SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Karaś Swim Cup – open water pod Warszawą

2022-10-25
Karaś Swim Cup – open water pod Warszawą

Sebastiana Karasia nie trzeba pływakom open water przedstawiać. Wszyscy pasjonaci pływania mają w pamięci, udaną przeprawę 100 km wpław przez Bałtyk. Poszukujący wrażeń długodystansowcy już płynęli bądź mają w planach przeprawę, Gdynia-Hel w ramach federacji Extreme Baltic Challenge, założonej przez tego ekstremalnego pływaka. Z kolei w ramach Karaś Swim Cup, spotykają się zawodnicy, których trenuje bądź trenował Sebastian oraz pływacy, którzy chcą poczuć dreszczyk rywalizacji pod okiem mistrza. Z Sebastianem Karasiem rozmawiamy o jego kameralnych zawodach pod Warszawą.

Kameralne zawody open water czyli Karaś Swim Cup pod Warszawą

Redakcja: Skąd pomysł, aby zorganizować zawody open water? Kto stoi za przedsięwzięciem i jaka jest historia projektu?

Sebastian Karaś: Pomysł zorganizowania pierwszej edycji naszych zawodów był dosyć spontaniczny. Przez cały okres wakacyjny prowadzimy treningi na wodach otwartych w bardzo urokliwym miejscu – sztucznym Jeziorze kopalni żwiru Słopsk. Pomyśleliśmy, że fajnie będzie dodać szczyptę rywalizacji na ostatniej jednostce w sezonie. Klimat eventu przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego zdecydowaliśmy się na powtórkę. Rok temu zawody były zarezerwowane tylko dla pływaków z naszego teamu, natomiast tegoroczna edycja kierowana jest do szerszego grona miłośników open water. Dodatkowo partnerem naszego wydarzenia są Lasy Państwowe, dzięki czemu możemy podnieść prestiż zawodów.

Karaś Swim Cup | AQUA SPEED magazyn
Karaś Swim Cup | AQUA SPEED magazyn

Dla kogo jest pływanie na wodach otwartych

Kto może wziąć udział w rywalizacji? Czy faktycznie chodzi tylko o nią w tego typu zawodach?

SK: W rywalizacji mogą wziąć udział osoby powyżej 16. roku życia, które chcą sprawdzić swoją formę na koniec sezonu open water lub po prostu spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu w gronie pozytywnych ludzi. Na naszych zawodach poza rywalizacją stawiamy przede wszystkim na super atmosferę, integrację i kontakt z naturą.

Czy każdy pływak odnajdzie przyjemność w pływaniu open water? Czy taki rodzaj pływania jest „fajniejszy” od pływania basenowego?

SK: Myślę, że open water nie jest dla każdego pływaka. Z moich obserwacji wnioskuję, że pływanie w otwartych akwenach przyciąga osoby, które łączy wspólny pierwiastek – mocne charaktery, odwaga, ale jednocześnie wrażliwość, umiłowanie wolności, życie w zgodzie z naturą.

Karaś Swim Cup | AQUA SPEED magazyn
Karaś Swim Cup | AQUA SPEED magazyn

Bezpieczeństwo podczas zawodów open water

Czy pływanie open water jest bezpieczne? Jak dbają Państwo o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia?

SK: Pływanie open water jest jak najbardziej bezpieczne, ale pod warunkiem, że przestrzega się określonych zasad takich jak pływanie z bojką podczas stabilnych warunków pogodowych i w znanym kąpielisku. Imprezy masowe wymagają dodatkowych środków ostrożności: obecności ratowników wodnych, którzy kontrolują zawodników na trasie wyścigu, a także ratowników medycznych, reagujących w razie komplikacji zdrowotnych.

Co zrobić, aby dobrze przygotować się do pływania open water i czerpać radość z tego typu aktywności fizycznej?

SK: Aby być gotowym na pływanie na wodach otwartych, trzeba najpierw poczuć się komfortowo i pewnie w warunkach basenowych. Świadomość swoich możliwości oraz respekt do sił natury to moim zdaniem podstawa, aby w bezpieczny sposób uprawiać pływanie na wodach otwartych. Dopiero wtedy możemy zacząć czerpać radość z tej dyscypliny.

Karaś Swim Cup | AQUA SPEED magazyn
Karaś Swim Cup | AQUA SPEED magazyn

Co wyróżnia Wasze zawody na tle innych imprez open water w Polsce?

SK: Nasza impreza posiada trzy największe atuty:  

  • rozgrywa się w wodach urokliwego, czystego zbiornika wodnego: Sztucznego Jeziora – Kopalni Żwiru Słopsk, znajdującego się zaledwie 40 minut drogi od Warszawy,
  • ma przyjazny, niemal rodzinny klimat, jako że zdecydowana większość uczestników to zawodnicy naszego klubu,  
  • na końcu harmonogramu naszego wydarzenia znajduje się Pizza Party. [uśmiech]

Czy któraś z imprez open water na świecie jest dla Was inspiracją, wzorem?

SK: Myślę, że przy organizacji eventu czerpiemy inspirację i naukę z wielu imprez, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć, ale ostatecznie chcemy, aby nasze zawody były wyjątkowe, z niepowtarzalnym klimatem. [uśmiech]

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Zdjęcia dzięki uprzejmości Sebastiana Karasia | Akademia Pływania Sebastiana Karasia

Sześć najciekawszych wydarzeń open water w Polsce 2022 | AQUA SPEED magazyn | numer 5 | 2022

Polecane

pixel