że nauka pływania wymaga czasu. Dla jednych wystarczy np. 15 h pływania, by załapać podstawy każdego stylu pływackiego, a dla innych potrzebne będzie 30 h, aby osiągnąć ten sam poziom.

Szkółka nauki pływania… czy uruchomienie takiego biznesu jest skomplikowane? Wiedza, umiejętności, sprzęt, miejsce – jak się do tego przygotować?

Samo założenie firmy w urzędzie nie jest zbyt skomplikowane i można znaleźć w Internecie instrukcje jak to zrobić. Natomiast do uruchomienia działalności w praktyce warto zrobić sobie biznesplan, dzięki któremu spojrzymy z różnych stron na swój biznes oraz będziemy mieć wszystkie ważne informacje w jednym dokumencie. Przy otwieraniu szkółki pływackiej niezbędne są przede wszystkim wiedza i umiejętności związane z prowadzeniem zajęć na basenie (uczymy się tego na kursie instruktorskim i praktykach) oraz komunikacji z klientem (nie tylko w trakcie lekcji pływania, ale również np. przy zapisach na zajęcia). Przy wyborze basenu, na którym chcemy uczyć innych, trzeba zwrócić uwagę na regulamin obiektu oraz skontaktować się z kierownikiem basenu w sprawie warunków prowadzenia zajęć. Jeśli chodzi o sprzęt – nie ma konieczności wykupienia od razu jego niezliczonej ilości. Niektóre obiekty posiadają magazyn, z którego można wypożyczyć sprzęt pływacki (typu makaron, deska, piłka) na czas prowadzenia zajęć. Drobne komplikacje przy uruchamianiu szkółki pływackiej mogą pojawić się, gdy staramy się o dofinansowanie swojej działalności np. z Urzędu Pracy, czy z Unii Europejskiej. Podlegamy wtedy bowiem pod regulamin danej dotacji. Może określać on m.in. kiedy należy zarejestrować działalność gospodarczą, jakie dokumenty są niezbędne przy składaniu wniosku o dofinansowanie, na jakie wydatki można przeznaczyć dofinansowanie.

Pływanie dla zdrowia… co dało Ci pływanie i jak będziesz zachęcać do nauki pływania innych – klientów twojej szkółki.

Umiejętność pływania dała mi przede wszystkim większe poczucie bezpieczeństwa, gdy znajduje się nad wodą. Pozwala również w sytuacjach kryzysowych uratować komuś życie. Nauka pływania także dobrze wpływa na nasze zdrowie – może m.in. być formą rehabilitacji (oczywiście, jeśli nasz lekarz tego nie zabrania), odciążyć stawy oraz wzmocnić nasze mięśnie. Poza tym dzięki pływaniu możemy pozbyć się stresu i choć na chwilę zapomnieć o problemach lub znaleźć na nie rozwiązanie właśnie podczas pływania. Poznając ten sport, może się zdarzyć, że stanie się on naszą pasją do tego stopnia, że będziemy chcieli sprawdzić się na zawodach pływackich, które jeszcze bardziej zmotywują nas do doskonalenia pływania i pracy nad sobą.  

Jak widać, nauka pływania przynosi znacznie więcej korzyści niż strat, a taka inwestycja może nawet uratować czyjeś życie.

Hanna Bakuniak pochodzi z Bydgoszczy, gdzie też studiuje w Wyższej Szkole Gospodarki. Założycielka szkoły pływania CHAMPIONS SWIM. Jest multimedalistką Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu na basenie oraz wodach otwartych. Specjalizuje się w pływaniu długodystansowym oraz w lodowym pływaniu, gdzie temperatura wody wynosi poniżej 5°C i obowiązuje zwykły strój do pływania (pianka neoprenowa jest zabroniona). Oprócz pływania swoje treningi urozmaica o bieganie, jazdę na rowerze i ćwiczenia na siłowni.

Wywiad dostępny jest również w pierwszym wydaniu AQUA SPEED magazyn – czasopismo dla kochających wodę

AQUA SPEED magazyn
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel