SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Mozolny trening pływacki... a później radość z pomagania!

2022-05-24
Mozolny trening pływacki... a później radość z pomagania!

Trening pływacki to coś więcej!

Rozpoczynając trening pływacki czy przygodę z innym sportem, większość zawodników nie myśli o tym, że poświęcenie i wylane litry potu, są czymś więcej niż budowaniem własnej kariery czy realizacją pasji.

W pewnym momencie życie pokazuje, że wypracowany w sporcie kapitał, jakim jest sukces, zaufanie, popularność można, a nawet należy wykorzystać... pomagając! Rozmawiamy z Piotrem Biankowskim – zimowym pływakiem, ambasadorem Fundacji Ronalda McDonalda.

Początek przygody z pływaniem

Jesteś sportowcem, pływakiem zimowym i open water, organizatorem zawodów Gdynia Winter Swimming Cup… Jak zaczęła się Twoja przygoda z pływaniem? Kiedy pomyślałeś, że poprzez tę aktywność fizyczną można też pomagać?

Piotr Biankowski: Moja przygoda z pływaniem rozpoczęła się w szkole podstawowej, gdzie wyczynowo trenowałem w klubie AZS AWF Gdańsk, zdobywając medale Mistrzostw Polski. Po latach przerwy wróciłem do pływania, uprawiając SwimRun i Triathlon oraz Open Water.

W 2015 roku wystartowałem w pierwszych zawodach zimowego pływania, które zresztą odbywały się w Gdyni. W taki sposób zostałem lodowym pływakiem. W 2017 roku razem z Maciejem Mazerantem przeprowadziliśmy prezentacje o zimowym pływaniu dla dzieci oraz rodziców przebywających w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM. Dzięki temu poznałem Prezes Fundacji Ronalda McDonalda – Panią Katarzynę.

Zaplanowaliśmy z nią mój pierwszy challenge Lodowej Mili, której towarzyszyła zbiórka pieniędzy. Ten ekstremalny sport przyciąga wiele  osób, dlatego jest świetną możliwością do nagłośnienia działalności Fundacji.

Fundacja Ronalda McDonalda a pływanie

Wspierasz Fundację Ronalda McDonalda w Polsce. Który z programów tej organizacji jest Ci najbliższy?

Fundacja ma bardzo dużo programów, ale najbliższa mi jest działalność ambulansu profilaktycznego dla dzieci, dzięki któremu można szybko oraz bezpłatnie przeprowadzić badania. Szybka diagnoza daje możliwość szybkiego podjęcia leczenia, dlatego jest tak ważna. Zachęcam do zapoznania się ze stroną Fundacji (www.frm.org.pl) oraz ich programów, ponieważ robią wielkie rzeczy. 

Tri2Help w AQUA SPEED magazyn
Mikołaj Luft, Maria Cześnik, Piotr Biankowski w AQUA SPEED magazyn

Pływackie wyzwania

Opowiedz o swoich pływackich wyczynach, podczas których promowałeś Fundację i wspierałeś zbiórkę środków na działanie jej programów. Który z tych projektów był najtrudniejszy, a który sprawił Ci najwięcej radości?

Fundacja była ze mną podczas Lodowego Challenge’u w Gdyni, Tri2help, wyjazdu na Mistrzostwa Świata do Murmańska oraz przeprawy przez La Manche. Największym oraz najtrudniejszym wyzwaniem było przepłynięcie kanału La Manche. Każda akcja charytatywna daje mi ogromną radość i kopa (albo nura) [uśmiech] motywacyjnego, jednak to właśnie ten wyczyn sprawił mi najwięcej radości!  

Oczywiście, zawody GWSC są od samego początku związane z Fundacją. Lodowa czapka od serca stała się nieodłącznym elementem prawdziwego lodowego pływaka. Te piękne, kolorowe, ręcznie dziergane przez osoby osadzone w aresztach śledczych czapki od lat zasilają konto Fundacji. 

Porada dla pływaków

Jaką radę dałbyś wszystkim, którzy chcą pomagać pływaniem, a może również inną aktywnością sportową?

Żeby to zrobili! [uśmiech] Pomaganie jest proste, daje wiele radości oraz jest zdrowe - skoro mamy pomagać, uprawiając aktywność fizyczną, dobrze wpływa to również na nasz organizm!

Pływanie dla zdrowia

Co znaczy dla Ciebie to hasło? Czy pływanie jest sportem dla każdego?

Pływanie jest sportem dla każdego i ma same zalety! Jest sportem ogólnorozwojowym, szlifuje charakter, wpływa pozytywnie na naszą kondycję oraz koordynację.

Jest idealną formą rehabilitacji pourazowej, doskonale działa na nasze samopoczucie. Nie zapominajmy, że umiejetność pływania zapewni nam tez większe bezpieczeństwo nad wodą. Zresztą pływamy już w brzuchu mamy, dlatego w wodzie czujemy się świetnie!

Zachęcam wszystkich do pływania przez cały rok, zarówno na basenach, jak i na wodach otwartych (tutaj koniecznie z asekuracją). Dzięki pływaniu poznałem całą masę niesamowitych osób, które serdecznie pozdrawiam.  

Zapraszam też serdecznie wszystkich do spróbowania swoich sił w zawodach zimowego pływania GWSC.

 

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Ice MIle dla Fundacji w AQUA SPEED magazyn
AQUA SPEED magazyn – czasopismo dla kochających wodę
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel