Jak nurkować z rurką – wszystko, co musisz wiedzieć na początek

2020-02-25
Jak nurkować z rurką – wszystko, co musisz wiedzieć na początek

Nurkowanie jest sztuką wymagającą starannego przygotowania „sprzętowego” i nabycia odpowiednich umiejętności obsługi tego sprzętu. Na początek wystarczą podstawowe akcesoria do nurkowania, czyli: płetwy, maska i rurka do pływania. W tym artykule skupiamy się na tym ostatnim elemencie. Jak nurkować z rurką, aby nie zniechęcić się do już na starcie nauki i aby w pełni cieszyć się tym sportem oraz pięknem podwodnego świata? Sprawdź!

Jak działa rurka do nurkowania?

Poza płetwami i maską, rurka (fajka) jest podstawowym wyposażeniem, od którego zazwyczaj rozpoczyna się naukę nurkowania na większych głębokościach. Można również pozostać na etapie nurkowania wyłącznie w płetwach i w masce z rurką, podziwiając piękno podwodnych krajobrazów na niewielkich głębokościach (snorkeling).

Rurka do nurkowania

Rurka do nurkowania z dolnym zaworem zwrotnym odprowadzającym wodę i anatomicznym ustnikiem.

Fajka umożliwia osobie pływającej oddychanie powietrzem pobieranym z atmosfery – jej końcówka zawsze musi znajdować ponad lustrem wody. Zazwyczaj ma ona średnicę 3 - 3,5 cm i długość 30 - 35 cm. Rurka do pływania ma anatomiczny kształt litery U albo L. Ten drugi jest nieco mniej korzystny ze względu na większy opór przy wydmuchiwaniu wody z rurki. Kupując rurkę do nurkowania, należy zwrócić uwagę, aby nie miała ona zbyt ostrych zagięć.

Zawory

Obecnie niemal standardowym wyposażeniem rurki do nurkowania jest silikonowy zawór zwrotny, umieszczany w jej dolnej części. Ułatwia on usuwanie wody, która zalewa fajkę przy zanurzeniu. Po wypłynięciu rurkę przedmuchuje się powietrzem przytrzymanym w płucach na czas nurkowania (woda usuwana jest właśnie dolnym zaworem). Na rynku znajdziemy też fajki do nurkowania z górnym zaworem, który całkowicie blokuje dostęp wody do fajki po zanurzeniu, dzięki niemu jej  przedmuchiwanie po wynurzeniu nie jest konieczne. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie i tylko nieco droższe od klasycznych modeli z dolnym zaworem.

Górna część rurki może posiadać tzw. falochron (zawór labiryntowy), czyli zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym zaciągnięciem wody wraz z powietrzem. Tak się dzieje np. podczas pływania wśród fal. To stosunkowo nowe rozwiązanie jest coraz częściej spotykane. Czasami nurkowie skarżą się, że górne zabezpieczenie utrudnia nieco wydech, jednak jest to kwestia dość indywidualna.

Rurka do nurkowania

Zawór zastosowany w górnej części rurki do nurkowania, by zapobiec zaciąganiu wody po zanurzeniu się pod wodą.

Ustnik

Umożliwia trzymanie fajki we właściwym miejscu. Element ten wykonywany jest z czarnego lub przezroczystego silikonu. Istotne jest dobranie wielkości ustnika tak, aby bez problemu można go było włożyć do ust.

Po założeniu należy przytrzymywać go zębami za dwie wypustki (w przypadku ustników zwykłych) lub za specjalny, wyprofilowany element (ustnik anatomiczny). Ten drugi rodzaj zapewnia lepsze dopasowanie i jest wymienialny w razie uszkodzenia, bez konieczności zakupu nowej rurki do nurkowania.

Uwaga dla początkujących nurków!

Ustnika nie należy przytrzymywać zębami zbyt mocno, ponieważ można uszkodzić silikon. To zdarza się dość często, zwłaszcza w stresujących sytuacjach (a te pod wodą mogą się zdarzyć), ponieważ zaciskanie zębów jest naturalnym odruchem.

Mocowanie

Rurka do nurkowania jest łączona z paskiem maski przy pomocy zapinki. Stosuje się tu różnego rodzaju mocowania, ale ważne jest, aby wybrać to proste i niezawodne. Zapięcie można przesuwać, regulując odległość pomiędzy rurką i maską tak, aby można było swobodnie włożyć ustnik.

Rurka do nurkowania

Przykład mocowania w fajce do nurkowania JET, umożliwiający wypięcie rurki jednym ruchem.

Jak prawidłowo oddychać przez rurkę do nurkowania?

Fajka powinna wystawać 5 do 8 cm ponad głowę. To optymalna wysokość do prawidłowego oddechu. Dłuższe rurki zwiększają opory oddechowe. Związane są one z wysiłkiem wkładanym w oddychanie. Im krótsza rurka, tym mniej tzw. martwego powietrza znajduje się wewnątrz niej. W trakcie wydechu część powietrza bogatego w CO2 pozostaje w rurce i zostaje ponownie zaczerpnięta z kolejnym wdechem. Stąd konieczność wyważenia długości i przekroju rurek do nurkowania, aby z jednej strony umożliwiały one sprawne oddychanie pod wodą, a z drugiej były na tyle długie, aby w ogóle spełniały swoje zadanie.

Osoby szczupłej i niewysokiej postury, mogą sobie pozwolić na używanie nieco mniejszych przekrojów fajek nurkowych (25 mm). Woda znajdująca się wewnątrz jest wtedy łatwiejsza do wydmuchnięcia, a dodatkowo mniejszy ustnik pozostaje bardziej komfortowy dla osób, które mają drobną twarz.

Rurka do pływania szersza od kciuka

Jeżeli dobór rurki do pływania odpowiedniej szerokości sprawia jakikolwiek problem, wystarczy zastosować się do prostej i praktycznej zasady nurków mówiącej, że średnica fajki powinna przekraczać szerokość kciuka danej osoby. Nieco większy margines należy przyjąć dla posiadaczy/posiadaczek wyjątkowo drobnych dłoni.

Snorkeling — początek nurkowej przygody

Nurkowanie z rurką to podstawa, swoiste ABC każdego rodzaju nurkowania. Coraz więcej osób poprzestaje na zdobyciu tylko tej umiejętności, oddając się uprawianiu snorkelingu (płytkie nurkowanie w miejscach, gdzie podwodny świat dostarcza niepowtarzalnych wrażeń wizualnych). Ten sport jest świetną okazją do oswojenia się ze sprzętem nurkowym i do nauki tego, jak oddychać z rurką – prawidłowo i efektywnie.

Dodatkową zaletą jest w tym przypadku także możliwość samodzielnej nauki – bez konieczności potwierdzania swoich umiejętności kursem czy stosownymi certyfikatami. Wystarczy odpowiedni wybór maski, płetw, rurki do pływania… i można zaczynać! W przypadku snorkelingu nawet umiejętność pływania nie jest konieczna, choć oczywiście znacznie poprawia ona bezpieczeństwo i komfort nurka.

Freediving — nurkowanie dla zaawansowanych

Po rozpoczęciu przygody z nurkowaniem, można z czasem i nabywaniem umiejętności wejść w świat freedivingu. Jak mówi Agata Wittchen-Barełkowska  Ten sport może dać dużo satysfakcji każdemu, kto umie pływać i lubi wodę. Ważne jest, żeby zacząć trenować pod okiem doświadczonego trenera. Wsparcie trenera pozwala rozwijać możliwości i dodaje odwagi w kluczowych momentach – dodaje freediverka.

Cały artykuł "Nauka nurkowania i pierwszy krok w przygodę z freedivingiem" dostępny jest w ramach AQUA SPEED magazyn. 

Freediving | AQUA SPEED magazyn | numer 2 | 2021
Czym jest nurkowanie

Czym jest nurkowanie?

Zanurzenie głowy pod wodę to dla pływających konieczność. Bez tej umiejętności nie ma szans na skuteczną naukę pływania, ale... pełne zanurzenie w głębiny może już być wyzwaniem nawet dla wytrawnych pływaków. Przekonaliśmy się jednak, że pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów nurkowanie może być bezpieczne, a zajawkę na to mogą złapać nawet najmłodsi.

Odwiedziliśmy młodych nurków podczas ich treningu, aby poczuć magię wody pod jej powierzchnią!

Czasopismo o pływaniu | AQUA SPEED magazyn
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

pixel