SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Na basen okularki czy gogle? Co lepsze dla dziecka?

2021-02-22
Na basen okularki czy gogle? Co lepsze dla dziecka?

Na basen okularki czy gogle? Co lepsze dla dziecka?Okularki do pływania czy gogle pływackie dla dziecka? Co wybrać? Czy ochrona oczu jest w ogóle potrzebna? To często zadawane przez rodziców pytania, gdy ich pociechy rozpoczynają przygodę z pływaniem bądź chcą się po prostu bezpiecznie pobawić się w wodzie.

Czy ochrona oczu jest ważna?

Zdecydowanie tak. Bez względu na to, gdzie dziecko będzie pływać, warto zadbać o jego oczy. Woda basenowa zawiera czynniki podrażniające, takie jak chlor, a woda „otwarta” tj. w zbiornikach takich jak morza, jeziora, rzeki, zawiera czynniki podrażniające, w tym sól, zanieczyszczenia czy pyłki. Wszystko to podrażnia bądź wysusza gałki oczne i na dłuższą metę może powodować duży dyskomfort, zmęczenie wzroku oraz choroby oczu.

Istnieje jednak mały wyjątek…

Wielu trenerów zaleca, aby dzieci dopiero uczące się pływać nie używały okularów do pływania. Jest to pewien rodzaj treningu organizmu przed możliwym przeciekaniem okularków podczas pływania rekreacyjnego bądź startu na zawodach. W tym drugim przypadku, gdy trzeba jak najszybciej dopłynąć do mety, nie ma czasu na poprawianie okularów. Trzeba nauczyć się płynąć z zalanymi goglami bądź okularkami i przyzwyczaić do pewnego dyskomfortu.

Jakie wybrać okulary pływackie dla dzieci?

To dobre pytanie zadawane przez wielu początkujących pływaków. Jednak odpowiedź na nie brzmi: to zależy. Z pewnością nie jest ona satysfakcjonująca, dlatego jak najdokładniej wyjaśnimy tę kwestię.

Gogle pływackie na pływanie wariackie!

Gogle to duże okulary zakrywające znaczną część twarzy pływaka. Jest to dobre rozwiązanie dla dzieci, które mają problemy z zatokami, ponieważ ten typ okularów zawiera uszczelkę chroniącą część zatok czołowych i szczękowych. Ich zaletą jest to, że dobrze przylegają do twarzy, dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przeciekania. Gogle dają zdecydowanie większą pewność młodemu pływakowi, że podczas zabawy w wodzie bądź nauki pływania woda nie wleje się do oczu.

Gogle pływackie są bardzo popularne wśród pływaków wód otwartych oraz zimowych pływaków, ponieważ skutecznie zabezpieczają wspomnianą część twarzy przed zimnem. Mają jednak zdecydowanie mniej opływowy kształt niż okularki pływackie, co stawia dodatkowy opór podczas wyścigów.

Należy jednak pamiętać, aby założyć je w taki sposób, żeby uszczelka nachodziła jedynie na twarz, a nie na czepek.

Okulary pływackie dla małych mistrzów

Okulary pływackie posiadają zdecydowanie mniejszą uszczelkę niż gogle, a niektóre z nich nawet jej nie mają. Mają zdecydowanie bardziej opływowy kształt, co sprawia, że są chętniej używane przez pływaków podczas zawodów. Na początek zaleca się używanie zwykłych okularów pływackich z uszczelkami, ponieważ dla dziecka będzie to wygodniejsze rozwiązanie.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze okularów:

1. Możliwość wymiany paska: Niektóre okulary mają pasek zamontowany na stałe. W związku z tym, gdy pęknie, trzeba wymienić całe okulary. Warto więc szukać modeli z wymiennym paskiem.

2. Możliwość wymiany noska: Podobnie jak z paskiem, warto zwrócić uwagę na to, aby nosek był wymienny. Kiedy jest zamontowany na stałe i ulegnie pęknięciu lub przerwaniu, należy wymienić całe okulary.

3. Kąt widzenia: Każde okulary posiadają inny. Na początku nie jest to bardzo istotne, ale gdy dziecko zacznie profesjonalnie uprawiać pływanie, samo będzie wiedziało, jaki kształt będzie najbardziej komfortowy.

Na rynku można spotkać okulary i gogle o różnym kolorze szkieł. Należy pamiętać, że szkła lustrzane będą ciemne, szkła błękitne czy przeźroczyste będą jasne. W przypadku pływania basenowego ich dobór zależy od indywidualnych upodobań. Sytuacja zmienia się, gdy dziecko zaczyna pływać na wodach otwartych, ponieważ wtedy należy mieć na uwadze, że podczas treningu lub zawodów w mglisty i pochmurny dzień sprawdzą się jasne szkła, najlepiej pomarańczowe lub żółte. W słoneczny dzień zaś bez wątpienia lepsze będą ciemne lub lustrzane z filtrem UV, dzięki którym nawigacja będzie łatwiejsza.

Jakie okularki do pływania dla zawodowców… również tych najmłodszych?

Brak uszczelek w okularach, zwanych szwedkami, może powodować dyskomfort w postaci ucisku, dlatego wybierają je świadomi pływacy. Z czasem warto przekonać się do tego rodzaju sprzętu, ponieważ ma on swoje zalety:

● brak uszczelki: dzięki temu nie ma potrzeby jej wymiany;
● możliwość wymiany noska w prosty sposób; wystarczy kawałek sznurka i gumeczki;
● wymienny pasek do okularów;
● stosunkowo niska cena.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że ten typ okularków do pływania posiada wąski kąt widzenia, dlatego lepiej sprawdzi się na basenie niż na wodach otwartych.

Dobór okularów pływackich to bardzo ważna sprawa, ponieważ nie chcemy, aby dziecko zniechęciło się już na początku swojej przygody z wodą. Należy wybierać je tak, aby okulary nie uciskały zbyt mocno, nie zniekształcały obrazu i przede wszystkim nie przeciekały. Dziecko ma czuć się komfortowo, być w pełni skoncentrowane na nauce pływania bądź cieszyć się zabawą w wodzie bez ograniczeń.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel