SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Porządny trening do triathlonu

2023-02-09
Porządny trening do triathlonu

Młode pokolenie zawodników i zawodniczek wkracza z przytupem na scenę triathlonową w Polsce. Fantastycznie widzieć na mecie pełnych energii, otwartych, uśmiechniętych młodych ludzi, którzy tak jak Zosia Kuriata są w pełni świadomi własnych umiejętności, ale i wyzwań, jakie przed nimi stoją. Zosia, przyjechała do Łodzi, aby wziąć udział w sesji fotograficznej ze sprzętem AQUA SPEED oraz potrenować w zaprzyjaźnionym z nami obiekcie Stacja Nowa Gdynia. Efekty tej współpracy będziecie mogli zobaczyć wkrótce na łamach AQUA SPEED magazyn, w social mediach i na naszej www. A teraz zachęcamy do przeczytania rozmowy z triathlonistką, o której z pewnością usłyszymy jeszcze nie raz!

 

Triathlon pomysł na aktywność fizyczną

Skąd pomysł na uprawianie sportu? Czy aktywność fizyczna to dla Ciebie coś normalnego, czy raczej wysiłek okupiony potem i łzami?

Zosia Kuriata: Sport jest ze mną od najmłodszych lat. Na początku przez dość długi czas trenowałam narciarstwo i pływanie. Potem bardzo polubiłam się z rowerem i po dołączeniu biegania wyszedł z tego triathlon. Sport to dla mnie odskocznia i nieodłączny element życia.

Basen czy open water?

Czy jesteś typem pływaczki basenowej? Jak przekonałaś się do pływania open water?

ZK: Nigdy nie miałam oporów przed pływaniem open water. Na pewno jestem nieco szybsza na basenie, ale OW pozwala na „głębsze odpłynięcie” – nie trzeba uważać na ściany. Pracuję nad poprawą pływania głównie na basenie, ale jeśli pogoda na to pozwala, to bardzo chętnie pływam OW.

Zosia Kuriata | AQUA SPEED magazyn
Zosia Kuriata | AQUA SPEED magazyn

Lubisz trenować triathlon? Co jest dla Ciebie najfajniejsze w treningu, a czego nie polubisz nigdy?

ZK: Oczywiście, że lubię. Treningi pozwalają mi się oderwać od nauki, „oczyścić” głowę, ale także dają sporo satysfakcji i radości. Najbardziej lubię długie wyjazdy na rower – w szczególności ze znajomymi, przy sprzyjającej pogodzie i nie po płaskim (uśmiech). Bardzo nie lubię testów i sprawdzianów, ale są one ważną częścią treningu, więc czasami trzeba zacisnąć zęby.

Triathlon to wymagający sport? Co byś doradziła pływakom chcącym startować w tej dyscyplinie?

ZK: Myślę, że każdy sport jest wymagający. Pływakom myślącym o triathlonie doradziłabym, aby wsiedli na rower i zaczęli biegać. Jest coraz więcej zawodów triathlonowych o bardzo zróżnicowanym poziomie i naprawdę każdy może spróbować swoich sił. Nie ma na co czekać! (uśmiech)

Zosia Kuriata | AQUA SPEED magazyn
Zosia Kuriata | AQUA SPEED magazyn

Czy osiągnięcia Cię napędzają, czy stopują? Jak radzisz sobie z sukcesem i czy masz sposoby na radzenie sobie z porażką?

ZK: Sukcesy zdecydowanie zwiększają motywację do treningów. Są wynagrodzeniem pracy włożonej w przygotowania. Porażki natomiast są nieodłączną częścią sportu (a właściwie życia) i trzeba się liczyć z tym, że się pojawią. Ja staram się wyciągać z nich wnioski, nie rozpaczać i dalej robić swoje.

Jakie jest Twoje triathlonowe marzenie?

ZK: Bardzo chciałabym wystartować i znaleźć się w czołówce mojej kategorii wiekowej w zagranicznej imprezie wysokiej rangi. Przede wszystkim jednak chcę, żeby triathlon dalej sprawiał mi radość i nie zamienił się w źródło presji i stresu.

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Zdjęcia: archiwum Zosi Kuriaty


Zdjecia: Sesja AQUA SPEED, Fot: Antek Mazerant

Zosia Kuriata | AQUA SPEED magazyn
Zosia Kuriata | AQUA SPEED magazyn
AQUA SPEED magazyn | czasopismo o pływaniu
Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel