Nauka nurkowania, krok w przygodę z freedivingiem

2022-02-23
Nauka nurkowania, krok w przygodę z freedivingiem

Nauka nurkowania, krok w przygodę z freedivingiem...

Jako dziecko lubiłam pływać i zawsze uwielbiałam wodę. Później na wiele lat, zajęta pracą i doktoratem, o tym zapomniałam.” – rozmowa z Agatą Wittchen-Barełkowską.

Czym jest dla Ciebie freediving i jak się zaczęłaś naukę nurkowania?

Jako dziecko lubiłam pływać i zawsze uwielbiałam wodę. Później na wiele lat, zajęta pracą i doktoratem, o tym zapomniałam. Dwa lata temu w moim życiu zaczęły się pojawiać sytuacje, które skierowały moją uwagę na ten sport. Czasami śmieję się, że woda się o mnie upomniała. Znalazłam wtedy w internecie ogłoszenie o kursie freedivingu. Bałam się, że sobie nie poradzę, ale postanowiłam spróbować. Po pierwszym dniu szkolenia wiedziałam, że znalazłam coś bardzo ważnego i że z basenu już tak szybko nie wyjdę. 

Freediving to relaks i regeneracja

Woda to narzędzie czy przestrzeń do realizacji pasji?

W konfrontacji z wodą mogłam zrewidować wiele wyobrażeń o sobie i swoich możliwościach. Mogę więc powiedzieć, że jest to dla mnie narzędzie do odkrywania samej siebie. Zanim zaczęłam pływać na wstrzymanym oddechu, nigdy nie uprawiałam regularnie żadnego sportu. Uczę się zatem poznawać swoje ciało oraz czynniki, które wpływają na jakość treningu i przeżywam nieustanne zaskoczenia. Freediving unaocznił mi również wartość regeneracji – w sporcie i w życiu. Ale jest to także niewątpliwie przestrzeń do realizacji pasji i w tym przypadku jest to przestrzeń dosłowna – dla każdego, kto zaczyna nurkować, otwiera się zupełnie nowy, podwodny świat, pełen życia, z którego istnienia wcześniej niby zdawałam sobie sprawę, ale dopiero teraz mogę go z zachwytem doświadczyć. 

Nauka nurkowania w AQUA SPEED magazyn
FreeDiving w AQUA SPEED magazyn

Kurs nurkowania na dobry początek

Czy trzeba być pływakiem, sportowcem, aby bezpiecznie zająć się freedivingiem? A może lepiej znaleźć kurs nurkowania dla początkujących?

Jestem najlepszym przykładem na to, że można pół życia przesiedzieć w bibliotece lub teatrze i zająć się freedivingiem. Ten sport może dać dużo satysfakcji każdemu, kto umie pływać i lubi wodę. Według mnie ważne jest, żeby zacząć trenować pod okiem doświadczonego trenera. Mam to szczęście, że od początku uczę się pod okiem Agnieszki Kalskiej i trenuję w prowadzonej przez nią drużynie Freebody. Pozwoliło mi to w świat freedivingu wejść w bezpieczny sposób i pewnie stawiać kolejne kroki. Wsparcie trenera pozwala rozwijać możliwości i dodaje odwagi w kluczowych momentach. Dla mnie aspekt związany z relacjami jest ważny w każdej dziedzinie życia, dlatego chętnie trenuję z ludźmi, których lubię i którym ufam.

Gdzie trenować i jak wybierać miejscówki do nurkowania? Jak poskromić lęk przed wodą?

To zależy od celu, jaki chcemy osiągnąć. Ja od początku łączę treningi basenowe z treningami na wodach otwartych. Basen daje możliwość doskonalenia techniki i jest dla mnie sposobem na regularny kontakt z wodą dwa razy w tygodniu w Poznaniu. Lubię też nurkować w Deepspocie pod Warszawą, który jest dla freediverów niezwykle przyjazną przestrzenią i bezpiecznym miejscem. Wody otwarte to zupełnie inna historia i tutaj każdy ma swoje preferencje. Osobiście uwielbiam nurkować w ciepłych, greckich wodach, których błękit nie ma sobie równych. Tam najbardziej odpoczywam i czuję się częścią większej całości. 

Wakacje z nurkowaniem w AQUA SPEED magazyn

Nurkowanie a well-being 

Pracujesz w obrębie szeroko pojętej kultury. Nieobce są Ci pojęcia takie jak well-being, dobrostan… W jaki sposób freediving może pomagać we wzmacnianiu zdrowia – psychicznego i fizycznego – ludzi kultury, ale również przedstawicieli innych grup społecznych?

Uważam, że freediving, jak mało która dyscyplina, pozwala zadbać o swój dobrostan. Zaczęłam trenować po sporym życiowym kryzysie. Pływanie na wstrzymanym oddechu było i jest dla mnie częścią procesu zdrowienia i budowania dobrego życia. Do kryzysu doprowadziło mnie między innymi to, że pracowałam za dużo; siłą woli byłam w stanie sprostać każdemu zadaniu. We freedivingu to nie działa – każdy stres rzutuje na to, jak się czujesz pod wodą. Niczego nie zrobisz na siłę. Na początku trudno mi było to zaakceptować, ale z czasem nurkowanie stało się najlepszą szkołą uważności, relaksu i umiejętności zwolnienia tempa, które mi nie służyło.

Połączenie sztuki i pływania, nurkowania to naturalne połączenie?

Dla mnie bardzo naturalne, bo nurkuje ze mną mój ukochany mąż, który jest fotografem i zafascynował się fotografią podwodną. Razem doznajemy pod wodą wiele piękna. Zachwycamy się lekkością, którą zyskuje ludzkie ciało, odcieniami błękitu, niezwykłym światłem, a Kuba uwiecznia to na zdjęciach. Mieliśmy też okazję wykonać podwodną sesję kolekcji biżuterii Baltica dla marki Orska. Z mojego punktu widzenia natura jest nieustającą inspiracją dla sztuki, a reakcje odbiorców świadczą o tym, że podwodne fotografie potrafią zachwycić jak najpiękniejszy obraz. 

Zdjęcia podwodne w AQUA SPEED magazyn

Gdy zanurkujesz tam, gdzie chcesz, to… będziesz chciała więcej?

Nie mam parcia na wyniki i głębokości. Nie staram się też zdobywać kolejnych kultowych dla nurków miejscówek. Mam wielką potrzebę bycia blisko wody i czucia się w niej swobodnie. Potrzebuję wracać do podwodnych miejsc, które już ukochałam. Freediving ma to do siebie, że wielka część podróży odbywa się wewnątrz osoby, która nurkuje. Okazuje się, że często mniej znaczy więcej i wspaniale jest to odkrywać. 

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Foto: Jakub Wittchen, dzięki uprzejmości Agaty Wittchen-Barełkowskej

Materiał został opublikowany w drugim numerze AQUA SPEED magazyn.

Aqua Speed magazyn numer 2

Poradnik AQUA SPEED

Zobacz przykładowy zestaw do nurkowania

Profesjonalna maska nurkowa, której kołnierz oraz pasek zostały wykonane z miękkiego, elastycznego i nietoksycznego silikonu, wtłaczanego techniką LSR (Liquid Silicone Rubber). 

Miękki silikon daje także możliwość złapania nosa palcami, co jest istotne przy wyrównywaniu ciśnienia w uszach w trakcie zanurzania oraz przy przedmuchiwaniu maski. 

Silikonowy kołnierz maski posiada na obrzeżach podwójne uszczelnienie, co utrudnia wodzie dostęp do wnętrza maski oraz ułatwia opróżnienie maski z wody podczas nurkowania.

Nowoczesna fajka nurkowa z zaworem dolnym, oraz drugim zaworem – górnym, uniemożliwiającym zalewanie rurki.

Zestaw do nurkowania AQUA SPEED
Płetwy do nurkowania, freedivingu i snorkelingu AQUA SPEED

Płetwy do nurkowania

Nowoczesne, komfortowe, elastyczne kaloszowe płetwy przeznaczone do snorkelingu i rekreacyjnych nurkowań. Idealnie pasujące do gołej stopy, płetwy HYDRO są bardzo łatwe do zakładania i zdejmowania dzięki uchwytom na kaloszach.

Płetwy HYDRO posiadają ogumowane wzmocnienia boczne, zwiększające sprężystość piór, przedłużające żywotność oraz wpływające na stabilność płetw. Redukują one także wibracje powstające w wyniku poruszania płetwami pod wodą. Otwory znajdujące się po bokach piór zmniejszają ich obciążenie podczas przyspieszania. Odpowiednio uformowany środek piór płetw HYDRO oraz dwa kanały wykonane z elastycznego materiału powodują tworzenie się tunelu ukierunkowującego strumień wody wzdłuż piór, co zwiększa siłę ciągu, szybkość płynięcia i zmniejsza zmęczenie nóg. W celu poprawy osiągów, pióra płetw HYDRO pochylone są pod kątem 20 stopni do kaloszy.

Maska pełnotwarzowa do nurkowania AQUA SPEED

A może pełnotwarzowa maska do nurkowania?

Maska pełnotwarzowa, stworzona do podziwiania podwodnego świata z powierzchni wody i małych głębokości. Najważniejsze cechy takiej maski to:

  • Uszczelka wykonana w 100% z silikonu
  • Unikalny system odprowadzania powietrza
  • Płaska szyba nie powoduje zniekształceń obrazu
  • Szerokie pole widzenia aż 180°
  • Długa fajka pozwala na głębsze zanurzenie
  • Zdejmowany uchwyt do kamery sportowej
  • Podwójna uszczelka gwarantuje wysoką szczelność
  • Szyba wykonana w poliwęglanu dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia
  • Dodatkowa ochrona dolnej części szyby
  • Praktyczny worek siatkowy, który ułatwia transport i przechowywanie
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel