open water

AQUA SPEED open water – pływanie to przygoda!

Open water, czyli pływanie na wodach otwartych tj. jeziorach, rzekach, stawach, morzu czy oceanie. Wszędzie tam, gdzie pływak ma kontakt z naturą, pływa pod gołym niebem (również zimą – winter swimming), mówimy, że pływa open water.

Pływanie na wodach otwartych może mieć charakter rekreacyjny, przygodowy, jak również sportowy oparty o rywalizację połączoną z aktywnym spędzaniem wolnego czasu.

Spodenki, stroje pływackie, okularki i czepki to atrybuty pływaków i pływaczek open water. Podczas niektórych zawodów OW, ale przede wszystkim w ramach rywalizacji triathlonowej, dopuszczone są specjalistyczne pianki neoprenowe.

W Polsce letni sezon pływania, rozpoczyna się w czerwcu i trwa do końca września.

AQUA SPEED promotorem open water w Polsce

Marka AQUA SPEED specjalizuje się w produkcji sprzętu i akcesoriów wspierających trening pływacki oraz rywalizację open water. Nasze okularki, kostiumy, czepki, bojki asekuracyjne są naturalnym wyborem miłośników i miłośniczek tej wspaniałej przygody i formy sportowego współzawodnictwa.

Podstawowe zasady pływania na wodach otwartych

Pływanie na wodach otwartych to wciągająca, ale jednocześnie wymagająca dobrego przygotowania aktywność fizyczna. Umiejętności pływackie to podstawa, niezwykle istotne jest również zadbanie o bezpieczeństwo i komfort. 

Podstawą jest pływanie w sprawdzonych akwenach, z bojką asekuracyjną, w towarzystwie innych pływaków bądź z zabezpieczeniem z brzegu. Podczas zawodów pływackich kluczowe jest stosowanie się do wytycznych organizatorów, sędziów czy ratowników wodnych, którzy dbają o uczestników rywalizacji.

Warto również pomyśleć o dobrym odżywianiu. Podczas długiego wypływania należy mieć ze sobą coś pożywnego do przekąszenia, a gdy pływamy w zbiornikach o trudnej do weryfikacji jakości wody, przydaje się np. probiotyk.

Trening open water na basenie

Aby z przyjemnością uprawiać pływanie w sezonie letnim, dobrze jest zaplanować sezon i poświęcić na przygotowania całą jesień i zimę, trenując na pływalni. Ustalenie celów startowych na kolejny sezon będzie motywacją do intensywnej pracy nad techniką i formą. W celu urozmaicenia treningu, a także pracy nad aspektami techniki, wytrzymałości czy szybkości warto używać sprzętu i akcesoriów.

W procesie przygotowawczym można również uwzględniać basenowe imprezy pływackie, które weryfikują kondycję, technikę i mental.

Drafting – pływanie za inną osobą, unoszenie głowy do nawigacji, pływanie w pralce, czyli w dużej grupie innych osób oraz nawracanie na bojach. Te aspekty techniki pływania na wodach otwartych można trenować również na pływalni podczas treningów oraz wydarzeń takich jak POWER race by AQUA SPEED – czyli open water pod dachem.

Trening outdoor

Obycie z akwenami, w których nie widać dna, bądź na których jest fala, to element praktyki i ćwiczeń w warunkach naturalnych. Warto korzystać z treningów, organizowanych przez doświadczonych trenerów i pływaków, bądź zdobywać doświadczenie w ramach wydarzeń takich, jak AQUA SPEED Open Water Series gdzie można przepłynąć swoje pierwsze 475 metrów w bezpiecznych warunkach, pod czujnym okiem ratowników.

Przygotowanie termiczne, czyli odporność na zimną wodę, która może pojawić się w akwenie podczas pływania OW, świetnie jest budować np. morsując, bądź biorąc udział w imprezach lodowego pływania.

AQUA SPEED Open Water Series – zawody open water

AQUA SPEED Open Water Series

To już stały punkt w kalendarzu miłośników pływania na wodach otwartych w Polsce. W szczególności, kultowe zawody w Ślesinie, rozpoczynające sezon pływania OW, zyskały grono stałych wielbicieli. Zawody organizowane są od 2019 roku i z każdym sezonem powiększa się liczba zawodników i zawodniczek biorąca udział rywalizacji. Można zaryzykować stwierdzenie, że to najpopularniejszy cykl w Polsce.

ASOWS to doskonała okazja do sprawdzenia formy, ale również świetna zabawa, zdrowa rywalizacja, kontakt z naturą.

Spotykamy się w:

  • kultowym Ślesinie (1 czerwca 2024),
  • Elblągu (6 lipca 2024)
  • Sycowie (13 lipca 2024)

W zawodach może wziąć udział każdy, kto jest w stanie przepłynąć minimum 475 metrów (nowy dystans) 950, 1900, 3800 metrów. Dopuszczone jest pływanie w piance triathlonowej. Dzieciaki mogą wystartować na dystansach 100 m (6-7 lat), 200 m (8-11 lat), 475 m (12-13 lat)

>> Zapisz się! << 

Operator zawodów Labosport Polska

Swim Series Poland by AQUA SPEED - zawody open water

Swim Series Poland by AQUA SPEED

To nowa propozycja dla pasjonatów pływania na wodach otwartych oraz triathlonistów. Dzień przed legendarnymi zawodami spod szyldu IRONMAN w Poznaniu i Warszawie rozegrane zostaną zawody pływania open water.

Spotykamy się w:

  • Warszawie (8 czerwca, Jezioro Zegrzyńskie)
  • Poznaniu (31 sierpnia, Jezioro Kierskie)

Do dyspozycji uczestników są dystanse 1500 i 750 metrów. To doskonała okazja, by pływacy, którzy nie planują startu w całym triathlonie, mogli stać się częścią imprez IRONMAN Poland.

>> Zapisz się! << 

Operator zawodów Sport Evolution 

POWER race by AQUA SPEED

POWER race by AQUA SPEED

To wyjątkowe przedsięwzięcie, które miało swoją premierę tej wiosny. Przygotowane specjalnie z myślą o pływakach, którzy chcą poczuć energię open water przed sezonem. Pływanie na zasadach OW, ale w kontrolowanych warunkach basenowych, to idealna okazja, aby spotkać się w gronie miłośników tej formy aktywności oraz przećwiczyć technikę przed rozpoczęciem rywalizacji na zawodach organizowanych na łonie przyrody.

Spotykamy się w:

  • Warszawie (10 marca, Basen Centrum Sportu i Rekreacji WUM) / już było
  • Warszawie (26 października 2024, Basen Centrum Sportu i Rekreacji WUM / info o zapisach tylko dla zapisanych do newslettera POWER info)

W pierwszej edycji POWER race ścigało się wokół boi, na dystansie 475 metrów, blisko 60 osób. W super atmosferze, z uśmiechami na twarzy, rywalizowali pływacy i pływaczki z Warszawy, Łodzi, Poznania, Ełku, Olsztyna. Pływali z nami olimpijczycy Alicja Tchórz, Radosław Kawęcki, Filip Wypych znani z typowo basenowej rywalizacji.

Takiego widowiska pływackiego jeszcze nie było. Emocje sięgały zenitu! POWER race by AQUA SPEED tak zmienia się pływanie.

Operator zawodów gsandr 

Sopocki Maraton Pływacki / wydarzenie partnerskie

Długodystansowy wyścig pływacki w Morzu Bałtyckim? Teraz to możliwe!

W ramach Sopockiego Maratonu Pływackiego macie możliwość przepłynięcia jednej z dwóch tras – 5 km z Gdyni do Sopotu oraz 10 km zna trasie Sopot – Gdynia – Sopot.

Trasa wzdłuż brzegu pomiędzy molem w Sopocie a molem w Orłowie gwarantuje piękne widoki, o ile będzie na to czas podczas wymagającego wyścigu w warunkach morskich.

Możliwość startu w piance na dystansie 5 km oraz bez pianki na dystansie 5 i 10 km.

Spotykamy się w:

  • Sopocie | dystans 10 km / Sopot – Gdynia – Sopot (10 sierpnia)
  • Gdyni | dystans 5 km / Gdynia Orłowo – Sopot (10 sierpnia)

>> Zapisz się! << 

Operator zawodów Open Water Team Sopot 

Wybierz akcesoria do treningu i pływania open water!

Polecane

pixel