Jaki sprzęt do nurkowania dla amatorów?
Większość osób swoją przygodę z nurkowaniem rozpoczyna od podstawowego kursu i wynajęcia sprzętu do nurkowania. W miarę rozwijania tej pasji, prędzej czy później, każdy amator staje jednak przed koniecznością zakupu własnego sprzętu. Niezależnie od tego, czy w planach ma snorkeling na niewielkich głębokościach, nurkowanie głębokie czy techniczne, musi postawić na swój osobisty zestaw do nurkowania, tzw. zestaw ABC. Składają się na niego: maska, fajka (rurka) do nurkowania, płetwy. Ich wybór wcale nie jest prosty…
Jaki sprzęt do nurkowania jest zatem najlepszy? Ten indywidualnie dobrany i idealnie dopasowany, aby dobrze spełniał swoje zadania i – co najważniejsze – służył nurkowi przez wiele sezonów.
Zestawy do nurkowania
Osoby początkujące bardzo często decydują się na zakup gotowego zestawu podstawowego do nurkowania. To wyjście wydaje się szybkim i ekonomicznym rozwiązaniem. Jednak przy braku doświadczenia może się okazać (i to po dość krótkim czasie), że parametry maski czy fajki są mimo wszystko niewystarczające. Aby uniknąć rozczarowania i dodatkowych kosztów, zwłaszcza przy pierwszym zakupie warto zasięgnąć opinii sprzedawcy lub instruktora nurkowania.
Ze względu na dość wysokie koszty pełnego – nawet podstawowego, ale dobrej jakości ekwipunku dla nurka – warto kompletować sprzęt na raty. Początkowy zakup wyposażenia można stopniowo uzupełniać o coraz bardziej profesjonalne elementy.
1. Zestaw do nurkowania JAVA + ELBA
Maska JAVA wyposażona jest w pojedynczą, zamkniętą w nowoczesnej obudowie, szybkę z hartowanego szkła gwarantującą szerokie pole widzenia. Kołnierz oraz pasek maski wykonane są z silikonu. Dodatkowo, JAVA posiada zawór wylotowy zamontowany w części nosowej, który umożliwia wygodne pozbycie się wody z wnętrza maski nawet, gdy nurek znajduje się pod wodą. Maska posiada system regulacji QuickFIT, pozwalający na wygodne i szybkie dopasowanie długości szerokiego paska. Nadaje się również dla nastolatków.
2. Maska do nurkowania - pełnotwarzowa Veifa ZX
Unikalny system wymiany powietrza - brak parowania maski. Szerokie pole widzenia, do 180°. Płaska szyba nie powoduje zniekształceń obrazu. Demontowalny uchwyt do kamery sportowej. Podwójny kołnierz z hipoalergicznego silikonu zapewnia wysoką szczelność. Dolny zawór umożliwiający wydmuchanie wody z maski. W zestawie: poręczny worek z uchwytem, dodatkowa uszczelka spustowa, uchwyt do kamery oraz zatyczki do uszu.
3. MASKA do nurkowania - Spectra 2.0 Kid
Maska SPECTRA 2.0 KID gwarantuje szerokie, 18O° pole widzenia, swobodną wymianę powietrza bez potrzeby trzymania ustnika w ustach oraz dzięki miękkiemu kołnierzowi, wygodę użytkowania. Maska ta wyposażona jest w unikalny system wymiany powietrza ułatwiający oddychanie, a także system ULTRA-DRY eliminujący dostawanie się wody do wnętrza maski. Ponadto ma łatwy system montażu fajki – Easy-fold, który pozwala bezproblemowo złożyć fajkę do wewnątrz maski.
Jak dobrać maskę do nurkowania?
Najważniejszą cechą dobrej maski do nurkowania jest jej szczelne przyleganie do twarzy. Pierwsze zatem, co należy zrobić podczas wybierania czy zakupu tego akcesorium, to prawidłowe przymierzenie upatrzonej maski. Co to oznacza?
- Maska do nurkowania musi dobrze przylegać do twarzy – bez mocowania jej paskiem na głowie.
- Mając tak założoną maskę, należy wciągnąć powietrze przez nos — powinna się ona wtedy przyssać do twarzy. Następnie głowę trzeba skierować w dół (jak podczas pływania), a maska powinna trzymać się na twarzy przez cały czas wstrzymywania oddechu.
- Nos nie powinien dotykać maski. Należy spróbować, czy można go łatwo uchwycić palcami.
- Silikonowy kołnierz musi przylegać do twarzy na całym obwodzie. Wszelkie nieszczelności można wyregulować paskiem. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba poszukać innej maski do nurkowania.
Pozostałe elementy, na których należy się skupić, chcąc prawidłowo dobrać maskę do nurkowania to kąt widzenia i objętość. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Im większa maska, tym lepszy jest w niej kąt widzenia. Oko ludzkie obejmuje swoim zasięgiem ok. 180 stopni. Po założeniu tradycyjnej maski do nurkowania pole widzenia zawęża się mniej więcej o połowę. Warto więc szukać modeli o jak największym kącie widzenia (zarówno w poziomie, jak i w pionie). W niektórych maskach producenci poprawiają kąt widzenia przy pomocy dodatkowych szybek bocznych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zwiększanie kąta za pomocą przejrzystego kołnierza i ramki maski.
Z kolei objętość maski jest istotna w kontekście jej przedmuchiwania. Im jest mniejsza, tym prościej jest to zrobić, pod warunkiem, że maska jest wyposażona w zaworek znajdujący się przy nosie. Jeśli maska takiego zaworu nie ma, aby pozbyć się wody, trzeba ją po prostu zdjąć z głowy.
Maskę do nurkowania z zaworem umożliwiającym przedmuchiwanie wody szczególnie docenią panowie posiadający wąsy. W ich przypadku silikon nie przylega do twarzy w stopniu zapewniającym szczelność, w związku z tym do maski często dostaje się woda. Jej usunięcie bez kłopotliwego ściągania maski jest z pewnością komfortowym rozwiązaniem. Ale nie tylko „wąsacze” chwalą sobie ten patent. Maski do nurkowania z zaworkiem są chętnie wykorzystywane przez nurków nurkujących z butlą —można je przedmuchać, będąc głęboko pod wodą — a także przez amatorów snorkelingu, którzy też mogą to zrobić, zaciągając powietrze poprzez fajkę i wypuszczając je nosem.
Czy osoby z wadą wzroku mogą nurkować?
Maski przewidziane dla nurków z wadami wzroku posiadają szybki z możliwością korekcji w różnych zakresach zarówno dla krótko-, jak i dalekowidzów. Oferty producentów różnią się od siebie pod tym względem — w Aqua Speed sprzedajemy maski optyczne ze szkłami z korekcją od -1 do -8, a także +1,75, +2,25 i +2,75. Wada bywa odmienna w każdym oku, dlatego tego typu maski mają zazwyczaj dwie szyby.
4. Płetwy INOX
Płetwy INOX idealnie pasują do gołej stopy, a dzięki elastycznemu materiałowi, z którego wykonane są kalosze, są bardzo łatwe do zakładania i zdejmowania dzięki uchwytom z tyłu. Płetwy INOX posiadają ogumowane wzmocnienia boczne, które znacznie zwiększają sprężystość piór, przedłużają żywotność płetw oraz wpływają na ich stabilność podczas pływania. Otwory w górnej części piór znacznie zmniejszają obciążenie stóp podczas przyspieszania.
Kołnierz maski OPTIC PRO posiada specjalną, podwójną uszczelkę, która znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo dostania się wody do wnętrza maski, a szeroki pasek, rozdwojony w środkowej części uniemożliwia samoistne przemieszczanie się maski i zmniejsza ucisk na głowę. System QUICK-ADJUST pozwala na szybką i precyzyjną regulację paska. Dodatkowo do maski OPTIC PRO można dokupić szkła korekcyjne – zarówno dodatnie jak i ujemne.
Płetwy BOUNTY idealnie nadają się do użytku na gołą stopę lub z neoprenowymi butami. Regulowany, rozszerzony w środkowej części pasek, który można całkowicie wypiąć z regulatorów umożliwia niezwykle łatwe zakładanie i zdejmowanie płetwy. Otwory w podeszwach płetw BOUNTY powodują, że piasek i kamienie nie drażnią stóp i mogą swobodnie, razem z wodą wypływać z kieszeni na stopy.
Jaka rurka do nurkowania na początek?
Oddychanie przez rurkę może sprawić na samym początku trochę problemów – kwestia przyzwyczajenia. Warto wybierać jednak z tego względu fajki z miękkim ustnikiem, o anatomicznym kształcie, który dobrze trzyma się wewnątrz ust, bez potrzeby przytrzymywania go zębami.
Wygodna rurka do nurkowania posiada specjalne zawory (dolny i górny), które z jednej strony umożliwiają sprawne odprowadzanie wody przypadkowo zaciągniętej do fajki, z drugiej natomiast uniemożliwiają przedostanie się wody do środka podczas pełnego zanurzenia, a nawet wykonywania różnych ewolucji (fajki Aqua Speed z górnym zaworem gwarantują nurkowanie na głębokości do 3,5 m bez ryzyka przedostania się wody środka rurki).
Kolor fajki ma niewielkie znaczenie podczas głębszego nurkowania, ale może być istotny, służąc jako punkt ułatwiający lokalizację nurka, który pływa w niewielkim zanurzeniu. Jeżeli fajka jest w stonowanym (niebieskim, granatowym, stalowym etc.) kolorze, warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę, aby przynajmniej jej końcówka była jaskrawa.
Które płetwy najlepiej wybrać?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje płetw – kaloszowe i paskowe. Podstawowa różnica dotyczy ich nakładania. Kaloszowe zawsze należy nakładać na gołą stopę, natomiast paskowe wymagają zakupu butów do nurkowania i dopiero na nie należy nałożyć płetwę. Osoby początkujące powinny używać płetw paskowych, ponieważ nie uciskają one stopy. Nie warto też na płetwach oszczędzać, zwłaszcza na pierwszym etapie nauki nurkowania. Lepsze jakościowo płetwy zapewniają nie tylko szybsze pływanie, ale i bezpieczeństwo pod wodą.
7. Buty do wody wielofunkcyjne AGAMA
Wentylowane, szybkoschnące, oddychające. Mają lekką i bardzo elastyczną gumową podeszwę. Zapewniają przyczepność i ochronę stopy. Posiada otwory w podeszwie odprowadzające wodę. Dla lepszego komfortu w środku jest profilowana wkładka z lekkiej i sprężystej pianki.
8. Buty do wody wielofunkcyjne Taipan
Taipan to wielofunkcyjne buty do spacerów po plaży, pływania, snorkelingu, windsurfingu, sportów plażowych, jogi, roweru, ćwiczeń na siłowni i innych aktywności. Niezwykle elastyczne i bardzo lekkie. Wykorzystano szybkoschnący i oddychający materiał wierzchni. Lekka i bardzo elastyczna gumowa podeszwa zapewnia przyczepność i ochronę stopy.
Ten nowoczesny model aquashoe doskonale nadaje się do ochrony stóp na plaży i w morzu (przed kolcami jeżowców, śmieciami, ostrymi kamieniami) oraz do noszenia podczas nurkowania, pływania, raftingu, kajakarstwa itp. Buty nie chronią w pełni przed poślizgnięciem – nie należy ich stosować na mokrych, śliskich posadzkach basenów i innych śliskich powierzchniach!
Buty do wody
Wybierają się na urlop, planując wypoczynek nad wodą i podwodne przygody warto wyposażyć siebie i swoich najbliższych w tak zwane buty do wody.
To lekkie, wykonane z elastycznych materiałów obuwie, które bez problemu zmieści się w torbie podręcznej i będzie mogło służyć wszędzie tam, gdzie potrzebne są wygodne, szybkoschnące, chroniące stopę buty.
Buty do wody, to sprawdzą się w hotelowym spa, ale również podczas spacerów na plaży, rekreacyjnych przejażdżek na rowerze, w siłowni czy podczas zajęć jogi... Stworzone zostały jednak przede wszystkim z myślą o sportach wodnych takich jak: windsurfing, kajakarstwo, Stand Up Paddle (SUP) czy snorkeling.
W tym ostatnim sprawdzają się szczególnie dobrze, zwłaszcza gdy miłośnik nurkowania (snorkelingu) poznaje podwodny świat, poruszając się przy brzegu, chodząc w nieznanej wodzie np. po skałach, bądź tam, gdzie mogą być ostre lub śliskie kamienie, jeżowce, ostre muszle, żwir, puszki, butelki lub inne niebezpieczne śmiecie.
Ze względu na swoją wyjątkową konstrukcję i małą wagę nasze buty będą uniwersalnym wyposażeniem wakacyjnej walizki.
Materiał został opublikowany w ósmym numerze AQUA SPEED magazyn.
AQUA SPEED magazyn to fantastyczni ludzie oraz ich pływackie przygody. To porady, wskazówki jak trenować, startować w zawodach bądź aktywnie i bezpiecznie spędzać czas nad wodą.