SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Lubię pływać – aktywni seniorzy

2023-06-14
Lubię pływać – aktywni seniorzy

Andrzej Adamowicz pracował w zoo, gdzie opiekował się zwierzętami. W Puszczy Białowieskiej sadził dęby, świerki, sosny. Tworzył rysunki satyryczne jako rysownik karykaturzysta. W młodości rzucał kulą, dyskiem, skakał z wieży spadochronowej. Teraz z sukcesami uprawia nordic walking, a dla relaksu pływa dwugodzinne maratony. Marynarz z zawodu, sportowiec z powołania, najstarszy uczestnik 8. edycji zawodów SNG NOCNY MARATON PŁYWACKI.

Nauka pływania

Kiedy nauczył się Pan pływać? Jak wspomina Pan te lekcje i naukę?

To było bardzo dawno temu, w roku 1955. Pamiętam, że to był rok Mickiewiczowski (26 listopada 1955 – 31 grudnia 1956 – przyp. red.), a ja byłem wtedy na wakacjach we wsi Łopuchowo na Suwalszczyznie z moją mamą. A potem przyjechał do mnie mój dziadek, który naukę pływania zorganizował mi na jednym z jezior – Dmitrowo. Skonstruował mi pływaki z sitowia, obwiązał je sznurkiem, dzięki czemu mogłem zacząć unosić się na wodzie. W tym samym roku, podczas kolejnego miesiąca wakacji mój ojciec nauczył mnie pływać.

Od tego czasu pływam żabką – najchętniej. Opanowałem sztukę oddychania, dlatego pływając na długich dystansach, prawie się nie męczę. Kiedy znalazłem w internecie informację o maratonie pływackim w Stacji Nowa Gdynia, to postanowiłem się zapisać.

Korzyści z pływania

Co daje Panu pływanie?

Pływanie daje mi przyjemność. Ja po prostu lubię pływać. Ogólnie lubię aktywność fizyczną. W wieku 69 lat rozpocząłem treningi nordic walking. Za swój pierwszy start otrzymałem medal, który mi się bardzo spodobał. Postanowiłem pokazać wnukom, że dziadek jeszcze wiele potrafi i to mnie wciągnęło.

Na swoim koncie mam srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski nordic walking w półmaratonie; mam jeszcze kilka innych medali. Trzeba zaznaczyć, że zdobywanie trofeów nie jest łatwe, ponieważ moi koledzy – rówieśnicy – są bardzo dobrze przygotowani. Rywalizacja z nimi wymaga więc dużych nakładów pracy i czasu.

Zalety pływania

Jak zachęciłby Pan swoich obecnych i przyszłych rówieśników do pływania?

Pływanie jest bardzo zdrowe dla wszystkich, w każdym wieku. Idealnie kształtuje sylwetkę. Proszę spojrzeć na pływaków, którzy startują w zawodach – to są pięknie zbudowani ludzie. Woda wygładza mięśnie, które nie są przerośnięte; sprawia, że budowa ciała jest harmonijna.

Dla starszych to idealne środowisko do rozruszania stawów, uelastycznienia mięśni. Dzięki pływaniu będą sprawniejsi ruchowo.

Sportowe wyzwania

To jakie wyzwanie sportowe przed Panem?

Szykuję się do mistrzostw Polski w nordic walking, podczas których wezmę udział w kilku konkurencjach, m.in. w maratonie. Oprócz tej dyscypliny uprawiam jeszcze biegi na 5 i 10 km, gdzie też plasuję się na medalowych pozycjach. W zeszłym roku planowałem wziąć udział w triathlonie na dystansie 1/8, ale niestety terminy startów się nałożyły i nie mogłem pogodzić MP w nordic walking z TRI.

Jestem otwarty na różne pomysły – dopóki wiek pozwala, to działam. Staram się prowadzić aktywne życie, ale z rozsądkiem. Dla mnie sport jest przygodą, powoduje ciekawość życia, umożliwia zdobywanie nowego doświadczenia.

Dzięki uprawianiu sportu mogę być pomocny innym. Nie oczekuję, że ktoś będzie się mną opiekował. Muszę być samodzielny i walczyć z PESEL-em.

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Rysunek: Andrzej Adamowicz

Zdjęcia: EKo foto oraz archiwum prywatne. 

Lokacja: Stacja Nowa Gdynia

Materiał powstał we współpracy z klubem sportowym SNG WILD DUCKS organizatorem wydarzenia SNG NOCNY MARATON PŁYWACKI, którego partnerem jest marka AQUA SPEED.

AQUA SPEED magazyn | czasopismo o pływaniu

Polecane

pixel