SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czepek na basen – jak wybrać ten najlepszy

2023-02-16
Czepek na basen – jak wybrać ten najlepszy

Wybierając się na basen, wiele osób zwraca uwagę na możliwość przebywania na nim bez konieczności zakładania czepka basenowego. Tymczasem z jego używania płynie szereg korzyści, a odpowiednio dobrany model nie sprawia większych trudności podczas zakładania i jest wygodny w użytkowaniu. Dlaczego zatem warto mieć czepek na basen i jak go wybrać?

Dlaczego warto założyć czepek do pływania?

Dla osób bywających często na basenie, głównym argumentem przemawiającym za używaniem czepka basenowego jest ochrona włosów. Wszyscy, którzy okazjonalnie odwiedzają aquaparki, baseny tradycyjne lub termalne, powinni rozważyć używanie czepków pływackich ze względów higienicznych, nawet w sytuacji, kiedy nie są one wymagane regulaminem danego obiektu. 

 • Ochrona - dobrze dobrany czepek na basen skutecznie chroni włosy przed niszczącym działaniem chloru i innych substancji chemicznych stosowanych do uzdatniania wody. Częste narażanie włosów na działanie drażniących substancji powoduje ich przesuszenie i zwiększoną łamliwość. Ponadto, gdy korzysta się z uroków basenu w okresie jesienno-zimowym, zakładanie czepka pływackiego chroni włosy przed całkowitym zamoczeniem i koniecznością ich długiego suszenia po zakończeniu kąpieli. Rzecz szczególnie doceniana przez rodziców z małymi dziećmi. Używanie czepka na basenie to również kwestia ochrony przed niektórymi chorobami. Osoby podatne na infekcje uszu mogą znacznie zmniejszyć ryzyko, zakładając czepek i uniemożliwiając tym samym przedostawanie się wody do ucha.
 • Higiena - wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym, niemniej jednak na basenie może stać się przyczyną niedrożności filtrów lub innego systemu pracującego na terenie obiektu. Noszenie czepka znacznie ułatwia obsłudze basenu utrzymywanie na nim odpowiedniej higieny.
 • Wygoda - korzyści płynące z posiadania czepka na pewno docenią posiadacze długich lub bujnych włosów, które niezabezpieczone, w znacznym stopniu mogą utrudniać swobodne pływanie, nurkowanie czy zabawę.
 • Dynamika - kwestia, która ma znaczenie głównie dla osób profesjonalnie związanych ze sportami wodnymi. Czepek pływacki znacznie poprawia dynamikę w trakcie np. zawodów, gdzie zwycięstwo często wynikiem ułamków sekund. Pod czepek można również wkładać popularne obecnie urządzenia mierzące poziom aktywności i postęp treningu takie jak np. Polar Verity Sense 

Jaki wybrać czepek na basen – dostępne rodzaje

Głównym wyróżnikiem jest materiał, z którego czepek jest wykonany. Można znaleźć również modele oferujące przydatne opcje, np. miejsce w tylnej części, pozwalające ukryć długie włosy, ale komfort użytkowania – i tak – w głównej mierze zapewnia odpowiednio dobrany rozmiar i wspomniany już materiał, z którego zrobiony jest czepek.

 • Czepek silikonowy – pozwala na dobrą ochronę przed zamoczeniem włosów dzięki dokładnemu przyleganiu do skóry. Czepki pływackie wykonane z silikonu są trwałe. Nie należy ich suszyć na słońcu, ponieważ materiał traci swoje właściwości. Warto dodać też, że silikon jest całkowicie bezpieczny dla osób uczulonych na lateks.
 • Czepek lateksowy  posiada podobne właściwości ochronne do silikonu. Lateksowe czepki na basen są cieńsze od silikonowych, nieco trudniejsze w zakładaniu i zdejmowaniu (dają uczucie „ciągnięcia” włosów). Lateks ma właściwości przepuszczające powietrze, zapewniając skórze głowy optymalną temperaturę, ważną podczas intensywnego wysiłku bądź w upalne dni.
 • Czepek lycrowy – łatwy w zakładaniu i zdejmowaniu dzięki dużej rozciągliwości  materiału. Odpowiedni dla osób uczulo- nych na lateks i tych, które chcą jedynie  schować włosy przeszkadzające podczas pływania. Minusem takich czepków jest brak ochrony przed dostępem wody.
 • Czepek poliestrowy – czepki materiałowe są propozycją dla wszystkich chcących uniknąć efektu ciągnięcia włosów. Stosuje się je czasem jako bazę przed nałożeniem czepka silikonowego czy lateksowego. Szczególną odmianą są czepki materiałowe do sauny, przypominające formą turban i pozwalające na swobodną cyrkulację powietrza, bez przegrzewania włosów i skóry głowy.
 • Czepki powlekane – czepki tego rodzaju są udaną próbą połączenia najlepszych cech modeli materiałowych i silikonowych. Warstwa materiału pokryta  od zewnętrznej strony silikonem lub poliuretanem daje właściwości ochronne przed szkodliwym działaniem chloru, a jednocześnie miękkość materiału umożliwia wygodne zakładanie czepka (bez efektu ciągnięcia włosów).
Najlepsze czepki Aqua Speed

Najlepsze czepki na basen od AQUA SPEED

 1. BUNT Przeznaczony do regularnego użytkowania. Wykonany w 100% z najwyższej jakości silikonu „super-stretch”, zapewnia komfort i trwałość użytkowania. Dzięki swej elastyczności jest łatwy do zakładania oraz zdejmowania, doskonale dopasowuje się do każdej głowy. Idealny również dla dzieci i młodzieży.
 2. MONO / MEGA Wykonany w 100% z delikatnego, najwyższej jakości gatunku silikonu „super-stretch” o wyjątkowej elastyczności. Doskonale przylega do głowy. Zapewnia komfort i trwałość użytkowania. Czepek unisex występuje w 16 wersjach kolorystycznych. Idealny również dla dzieci i młodzieży.
 3. PROFI / FLUX Wykonany z lekkiej, nowoczesnej dzianiny powlekanej warstwą poliuretanu, która cechuje się odpornością na uszkodzenia i wytrzymałością. Dzięki materiałowej warstwie wewnętrznej jest wygodny i nie ciągnie włosów, znacznie ułatwiając zakładanie i zdejmowanie.
 4. EAR CAP Posiada specjalne kieszenie na uszy. Odpowiednio większy niż zwykły czepek. Chroni uszy przed wodą, a także nie uciska uszu. Wykonany w 100% z najwyższej jakości silikonu. Rozciągliwy. Doskonale dopasowany do kształtu głowy. Zwiększa komfort pływania. Idealny do zimowego pływania.
 5. BOMBASTIC Gruby, gumowy materiał i podłużne pęcherzyki wypełnione powietrzem na całej powierzchni dają lepszą izolację termiczną niż standardowy czepek, przystosowany dla osób z długimi włosami. Jest większy od standardowego. Łatwy do zakładania i zdejmowania. Nie gwarantuje suchych włosów.
 6. POLYESTER CAP Lekki i miękki poliestrowy czepek. Ze względu na zastosowany materiał czepek ten nie ciągnie włosów, przez co jest chętnie wybierany przez osoby z długimi włosami. Poliester nie chroni włosów przed zmoczeniem. Aby włosy pozostały suche, na czepek poliestrowy nałożyć można czepek lateksowy lub silikonowy (unikniemy wtedy efektu ciągnięcia).
 7. BLOOM Kolorowy czepek w stylu retro. Idealny na długie włosy, przestronny i wygodny. Wykonany z gumy lateksowej. Kwiatki na powierzchni dodatkowo tworzą warstwę docieplającą głowę. Może być stosowany na wodach otwartych lub odkrytych basenach. Nie gwarantuje suchych włosów.
 8. LADIES CAP Elegancki, materiałowy czepek w stylu turban. Podszewka z tworzywa sztucznego zapewnia komfort użytkowania. Szeroka gumka na brzegu oraz rzep z tyłu pozwalają idealnie dopasować czepek do głowy. Nie gwarantuje, że włosy pozostaną suche.
 9. ZOO Wykonany z najwyższej jakości, bardzo elastycznego i lekkiego silikonu. Zabawny nadruk znajduje się po obu stronach czepka. Posiada trójwymiarowe elementy. Jest łatwy w zakładaniu i zdejmowaniu, doskonale dopasowuje się do głowy. Idealny dla dzieci (4-6 lat).

Prawidłowo dobrany czepek pływacki

Czepek na basen musi być na tyle komfortowy, żeby podczas pływania o nim nie myśleć, nie naciągać go i nie musieć go poprawiać.

 • Stanowi własność jednej osoby – to ważne zarówno z powodów higienicznych, jak i ze względu na sposób używania czepka (naciąganie podczas zakładania, różnice w wielkości głowy różnych osób itp.).
 • Dokładnie przylega do skóry – jeżeli wybiera się czepek lateksowy bądź silikonowy, mający chronić przed wilgocią, powinien dokładnie on przylegać do skóry, ale nie może też zbytnio jej uciskać.

Jak dbać o czepek?

 • Przy nakładaniu i zdejmowaniu czepka należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić go paznokciami.
 • Po każdym użyciu wypłukać w zimnej wodzie i osuszyć.
 • Nie przechowywać na słońcu i unikać kontaktu ze źródłami ciepła.
 • Unikać kontaktu z ostrymi przedmiotami po zakończeniu kąpieli.
 • Prawidłowe użytkowanie czepka przedłuża trwałość materiału z jakiego jest wykonany.

Czepki wybrała i opracowała rekomendacje Magdalena Bielecka-Speller – specjalistka ds. produktów marki AQUA SPEED.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel