SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Pogoria Open Water – zawody pływania na wodach otwartych

2022-09-05
Pogoria Open Water – zawody pływania na wodach otwartych

Zawody pływania na wodach otwartych

Zawody pływania na wodach otwartych Pogoria Open Water mają swoją długoletnią tradycję. Odwiedziliśmy Dąbrowę Górniczą gdzie po raz kolejny pływacy open water rywalizowali o medale, puchary, ale również nagrody finansowe. Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn wziął udział w wyścigu głównym na dystansie trzech kilometrów, aby na własnej skórze doświadczyć trudów ścigania oraz uroków zbiornika Pogoria III. Wizyta na zawodach była też okazją do spotkania z Pawłem Buckim – jednym z pomysłodawców rozgrywania zawodów open water w tej lokalizacji.

Skąd pomysł, aby zorganizować zawody open water, kto stoi za przedsięwzięciem i jaka jest historia projektu?

Pierwsze zawody w pływaniu Open Water zostały przeprowadzone na Jeziorze Pogoria III w 2010 roku w ramach obchodów 40-lecia Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Zawody zostały przeprowadzone pod nazwą "AWF Silesia Open Water". Pomysł zrodził się w sekcji pływania AWF Katowice w głowach ówczesnych zawodników AZS AWF Katowice - Tomasza Pąchalskiego, Łukasza Szafrona i Pawła Buckiego.

Inspiracją i wsparciem był Michał Skrodzki, polak mieszkający na co dzień w Australii, trenujący pływanie długodystansowe, który był w trakcie pobytu w Polsce i trenował razem z nami w sekcji pływania.

AWF Katowice wspólnie z Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej dali zielone światło pomysłowi i tak zaczęła się przygoda z pływaniem długodystansowym (i nie tylko) na Pogorii III.  Kilka lat później, w 2015 roku, Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Dagmara Molicka wznowiła pomysł zawodów pływackich na Pogorii i wspólnie z Tomkiem Pąchalskim podjęliśmy się tego wyzwania po raz kolejny. Zawody zostały na dobre wpisane do kalendarza Dąbrowskich imprez i w tym roku (2022) była to już 8. edycja "Pogoria Open Water".

Kto może wziąć udział w rywalizacji… oraz czy faktycznie w tego typu zawodach chodzi tylko o rywalizację?

W zawodach może wziąć udział każdy, od amatora do profesjonalisty. Nie ma również limitu wiekowego, każdy chętny potrafiący pływać może wystartować. Wiek uczestnika warunkuje jedynie dystans na którym może rywalizować - dla dzieci do 13. roku życia włącznie przewidziany jest dystans 400m. W zawodach każdy znajdzie swój cel - od profesjonalisty i rywalizacji z zawodnikami i czasem, po amatora i chęć "jedynie" przepłynięcia dystansu, zmierzenia się z trasą i żywiołem oraz poczucie klimatu "open water".

Czy każdy pływak odnajdzie przyjemność w pływaniu open water? Czy pływanie open water jest „fajniejsze” od pływania basenowego?

Myślę że większość osób startujących na wodach otwartych po prostu to lubi. Na trasie trzeba się zmagać z warunkami atmosferycznymi, temperaturą, innymi zawodnikami płynącymi obok oraz dodatkowo wykazać się dobrą nawigacją aby popłynąć zaplanowaną trasą.

  • Dla zawodników którzy na co dzień startują w zawodach na basenie jest to ciekawa odskocznia od pływania "od ściany do ściany".
  • Dla zawodników starszych oraz amatorów natomiast niewiele jest zawodów basenowych w których mogą wziąć udział więc myślę że nasze zawody to dla nich ciekawa propozycja.
Marcin Szarpak nagrodzony w Pogoria Open Water
WOPR Dąbrowa Górnicza

Czy pływanie open water jest bezpieczne? I jak dbacie Państwo o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia?

Każda osoba startująca w zawodach może czuć się bezpiecznie podczas startu. Nad ich bezpieczeństwem czuwa zawsze grupa ratowników z WOPR Dąbrowa Górnicza, płetwonurkowie, zespół medyczny na wodzie oraz na lądzie. Na potrzeby pierwszej imprezy został opracowany regulamin bezpieczeństwa, który dokładnie określa, jak powinno wyglądać zabezpieczenie trasy.

Co zrobić, aby dobrze przygotować się do pływania open water i czerpać radość z tego typu aktywności fizycznej?

Na pewno każdy, kto chce spróbować swoich sił w zawodach open water powinien posiadać umiejętności pływackie pozwalające pokonać wybrany przez siebie dystans. Trening oczywiście jest wskazany, zarówno basenowy jak i na wodach otwartych, przy czym przy treningu "open water" należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu — poprzez specjalną boję wypornościową ciągniętą za sobą lub np. drugą osobę asekurującą nas na jednostce pływającej typu kajak, deska lub łódź. Jeżeli mamy już "ogarnięte" zabezpieczenie, podstawową wiedzę dotyczącą pływania na wodach otwartych i chęci do takiej aktywności to akweny stoją przed nami otworem.

Pogoria Open Water – koszulki | AQUA SPEED magazyn
Pogoria Open Water – Medale | AQUA SPEED magazyn

Co wyróżnia Państwa zawody od innych imprez open water w Polsce?

Staramy się, aby impreza była realizowana na jak najwyższym poziomie, poczynając od biura zawodów poprzez oprawę graficzną, komentatora (niezmiennie od początku Tomasza Pąchalskiego), a na udogodnieniach dla zawodników kończąc. Celujemy nie tylko w pływaków profesjonalnych, ale i amatorów, dzieci i rodziny. W programie zawodów oprócz dystansów 1000 m, 3000 m, czasem 5000 m i 10 000 m w ramach współpracy z Polskim Związkiem Pływackim i włączeniem naszej imprezy do cyklu Grand Prix Polski lub Mistrzostw Polski, można znaleźć również wyścig 400 m dla dzieci poniżej 14. roku życia oraz widowiskową sztafetę rodzinną 2x100 m (dziecko + rodzic) i sztafetę OPEN 4x200 m.

Start i meta sztafet znajduje się na plaży, także te starty budzą wiele emocji i są bardzo widowiskowe. Ponadto nasza impreza nie jest imprezą komercyjną, organizowana jest w ramach budżetu Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej i tym samym staramy się, aby opłaty startowe były możliwie niskie, aby zachęcić większą grupę ludzi do spróbowania swoich sił w pływaniu na wodach otwartych. Oczywiście do puli nagród zawsze "dorzucają" się lokalni sponsorzy i partnerzy co czyni zawody jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Czy jest impreza open water na świecie, która jest dla Państwa inspiracją, wzorem?

Chyba nie ma jednej takiej imprezy, która byłaby wzorem. Oglądając wiele imprez open water na światowym poziomie staramy się w ramach budżetu wprowadzać różne rozwiązania, które uczynią "Pogoria Open Water" jeszcze ciekawszą, dogodniejszą dla startujących i bardziej profesjonalną.

-----

Zachęcamy do udziału w zawodach Pogoria Open Water w sezonie 2023!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej

Sześć najciekawszych wydarzeń open water w Polsce 2022 | AQUA SPEED magazyn | numer 5 | 2022
pixel