SuperSafeTM shopping
SuperFair.Shop badge

AQUA SPEED Open Water Series - Nieporęt 2020

2020-09-07
AQUA SPEED Open Water Series - Nieporęt 2020

Druga odsłona AQUA SPEED Open Water Series

Ostatni piątek sierpnia upłynął pod znakiem pływania open water w ramach nowego cyklu AQUA SPEED Open Water Series. Chęć rywalizacji w Nieporęcie przyciągnęła ponad 150 doświadczonych zawodników – pływaków i triathlonistów oraz amatorów pływania w wodach otwartych. Było ściganie na dystansach 950, 1900 i 3800 metrów oraz 100, 200 i 450 dla dzieci, była walka, zabawa i dużo świetnych emocji. Zawody okazały się doskonałym treningiem przed kolejną imprezą z cyklu Garmin Iron Triathlon, ale również idealną imprezą na zakoń-czenie sezonu. Zawodnicy nie oszczędzali sił, walcząc o nagrody, statuetki oraz najlepsze czasy w klasyfikacji generalnej pierwszej edycji tego cyklu zawodów.

Jezioro Zegrzyńskie – pływanie na wodach otwartych

Rywalizacja odbyła się na Jeziorze Zegrzyńskim w malowniczo położonym Nieporęcie. Miejsco-wość i zbiornik wodny znane są miłośnikom triathlonu, którzy startują tu już kolejny raz w ramach cyklu Garmin Iron Triathlon. Po raz pierwszy w tym miejscu odbyły się – profesjonalnie przygoto-wane, z fantastyczną oprawą – zawody open water. Cykl AQUA SPEED Open Water Series to nowa formuła zawodów, która idealnie propaguje modę pływania w wodach otwartych i populary-zuje tę dyscyplinę sportu. Dystanse znane z triathlonu przyciągają do open water triathlonistów, którzy przekonują się do tej formy współzawodnictwa. Natomiast wśród zawodników open water popularyzowany jest triathlon – idealna dyscyplina sportu dla zawodników wywodzą-cych się z „pływania”. Wśród dzieciaków, zawody tego typu promują aktywność fizyczną oraz po-zytywną rywalizację.

Open Water w Nieporęcie – tego jeszcze nie było

Zawody na Jeziorze Zegrzyńskim różniły się nieco od tych zrealizowanych w Ślesinie. Tym razem nie było konieczności wybiegania z wody, aby rozpocząć kolejne „kółko”, czyli 950 metrów. W Nieporęcie uczestnicy mieli inną trudność. Musieli zmierzyć się z kilkudziesięciometrową płycizną, która znajdowała się na początkowym etapie wyścigu oraz na jego końcu. Rolling start z wbiega-niem do wody wymagał uwzględnienia tej przeszkody i powodował przetasowania w kolejności zawodników już podczas mijania pierwszej, pomarańczowej boi. Również, kończąc dystans – przy wyjściu – można było zyskać bądź stracić cenne sekundy. Zawodnicy, mniej doświadczeni zaczyna-li i kończyli pływanie za wcześnie, zahaczając rękoma o dno, inni próbowali przebyć płyci-znę delfinując, inni z kolei biegali w wodzie, kiedy to było tylko możliwe.

Elektroniczny pomiar czasu dawał szanse zarówno tym z początku, jak i końca grupy startujących. Osoby, które pływają szybciej a ustawiły się na końcu stawki, musiały liczyć się z przepychankami w wodzie przy wyprzedzaniu innych zawodników, czy omijaniu boi nawrotowych.

Nie było łatwo, ale za to bardzo ciekawie. Podczas zawodów AQUA SPEED Open Water Series, działo się więc wszystko, co w tego typu wyścigach najpiękniejsze i to, co zawodnicy lubią... bądź czego nie lubią najbardziej.

Wyniki, czasy czyli podsumowanie rywalizacji

AQUA SPEED Open Water Series w Nieporęcie na dystansie 3,8 km, wygrał Jakub Śliwka (UKS G-8 Bielany Warszawa, 00:46:16) wyprzedzając tym samym zwycięzcę rywalizacji ze Ślesina Bar-tłomieja Lasska (00:49:01). Na tym samym dystansie w klasyfikacji kobiet najszybsza była Małgo-rzata Bołtuć (01:08:02). Lepszy wynik wypływała jednak Agata Litwin (00:52:27), która startowała w Ślesinie. Drugie miejsce zarówno w Ślesinie, jak i Nieporęcie zajął Grzegorz Monczak, który wy-kręcił w obu imprezach, niemal identyczny czas płynąc bez pianki (00:49:40 – Ślesin, 00:49:30 – Nieporęt). Dystanse 1900 metrów zwycięzcy zamknęli czasami poniżej 30 minut. Natomiast 950 metrów najszybsi zawodnicy przepłynęli w nieco ponad 10 minut.

Trzeba podkreślić, że wyniki dotyczą rywalizacji open z podziałem na płeć. Wyróżnieni zostali rów-nież zawodnicy startujący bez pianki oraz w kategoriach wiekowych z podziałem na płeć. Swoje święto miały również dzieciaki startujące w AQUA SPEED Kids na dystansach 475, 200 i 100 metrów. Szczegółowe wyniki rywalizacji dostępne są na stronie zawodów https://openwaterseries.pl/.

Niską temperaturę powietrza w Nieporęcie podczas dekoracji, rekompensowała atmosfera, która tego wieczoru była znakomita. Sponsor i organizatorzy, wręczając dyplomy oraz nagrody rzeczowe w tym torby sportowe, okularki pływackie, ręczniki marki AQUA SPEED nie zapomnieli zaprosić wszystkich na kolejny dzień zmagań sportowych. Już nazajutrz w tej samej lokacji, miała rozegrać się rywalizacja pod szyldem Garmin Iron Triathlon.

Garmin Iron Triathlon — sztafeta AQUA SPEED

Tym razem marka AQUA SPEED – partner części pływackiej triathlonu, wystawiła swoją ekipę na najkrótszym dystansie, czyli 1/8 Ironmana. Pływanie w Jeziorze Zegrzyńskim na odcinku 475 me-trów, ściganie na rowerze na dystansie 22,5 km oraz 5,275 km biegania – takie wyzwanie czekało zawodników tej części zawodów. Pogoda nie rozpieszczała zawodników – było chłodno i mokro. Część pływacką ominęła ulewa, która swoją kulminację miała podczas rywalizacji rowerowej. Walka była bardzo zacięta, zawodnicy z ekipy AQUA SPEED przyjechali do Nieporętu po zwycięstwo i tak się stało. Przewaga nad drugą ekipą nie była duża, ale cel został osiągnięty. Zwycięstwo wywal-czyli Panowie Maciej Mazerant (pływanie), Michał Zakrzewski (rower) i Maciej Mazerant (bieg).

Kibice tym razem nie mogli dopingować swoich zawodników ze względu na obostrzenia sanitarne. Sami zawodnicy stanęli jednak na wysokości zadania, tworząc niesamowitą atmosferę, wspierając swoich kolegów i koleżanki na trasie zawodów. Podczas dwóch dni rywalizacji można było skorzy-stać z Małego Expo, gdzie dostępne było również stoisko AQUA SPEED z akcesoriami pływacki-mi. Każdy mógł przetestować i zakupić okularki, stroje do pływania, treningu i nauki pływania, ale również rekreacyjne do plażowania i zabawy w wodzie.

AQUA SPEED Open Water Series 2021

Czy pływanie na wodach otwartych w Polsce ma szansę rozwinąć się co najmniej tak jak triathlon? Wiele na to wskazuje. Po doskonałych recenzjach imprezy, sponsor główny i organizatorzy wyda-rzenia zapowiedzieli jego kontynuację w roku 2021. AQUA SPEED Open Water Series ma szansę zapisać się w historii zawodów open water jako jedna z najciekawszych imprez tego typu i przycią-gnąć jeszcze większą grupę zawodników oraz kibiców.

Nie było by tego sukcesu, gdyby nie tak liczny udział sportowców w wydarzeniu. Serdeczne po-dziękowania należą się wszystkim pływakom, którzy zaufali nowej formule zawodów współtworzy-li to wyjątkowe sportowe wydarzenie.

Show more entries from September 2020

Recommended

pixel