Kariera dwutorowa w sporcie
Kariera dwutorowa – o tym, jakie cechy mogą pomóc sportowcom w budowaniu kariery po karierze, rozmawiamy z Moniką Pyrek – utytułowaną sportsmenką specjalizującą się w skoku o tyczce, a teraz promotorką zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej!
Jak utrzymać pasję w sporcie?
W którym momencie uprawiania sport powinien stać się czymś więcej niż tylko pasją? Jak się do tego przygotować?
Wszyscy sportowcy podkreślają, że najważniejszą częścią uprawiania sportu jest utrzymanie pasji. Wówczas zdecydowanie łatwiej znosić wszystkie trudy treningu i startów w zawodach i turniejach. Doświadczyłam momentu, kiedy pasja na chwilę wygasła – głównie z powodu kontuzji, ale również stażu treningowego. Ciężko na nowo tę pasję rozbudzić, ale… da się! Warto to zrobić nawet na końcu swojej kariery sportowej; nawet po to, by wyjść ze sportu z podniesioną głową i miłością w sercu do dyscypliny, która była ogromną częścią naszego życia i być może będzie dalej, ale już w innej roli.
Sportowcy mają to szczęście, że łączą swoje pasje z zawodem i to jest rozwiązanie idealne. Przychodzi to po prostu z biegiem lat treningowych. Ważne jednak, żeby prowadzić swoją drogę sportową, ustalając sobie priorytety i próbując utrzymać balans pomiędzy przyjemnością płynącą z pasji a obowiązkami wynikającymi z wykonywanego zawodu.
Czy sportowiec może być zauważony bez wyniku?
Czy sportowcy powinni koncentrować się głównie na wynikach? Czy to się opłaca – w kontekście zawodowym, osobistym, społecznym?
Priorytetem zawsze musi być wynik. Za nim idą oczywiście konsekwencje – zarówno przyjemne, jak i mniej przyjemne. Bez wyniku nie da się być zauważonym. Z kolei wraz z wynikiem mamy więcej obowiązków reprezentacyjnych, sponsorskich, również społecznych. Spływa coraz więcej propozycji, zaproszeń różnego rodzaju. I tu trzeba zachować odpowiednią równowagę, żeby nie zatracić się w chwilowym piku, zachwycie, bo jeżeli nie będzie kontynuacji wynikowej, to i zainteresowania również zabraknie.
Czym jest kariera dwutorowa w sporcie?
To ścieżka zawodowa sportowca. Wg tej filozofii obok głównej ścieżki sportowej powinna się rozwijać równolegle druga ścieżka oparta o edukację i przygotowanie do kontynuacji pracy zawodowej po zakończeniu kariery. Sportowcy skupiając się bardzo mocno na sukcesie sportowym, nie zawsze przykładają tak dużą wagę do zdobycia wykształcenia, umiejętności, które dadzą im spokojne otwarcie „drugiego rozdziału” życia. Zauważono potrzebę wprowadzenia takich działań prewencyjnych na całym świecie.
Kiedy, jak i gdzie zacząć szukać „drugiej nogi” kariery?
W moim przypadku przychodziło to naturalnie wraz z wiekiem i zdobywaniem doświadczeń, ale bardzo istotne jest, aby cała drużyna sportowca miała na uwadze to, że nawet najzdolniejszy kiedyś zakończy swoją przygodę ze sportem. Na taki koniec i płynne przejście wszyscy skupieni wokół sportowca powinni go przygotowywać. Nie należy myśleć tylko i wyłącznie o „wyciśnięciu” wszystkiego ze sportu.
Treningi są najważniejsze, ale trzeba mieć na uwadze, że to rozwój osobowy sportowca może wnieść bardzo dużo w osiągniecie jeszcze lepszych wyników sportowych. Z drugiej strony w czasach mediów społecznościowych, które ewidentnie są szansą na zbudowanie rozpoznawalności sportowca, trzeba jednak pomóc mu, aby zachował we wszystkim umiar i harmonię oraz odpowiednią formę i przekaz.
Idealny zawód dla sportowca to…?
Jakie cechy sportowca pomagają w drugiej pracy?
Nie ma idealnego zawodu dla sportowca. Gdy zaczynałam pracę zawodową po zakończeniu kariery, to nigdy wcześniej nie widziałam się w roli prezentera radiowego, a jednak… Ważniejsze jest to, że w tej pracy usłyszałam, że nauczyłam się w 3 lata tego, co inni w 6 lub więcej. I tu wychodzą te najważniejsze kompetencje sportowców, z których sobie nie zdają sprawy, nie potrafią ich nazwać – każdą pracę traktujemy jak cel sportowy i wiem, że jeżeli nie damy z siebie 100%, to go nie osiągniemy.
Dlatego nasz główny talent – ten do pracy – oraz rezyliencja, czyli umiejętność dostosowywania się do zmiennych warunków, taka adaptacja do środowiska, które zastajemy, pozwala uczyć się umiejętności zdecydowanie szybciej. Oczywiście ciągnie wilka do lasu i ja też wróciłam do sportu, więc jednak idealnym zawodem będzie ten, który pozwoli ci być nadal w swojej ukochanej pasji, czyli sporcie, a tu możliwości jest bardzo dużo.
Jak karierę dwutorową sportowca odbierają trenerzy, sponsorzy, działacze?
Myślę, że dużo się zmienia w tym temacie. Trenerzy są zawodnikom tak bliscy jak rodzina, więc im również zależy na rozwoju zawodników i ich przyszłości po zakończeniu przygody ze sportem. Sponsorzy wybierają swoich ambasadorów nie tylko pod względem wyniku sportowego, choć ten jest najważniejszy, ale patrzą na prezencję, kulturę i swobodę wypowiedzi, odpowiednią treść w mediach społecznościowych.
Z działaczami chyba jest najtrudniej, ale idzie ku dobremu. W wielu związkach sportowych istnieje coraz więcej programów dotyczących dwutorowej kariery sportowej i niech tak będzie w każdym związku.
---
Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn
Zdjęcia dzięki uprzejmości Moniki Pyrek | Fundacja Moniki Pyrek