Jak nauczyć dziecko pływać?

2022-05-07
Jak nauczyć dziecko pływać?

Basen dla niemowląt to dobry początek! 

Pływanie i aktywność w wodzie przynoszą najwięcej korzyści młodemu organizmowi. Wzmacnia ścięgna i mięśnie, pozwalając na zachowanie prawidłowej postawy na etapie dynamicznego rozwoju malucha. Zapewnia trening całego ciała bez przeciążania kręgosłupa i stawów. Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko pływać, jak się do tego przygotować i jaki sprzęt i zabawki do pływania okazują się przydatne.

 

 

 

Pływanie powinno być dla niemowlaka bądź dziecka przyjemnością i zabawą

Warto pamiętać, że woda jest środowiskiem naturalnym noworodków i niemowląt. Począwszy od 3 miesiąca życia dziecka, można więc zabierać malucha na specjalnie przygotowany basen (chodzi o odpowiednią temperaturę wody).

Czas, w którym zaleca się zacząć właściwą naukę pływania to wiek około 5 lat, choć zawsze jest to kwestia indywidualna. Obowiązującą zasadą powinno być przekonanie o dobrowolności pływania. Jeżeli maluch nie wykazuje chęci spróbowania lub czuje lęk trudny do pokonania w danym momencie, warto odczekać jakiś czas i potem zaproponować ponownie naukę pływania. Usilne namowy wbrew woli dziecka w dłuższej perspektywie mogą przynieść odwrotny skutek. Starsze dziecko w pewnym momencie może zdecydowanie odmówić nauki.

 

Siedzisko
MAKARON do pływania

Pierwszy etap nauki pływania to oswajanie z wodą

Oswajanie z wodą to bardzo ważny etap w przypadku najmłodszych dzieci, które do momentu nauki pływania miały niewielki kontakt z wodą. Pierwsze chwile w wodzie mijają niemal niezauważenie, jeżeli dziecko przebywa na basenie razem z rodzicem lub opiekunem, z którym może ciekawie spędzić czas.

W celu zminimalizowania ewentualnego stresu, można wykorzystać dmuchane zabawki do nauki pływania, deski, piankowe makarony, koła, siedziska itp. Oswajanie to czas wspólnych zabaw – najpierw w płytkiej, później w coraz głębszej wodzie.

Początkowe swobodne unoszenie się w dmuchanym kole do nauki pływania czy w dmuchanych rękawkach skutecznie ośmiela malucha do dalszych ćwiczeń. Na tym etapie świetnie sprawdzi się także dmuchana piłka. Dziecko zaaferowane zabawą bardzo szybko nabiera wprawy w poruszaniu się w wodzie.

Zanurzenie twarzy i głowy dziecka w wodzie

Kiedy dziecko czuje się w wodzie już nieco pewniej, można przejść do kolejnego etapu nauki. To zanurzanie twarzy w wodzie. Utrzymuje się wówczas naturalną pozycję, która nie powoduje szybkiego męczenia w trakcie pływania. Dla niektórych dzieci nie stanowi to żadnego problemu, ale inne czują duży opór przed zanurzeniem głowy. Rolą opiekuna jest znalezienie dobrego sposobu na to, by dziecko dobrowolnie zanurzyło twarz i głowę w wodzie. Można wykorzystać w tym celu kilka sprawdzonych metod...

  • Kąpiel pod prysznicem lub deszczownicą – z polewaniem głowy wodą.
  • Zabawki do nauki pływania – oprócz desek czy dmuchanych kół i zabawek do nauki pływania, mających za zadanie utrzymywanie dziecka na powierzchni wody, można wykorzystać kółka i drobne akcesoria służące do podnoszenia ich z dna. Podniesienie czegoś z płytkiej wody początkowo nie wymaga zanurzenia twarzy. Dziecko ośmielone sukcesem będzie podnosiło zabawki z coraz głębszych miejsc, zanurzając stopniowo twarz, a później całą głowę w wodzie.
  • Chlapanie wodą – wspólna zabawa polegająca na ochlapywaniu się nawzajem wodą (przy zakazie odwracania głowy w bok) szybko przyzwyczaja dzieci do polewania twarzy wodą.
  • Okularki, maska – wspólna zabawa polegająca na ochlapywaniu się nawzajem wodą (przy zakazie odwracania głowy w bok) szybko przyzwyczaja dzieci do polewania twarzy wodą.
  • Podwodne zdjęcia– jeżeli tylko jest taka możliwość, robienie zabawnych zdjęć aparatem lub smartfonem pod wodą stanowi świetną zabawę dla dzieci i w naturalny sposób zachęca do moczenia twarzy czy głowy.
Pas wypornościowy KIDDIE II Octopus
Deska do pływania PRO JUNIOR

Pierwsze ćwiczenia w wodzie dla najmłodszych

Aby nauczyć dziecko pływać, warto wprowadzić odpowiednie ćwiczenia, które przygotowują dziecko do swobodnego unoszenia się w wodzie i uczą właściwej koordynacji rąk i nóg.

  • Nauka oddychania– polega głównie na nauce wypuszczania powietrza nosem pod wodą. Jeżeli dziecko ma opanowaną tę umiejętność, może następnie uczyć się nurkowania.
  • Kopnięcia – opanowując kopanie przy krawędzi basenu, dzieci uczą się właściwego ruchu nóg w trakcie pływania. Ważne, aby w trakcie ćwiczenia nie zanurzały nóg zbyt głęboko.
  • Deska do nauki pływania – jest wręcz niezbędna do momentu, kiedy dziecko nie umie jeszcze pewnie pływać. Pozwala na ćwiczenie nóg, naukę oddechu czy prawidłowego ruchu rąk (np. płynąc kraulem z twarzą zanurzoną w wodzie, trzymając deskę przed sobą w wyprostowanych rękach, łapie się ją dłońmi naprzemiennie, wykonując kolisty ruch ramionami).

Wsparcie trenera przy nauce pływania jest niezastąpione

Każdy rodzic podejmujący próbę samodzielnego uczenia dziecka różnych aktywności wie, jak trudne czasem bywa to zadanie. W obecności najbliższych dzieci czują się na tyle pewnie, że bez skrępowania manifestują swoją niechęć po pierwszym niepowodzeniu czy wręcz odmawiają dalszej współpracy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi trener. Podstawowe korzyści płynące z takiego profesjonalnego wsparcia to zdyscyplinowanie i wyrobienie odpowiednich nawyków.

  • Większa dyscyplina – w obecności osoby z zewnątrz (trener, nauczyciel) dzieci są znacznie bardziej skoncentrowane i zmotywowane, więc warto na początkowym etapie nauki pływania skorzystać z pomocy trenera mającego doświadczenie w zajęciach z dziećmi.

  • Prawidłowe nawyki – indywidualne lub grupowe zajęcia z trenerem dają dziecku solidne podstawy pływania w różnych stylach. Ma się również pewność, że maluch nie nabiera złych nawyków (nieprawidłowe ułożenie ciała, niewłaściwy rytm oddychania etc.), które na późniejszych etapach nauki bardzo trudno zmienić.

 

O tym gdzie i jak kontynuować naukę pływania u dziecka, jak rozwijać pasję do sportu można przeczytać w AQUA SPEED magazyn

Gdzie trenować pływanie AQUA SPEED magazyn
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel