SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie okulary do pływania dla dziecka wybrać?

2019-12-16
Jakie okulary do pływania dla dziecka wybrać?

Większość użytkowników basenów potrzebuje akcesoriów do pływania w postaci czepka, okularów pływackich albo maski, które ułatwiają trening czy zabawę w wodzie. Wybierając okulary pływackie dla dzieci, należy kierować się takimi samymi zasadami, jak przy wyborze sprzętu dla dorosłych – ze szczególnym uwzględnieniem żywiołowego zachowania najmłodszych pływaków. Dobrze dobrane i stabilnie trzymające się na twarzy dziecięce okulary do pływania są sprawą kluczową.

Dlaczego dzieci w ogóle potrzebują okularów na basenie?

Okulary pływackie kojarzą się głównie jako obowiązkowe wyposażenie osób zawodowo trenujących pływanie, tymczasem to nie wszystko. W przypadku dzieci, które chodzą na basen, najważniejsze jest zabezpieczenie oczu przed szkodliwym działaniem odkażających związków chemicznych (np. chloru) zawartych w wodzie basenowej, oraz ochrona przed różnymi zanieczyszczeniami czy minimalizowanie wpływu drobnoustrojów, które ewentualnie mogą pojawiać się w wodzie. Basen jest miejscem, gdzie dzieci są szczególnie narażone na ich działanie, ze względu na duże zagęszczenie osób, dlatego należy malucha zabezpieczyć.

Wybieramy okulary pływackie dla dzieci — test przylegania

Testując okulary do pływania dla dziecka, trzeba przyłożyć mu je do oczu, nie zakładając gumki na głowę. Dobrze dobrane okulary powinny "przyssać się" na kilka sekund do skóry. Tak się stanie, jeżeli będą one w odpowiednim miejscu (odpowiedniej odległości) przylegać do oka. Nie mogą być zbyt duże, bo anatomiczny kształt twarzy nie pozwoli na ich szczelne założenie. Jeżeli będą z kolei zbyt małe, być może okażą się nawet szczelne, ale ich noszenie będzie dalekie od komfortu i zapewne większość dzieci będzie je zdejmować.

Jakie okulary do pływania dla dziecka? Porównaj różne modele dostępnych obecnie na rynku okularów dziecięcych >>

Na co zwrócić uwagę, kupując okulary pływackie dla dzieci?

Ludzka twarz rzadko jest symetryczna, więc zdarza się, że okulary przylegają idealnie tylko do jednego oka. Co w takim przypadku? Producenci przewidując taką sytuację, stosują szereg regulacji pozwalających dopasować daną parę do konkretnej twarzy. Co jeszcze warto wiedzieć…

  • Soczewka — w przypadku pływackich okularów dla dzieci najważniejsze jest pole widzenia i powłoka antifog zapobiegająca ustawicznemu parowaniu szkieł. Konieczność przerywania co chwilę pływania czy zabawy, zdejmowania, przecierania i ponownego zakładania okularów przez dziecko sprawia, że przestają one spełniać swoją ochronną rolę.
  • Pole widzenia — wśród okularów pływackich dla dzieci można znaleźć modele, które zapewniają szeroki kąt widzenia. To tzw. gogle panoramiczne, na które zdecydowanie warto postawić. Ułatwiają one dziecku orientację w przestrzeni w trakcie pływania (wynurzania) i dodatkowo zapewniają duży komfort podczas zabawy w wodzie.
Okulary do pływania dla dzieci

Okulary do pływania mają wiele funkcji pozwalających na optymalne dopasowanie ich w zależności od potrzeb dziecka. Gogle ZEFIR (po lewej) oferują szeroki kąt widzenia (180°), natomiast okulary pływackie MODE (po prawej), dzięki niezależnym szkłom łączonym wymiennymi noskami, można precyzyjnie dopasować do kształtu twarzy.

  • Uszczelka — w przypadku dzieci sprawdza się szeroka, wykonana z miękkiego silikonu lub gumy, która zapewnia szczelność i komfort jednocześnie. Najmniej trwałe są uszczelki z gąbki.
  • Regulowany nosek — pozwala na ustawienie właściwego rozstawu szkieł, dopasowanego odpowiednio do rozstawu oczu dziecka. Zazwyczaj to 2 do 4 stopni regulacji.
  • Pasek — silikon lub elastyczna guma to najpopularniejsze materiały. Kupując okulary do pływania, warto wybrać pasek, który dziecku wygodniej założyć. Niektóre modele mają wąski, pojedynczy lub podwójny pasek, a inne szeroką okalającą taśmę.

Czy dziecko z wadą wzroku jest skazane na pływanie po omacku?

Na szczęście okulary do pływania dla dziecka można dopasować również w zakresie jakości obrazu, choć w tym przypadku należy liczyć się z nieco większym wydatkiem wiążącym się z wykonaniem ich na zamówienie. Szkła korekcyjne w okularach na basen nie są już niczym niezwykłym i dzieci korzystające na stałe z okularów korekcyjnych mogą również cieszyć się doskonałym widzeniem w okularach pływackich.

Okulary do pływania dla dzieci

Okulary pływackie korekcyjne dla dzieci VISION JR dają możliwość dobrania bezbarwnego szkła w zakresie od -5 do -1,5 dioptrii.

***

Większość dostępnych modeli okularów pływackich dla dzieci występuje w kilku wersjach kolorystycznych, jednak o tym, jakie okulary dla dziecka należy wybrać powinna przesądzić – rzecz jasna – ich funkcjonalność. W efekcie końcowym sprawdzają się bowiem te, które szczelnie przylegają do twarzy i zapewniają dobrą widoczność, niezależnie od koloru oprawek.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixel