Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaka maska do nurkowania – co warto wziąć pod uwagę przed zakupem

2019-10-17
Jaka maska do nurkowania – co warto wziąć pod uwagę przed zakupem

Nurkowanie może być zarówno fascynującym hobby, jak i doskonałym sposobem na relaks – praktycznie dla każdego. Nim jednak wyruszy się na podmorskie wyprawy, warto dowiedzieć się czegoś o niezbędnym do tego sprzęcie i zaopatrzyć w odpowiednią maskę do nurkowania. Co trzeba wiedzieć?

Oglądanie morskiego świata może być źródłem cudownych przeżyć, pod warunkiem jednak, że nic tego nie utrudnia. Niewłaściwie dobrany sprzęt może skutecznie zniechęcić do podwodnych wypraw, dlatego dobrze jest poświęcić trochę czasu, by wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Przyjrzymy się bliżej maskom do nurkowania i poznajmy zasady, którymi warto się kierować przy wyborze tego akcesorium.

Budowa maski do nurkowania – co trzeba wiedzieć

Maska nurkowa, obok fajki (rurki) i płetw, należy do podstawowego wyposażenia płetwonurka. Każda maska do nurkowania składa się z szyby, korpusu, czyli ramki, uszczelniającego kołnierza i paska z systemem regulacji.

SZYBA MASKI

W maskach do nurkowania najczęściej stosuje się szyby ze szkła hartowanego.

Do wyboru jest kilka rozwiązań:

  • Maska z szybą pojedynczą – szyba przy nasadzie nosa w takiej masce nurkowej nie jest podzielona i tworzy jednolitą powierzchnię, dzięki czemu maska gwarantuje dobrą widoczność oraz zapewnia komfortowe pole widzenia.
  • Maska z dzieloną szybą – szyba taka składa się z dwóch części, co przekłada się na lepszą widoczność i szerszy kąt widzenia. Jednocześnie budowa maski umożliwia zamontowanie szkieł korekcyjnych, niezbędnych w przypadku osób z wadami wzroku.
  • Panoramiczna maska nurkowa – szkła dodatkowo zamontowane są tutaj na bokach i na dole maski, co sprawia, że pole widzenia jest bardzo szerokie. Mogą jednak w tym przypadku pojawiać się nieprzyjemne dla oka efekty, w postaci odbijania światła i refleksów świetlnych.

RAMKA (KORPUS)

Ramka (czy też korpus) maski do nurkowania jest elementem wykonanym najczęściej z tworzywa sztucznego, w którym osadzone są szyby. Znajdują się na nim ponadto zaczepy niezbędne przy regulowaniu długości paska. Kształt ramki może być różnorodny, podobnie jak jej kolor. Na rynku dostępne są także tzw. maski bezramkowe, które składają się jedynie z szyby i silikonowego kołnierza maski.

KOŁNIERZ USZCZELNIAJĄCY

Kołnierz maski zrobiony jest zwykle z czarnego lub przezroczystego silikonu, który wyróżnia się odpornością na czynniki zewnętrzne oraz długą żywotnością. Na całym jego obrzeżu znajdują się uszczelnienia, które, jeśli maska jest dobrze dobrana, zapobiegają zalewaniu jej wnętrza wodą. Maski często wyposażone są w tzw. miękki nos – umożliwia on płetwonurkowi złapanie się palcami za nos, co bywa konieczne podczas zanurzania i wyrównywania ciśnienia w uszach. Na rynku dostępne są również maski do nurkowania z tzw. zaworkiem, który pozwala na pozbycie się wody z wnętrza maski podczas nurkowania.

PASEK I SYSTEM REGULACJI

Pasek maski jest wykonany z silikonu lub z tworzywa sztucznego. Głównym zadaniem paska i systemu regulacji jest dostosowanie obwodu maski nurkowej do średnicy głowy nurka. Na powierzchni paska zwykle znajduje się ząbkowanie, które zapobiega jego samoistnemu rozsuwaniu.

Maska do nurkowania – amatorska lub profesjonalna

Zastanawiając się, jaką maskę do nurkowania wybrać, bierze się pod uwagę przede wszystkim to, czy ma ona służyć amatorowi czy profesjonaliście. Jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z nurkowaniem, w zupełności wystarcza maska do nurkowania amatorskiego. Dobrym wyborem dla początkujących może być prosta w użyciu maska pełnotwarzowa, która doskonale sprawdza się m.in. podczas snorkelingu, czyli nurkowania tuż pod powierzchnią wody.

Profesjonalistom poleca się natomiast maski „bardziej zaawansowane”, jak na przykład panoramiczne maski nurkowe, wyposażone w cztery szyby. Dzięki wykorzystanej przy ich produkcji specjalnej technologii klejenia szkła, zapewniają kąt widzenia powyżej 180 stopni.

Pełnotwarzowa maska do nurkowania

Pełnotwarzowa maska do nurkowania to doskonałe rozwiązanie do snorkelingu.

Wielkość maski uzależniona od wieku nurka

Maski nurkowe dla dzieci muszą cechować się idealnym dopasowaniem do twarzy. Inaczej woda może dostać się do środka, a dziecko szybko zniechęci się do pływania. Maski dla dzieci są tak zbudowane, by pasowały do mniejszej twarzy i głowy małych płetwonurków.

Indywidualne dopasowanie maski nurkowej

Niezależnie od tego, jaki typ maski do nurkowania się ostatecznie wybiera, musi ona być idealnie dopasowana do twarzy nurka. Kołnierz powinien na całej długości stykać się z twarzą, nie może być żadnych nieszczelności. W sytuacji, gdy decyduje się, jaką maskę do nurkowania wybrać, należy wziąć pod uwagę szereg czynników.

  • Szczelność maski – prawidłowo dobrana maska nurkowa trzyma się twarzy nawet w sytuacji, gdy pochyla się głowę do przodu, bez zakładania paska. Niedopuszczalne są jakiekolwiek nieszczelności, dlatego warto przy zakupie zrobić test na szczelność maski. W tym celu należy przyłożyć maskę bez paska do twarzy, zaciągnąć powietrze nosem, jednocześnie próbując odciągnąć maskę od twarzy. Jeśli pojawiają się jakieś nieszczelności, wyczuwa się je, mogąc zaciągnąć do maski w tym miejscu powietrze z zewnątrz.
  • Odpowiednia wielkość maski– gwarantuje, że nos do niej nie przylega, a ramka nigdzie nie uciska.
  • Kąt widzenia – różny w zależności od rodzaju maski do nurkowania. Im większy, tym lepiej. Przy wyborze maski konieczne jest sprawdzenie kąta widzenia zarówno w pionie, jak i w poziomie.
  • Objętość maski – najmniejszą powierzchnię wewnętrzną mają maski nurkowe bezramkowe, które można mocno ścieśnić. Są wykorzystywane przez nurków m.in. jako maski zapasowe, które po złożeniu można schować np. w kieszeni jackety (kamizelki nurkowej). Objętość jest natomiast największa w przypadku masek panoramicznych trzyszybowych. Przy nurkowaniu z wykorzystaniem zestawu powietrznego cecha ta traci nieco na znaczeniu. Kołnierz z przezroczystego silikonu – umożliwia obserwowanie większego obszaru, nie daje także, jak w przypadku silikonu czarnego, efektu ograniczenia przestrzeni, co może być niekorzystne zwłaszcza u osób z klaustrofobią.

Maska z rurką idealna do snorkelingu

Maska z rurką do pływania oraz płetwy to podstawowy zestaw używany podczas snorkelingu, czyli jednej z najprostszych form nurkowania. Nurek unoszony jest na powierzchni wody z zanurzoną twarzą – fajka (rurka) pozwala na oddychanie, bez konieczności wynurzania głowy ponad taflę wody, zaś maska, chroniąca oczy i wyrównująca ciśnienie, umożliwia obserwowanie morskiej fauny i flory. Zestaw maska z fajką doskonale sprawdza się na kursach nurkowania oraz podczas wypraw snorkelingowych.

To, jaką maskę do nurkowania wybrać, zależy od doświadczenia w nurkowaniu, miejsca, w którym planuje się nurkować oraz od zasobności portfela. Ceny masek do nurkowania są bardzo zróżnicowane. Oferta rynkowa jest jednak tak szeroka, że każdemu uda się znaleźć optymalne rozwiązanie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixel