SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Rozgrzewające spotkania! Anna Dowgiert

2023-07-06
Rozgrzewające spotkania! Anna Dowgiert

Podczas spotkań z mistrzami rozgrzewamy nie tylko ciała, ale i umysły. Uśmiech, pozytywne emocje i odpowiednia dawka przemyślanego ruchu... czynią cuda! Rozmowa z Anią Dowgiert – dwukrotną olimpijką, medalistką mistrzostw Europy, finalistką mistrzostw świata, rekordzistką Polski oraz multimedalistką mistrzostw Polski, działającą w ekipie Garmin Swimming & Rescue!

Jak dbać o radość z pływania?

Pływanie to sport tylko dla indywidualistów? Jakie cechy charakteru decydują o wynikach, a jakie pozwalają cieszyć się z pływania?

Pływanie to sport dla każdego, ale... każdy ma inne cele [uśmiech]. Niektórzy pływają dla zdrowia, a niektórzy zostawiają zdrowie na basenie po to, by walczyć o medale olimpijskie, dlatego można to nazwać sportem indywidualnym – każdy ma do niego indywidualne podejście.

Natomiast jeśli chodzi o sport wyczynowy, to uważam, że team spirit jest megaważny, a z doświadczenia wiem, że dla drużyny zawsze pływa się szybciej i lepiej, gdyż nie chcemy jej zawieść [uśmiech]. Pływacy wyczynowi muszą być naprawdę bardzo mocno zorganizowani i wytrwali. Treningi zabierają bardzo dużo czasu i energii. Bardzo często też ciężko połączyć trening z nauką czy pracą, gdyż mam wrażenie, że my całe życie jesteśmy notorycznie zmęczeni... No i głodni [uśmiech].

Ponadto dzięki wynikom trenowanie daje nam dużo więcej radości. Chociaż bywają momenty, gdy wpadamy w tzw. dołek i tylko najsilniejsi psychicznie są w stanie to udźwignąć.

Anna Dowgiert | AQUA SPEED magazyn
Anna Dowgiert | AQUA SPEED magazyn

Pływanie w każdym wieku

Czy da się pokochać pływanie po trzydziestce, czterdziestce i później? Gdzie szukać inspiracji i wsparcia?

Sama jestem po trzydziestce i nasz związek z pływaniem jest dość burzliwy [uśmiech]. Raz się kochamy, raz nienawidzimy – i to jest normalne!

Po czterdziestce, pięćdziesiątce... nie mam presji na fun. Mam wielu zawodników w tym wieku, którzy bardzo chętnie przychodzą na basen. W pewnym wieku zaczyna się tez doceniać możliwość ucieczki przed obowiązkami i zanurzenia się w wodzie, by wyczyścić i uspokoić myśli [uśmiech].

Anna Dowgiert | AQUA SPEED magazyn
Anna Dowgiert | AQUA SPEED magazyn

Pływanie dla zabawy, zdrowia i przygody

Jak zachęcać dzieci do tej formy aktywności fizycznej, aby chciały to robić przez całe życie – dla zdrowia, zabawy i przygody?

Nie ma konkretnego przepisu na to, jak zachęcić dziecko, by pływało przez całe życie. Ja sama sobie tego też nie wyobrażam [uśmiech]. Uważam, że dziecku warto pokazać, na czym polega pływanie i jego piękno w ten sposób, by była to po prostu zabawa i fajna zajawka. Nie można nic robić na siłę.

Jak to mówią, z niewolnika nie ma pracownika [uśmiech]. Warto dziecku pokazać inne sporty i pozwolić, by ono samo zdecydowało, czy to moczenie w basenie mu się spodoba [uśmiech]. Poza tym oczywiście nie należy przeciążać dziecka ani go zanudzać! Mam nadzieję, że czasy katorżniczych treningów, które pamiętamy z naszego dzieciństwa, już są za nami... [uśmiech]

Anna Dowgiert | AQUA SPEED magazyn
Anna Dowgiert | AQUA SPEED magazyn

Pływanie i... co dalej?

Jeśli chodzi o moją przyszłość, to chcę podkreślić, że nie tylko pływam i trenuję, ale także robię rzeczy, które nie są związane z pływaniem Moje życie toczy się również poza basenem [uśmiech]. Nie można zamykać się tylko na karierę – ona nie trwa wiecznie, a z czegoś musimy żyć... [uśmiech]


Anna Dowgiert – Dwukrotna olimpijka, medalistka mistrzostw Europy, finalistka mistrzostw świata, rekordzistka Polski oraz multimedalistka mistrzostw Polski. Obecnie dalej zajmuje się wyczynowo sportem. Prócz tego prowadzi zawodników, amatorów oraz uczy pływania od podstaw, pomaga w pokonywaniu lęku przed wodą oraz uświadamia ludziom, jak ważna jest umiejętność pływania oraz zrozumienia wody.

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Garmin Swimming & Rescue w AQUA SPEED magazyn
AQUA SPEED magazyn | Czasopismo o pływaniu
pixel