Bárbara Hernández – Lodowa Syrena!
Bárbara Hernández – utytułowana pływaczka długodystansowa z Chile, zdobywczyni rekordów świata i rekordów Guinnessa. Długie dystanse i niskie temperatury wody to warunki, w których „Lodowa Syrena” czuje się najlepiej.
Barbara udzieliła nam wywiadu, tuż przed przylotem do Polski na zawody Gdynia Winter Swimming Cup. Tym ekskluzywnym wywiadem zapowiadamy kolejny numer AQUA SPEED magazyn, który opublikujemy już w najbliższych dniach!
Lodowa Syrena z Chile
Mam wrażenie, że nazywają Cię „Lodową Syreną”, ponieważ woda to Twoje drugie naturalne środowisko… Jak zaczęła się Twoja przygoda z pływaniem?
Myślę, że woda to moje pierwsze środowisko [śmiech]. Nigdzie nie czuję się tak komfortowo i swobodnie, jak w niej. Mieszkam w stolicy Chile – jednym z nielicznych regionów bez morza w moim kraju, więc bycie w wodzie, w basenie czy morzu zawsze traktowałam jako przywilej. Zaczęłam pływać w wieku 6 lat.
Czy łatwo jest być pływaczką w Chile?
Obecnie w tym państwie funkcjonuje więcej basenów, a dostęp do nich jest nieco bardziej sprawiedliwy i wolny w niektórych miejscach, ale nadal ten sport pozostaje niewidoczny i niepromowany przez politykę sportową rządu mimo tysięcy kilometrów wybrzeża, które mamy. Zarabianie na życie jako pływak jest bardzo skomplikowane.
AQUA SPEED partnerem GDYNIA WINTER SWIMMING CUP
Już w dniach 27-28 stycznia 2024 roku w Gdyńskiej Marinie odbędzie się 5-jubileuszowa edycja zawodów Gdynia Winter Swimming Cup BCT SERIES, która posiadać będzie rangę Pucharu Świata w zimowym pływaniu federacji IWSA (International Winter Swimming Association) oraz Międzynarodowych Mistrzostw Polski. To pierwszy raz w historii zimowego pływania, kiedy zawody o tak wysokiej randzie Pucharu Świata odbędą się w Polsce.
Rywalizacja rozegrana zostanie na 25m basenie, który na potrzebę Mistrzostw wybudowany zostanie w Gdyńskim Porcie Jachtowym. Zawody odbywać będą się w godzinach 9-15, dla kibiców powstanie specjalna trybuna. W planie zawodów znajdują się wyścigi na dystansach od 25m do 1km (o tytuł BALTIC COLD BEAST) wyścig sztafetowy 4x25m, pływanie w przebraniach dla zabawy oraz start dla dzieci – Morświnki. Zaplanowane style rywalizacji pływackiej to kraul, styl klasyczny oraz motylkowy.
Na dzień dzisiejszy, poza zawodnikami z Polski, swoje uczestnictwo potwierdzili już pływacy z Niemiec, Anglii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Holandii, Finlandii, Hiszpanii, Estonii, Maroko oraz Chile.
Uczestnictwo w zawodach zadeklarowała między innymi obecna Rekordzistka Guinnessa Barbara Hernández, nazywana Lodową Syreną z Chile, która jako pierwsza osoba na świecie przepłynęła 1,5 mili (2,41 km) w lodowatych wodach Oceanu Antarktycznego.
Dobry zespół podstawą pływania ekstremalnego
W wywiadach podkreślasz ogromne znaczenie zespołu w Twoich osiągnięciach… Czy ekstremalne pływanie to sport dla indywidualistów?
Dla mnie to zawsze jest wysiłek zespołowy. Dużą rolę odgrywa zespół, któremu ufam i powierzam swoje życie. Wspólnie z nim wyznaczam cel, którego osiągnięcie może zająć dziesięciolecia.
Czy był moment w Twoim pływaniu, kiedy powiedziałaś sobie: „Koniec… Nie wejdę już do wody”?
Mieliśmy ciężkie i skomplikowane, bolesne pływania, ale nigdy nie myślałam o tym, żeby nie wracać do wody. Jasny cel pomaga pokonać wątpliwości i przeciwności, a woda to mój dom. Należę do moich lodowców i fiordów w Patagonii. Staram się też nigdy nie tracić zdolności do zachwytu i zabawy w wodzie.
Ukończyłaś psychologię. Czy pracujesz w tym zawodzie? Jak wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie pomagają Ci w pływaniu?
Byłam psychologiem, a obecnie jako mówca pracuję z kobietami, fundacjami, firmami i szkołami. Bycie psychologiem, ale także chodzenie na terapię istotnie wpływa na umiejętność doświadczania każdej emocji, pracę nad strachem i oczekiwaniami, łączenie się z najlepszą i najgorszą wersją siebie, a także naukę przesuwania granic, tworzenia możliwości i marzeń.
Pływackie wyzwania motywują
Obserwuję niebezpieczne zjawisko w sporcie, nawet amatorskim, polegające na używaniu swojego ciała jako narzędzia do pobijania rekordów i budowania sławy… Jaki jest Twój stosunek do tego?
Wierzę, że motywacja do czynienia niemożliwego możliwym jest wpisana w człowieka i tylko poprzez zbliżanie się do granic zdajemy sobie sprawę, co jesteśmy w stanie zrobić zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Obecnie odpowiedzialność za nasze własne życie i za innych, profesjonalizm i oddanie tym z nas, którzy budują nasze marzenia, to aspekty warte szczególnego podkreślenia. Jaki jest nasz dorobek? Czy to jest medal, czy rekord Guinnessa? W przypadku mnie i mojego zespołu to są narzędzia, którymi staramy się motywować innych do podążania za swoimi marzeniami i życia takim życiem, które każda osoba wybiera dla siebie.
Czy pływanie to dla Ciebie bardziej sport, czy aktywność fizyczna dla ciała i ducha?
Traktuję pływanie jako rodzaj medytacji w ruchu. Nigdzie, podczas żadnej innej aktywności nie jestem w stanie tak wyraźnie słyszeć swojego serca i myśli.
Pływanie jest dobre dla ciała i ducha
Co dla Ciebie oznaczają pojęcia dobrostanu i sukcesu?
Według mnie dobrostan to dbanie o siebie, zdolność i możliwość wyboru tego, co jest dla nas najlepsze zarówno fizycznie, jak i psychicznie. A sukces to robienie tego, co kocham, w otoczeniu tych, których najbardziej kocham i podziwiam. Sukces jest tożsamy z tym, że inni ludzie ufają ci na tyle, że są skłonni dzielić się swoimi historiami wysiłku i marzeń, bo czują połączenie z tobą i twoją pracą.
Sukces to nauka, jak przyjąć to, co w tobie najlepsze i najgorsze, mając świadomość potencjalnego strachu i bólu. Nie chodzi o to, aby było łatwo, ale o to, by otworzyć się na kształtowanie w sobie radości i traktowanie siebie z miłością.
Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn
Zdjęcia: Ulises Yanez, Felipe Molina, Shawn Heinrichs, dzięki uprzejmości Bárbara Hernández.