SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Z basenu do akwenu... na zawody open water

2023-05-31
Z basenu do akwenu... na zawody open water

Ekipa młodych pływaków i pływaczek skupiona wokół szkoły pływania Feel The Water intensywnie trenuje, przygotowując się do startu w zawodach AQUA SPEED Open Water Series. Rozmawiamy z Filipem Wypychem – pływakiem, trenerem, właścicielem szkoły.

Open water na wakacje?

Zawody open Water – czy to pomysł na weekendowe i wakacyjne wyjazdy?

Zawody Open Water mogą być super pomysłem na weekendowe wyjazdy z uwagi na to, że odbywają się na łonie przyrody, często w bardzo malowniczych lokalizacjach. Z reguły  zbiorniki, na których rozgrywane są zawody, mają malownicze plaże, place  zabaw dla dzieci, a w okolicy są dobre knajpy czy restauracje.

Jeśli do tego dopisze pogoda, to mamy przepis na idealny weekendowy rodzinny wypad. Super opcją są zawody ASOWS, w których startować mogą dzieci, młodzież i dorośli, czyli to świetna okazja na rodzinny weekend na sportowo.

Wody otwarte vs. pływalnia

Dlaczego warto trenować na basenie przed wyjściem na open water?

Ja jako doświadczony pływak mam duży respekt do wód otwartych. Woda jest żywiołem, który bywa nieprzewidywalny. Żeby pływać open water, przede wszystkim trzeba być pewnym swoich umiejętności pływackich. W basenie niemal wszystkie warunki są „określone i stałe” – ściany, głębokość, odległość do brzegu, temperatura, brak prądów.

W wodach otwartych jest zupełnie inaczej. Przeważnie nie widzimy dna, a często nie widzimy nawet czegokolwiek, co jest dalej niż 2 metry od nas. Do tego dochodzą prądy, fale, nawigacja, oślepiające słońce. Do takiego pływania trzeba być gotowym nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Wody otwarte a bezpieczeństwo

Jak trenować na basenie, aby bezpiecznie pływać podczas wakacji?

Trening na basenie nie jest tym samym, co pływanie na wodach otwartych, ale na pewno pozwoli nam się przygotować do takiego wysiłku i warunków. Warto też trenować pod okiem profesjonalnego trenera, najlepiej z doświadczeniem open water – mamy wtedy pewność, że nauczymy się nie tylko poprawnych wzorców ruchowych, aby udoskonalić technikę pływania, ale również opanujemy umiejętność właściwego zachowywania się w sytuacjach niebezpiecznych, które mogą się wydarzyć na otwartych akwenach.

Jeśli chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie na wodach otwartych, to na basenie powinniśmy czuć się swobodnie, nie mając dna pod nogami. Ważne jest też to, żeby nasze umiejętności pływackie pozwoliły nam na swobodne pływanie ciągiem dłuższych odcinków – 400, 800, 1200 metrów.


 

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Materiał powstał we współpracy z Filipem Wypychem.

Zdjęcia: Antek Mazerant 

Lokacja: Zatoka Sportu w Łodzi

 

Rodzinne open water!

Wydarzenia sportowe to idealny pretekst do podróżowania. Sezon open water rozpoczyna się w czerwcu, dlatego już teraz warto przystąpić do planowania weekendowych rodzinnych wypadów nad wodę. Oczywiście w zestawieniu Waszych wakacyjnych przygód nie może zabraknąć cyklu zawodów i treningów sygnowanych marką AQUA SPEED Open Water.

Imprezy te – rozgrywane w atmosferze rodzinnych pikników w miejscowościach, które czekają na turystów spragnionych sportowych emocji – gwarantują niezapomniane wrażenia zarówno dla uczestników, jak i kibiców. Nasze zawody i treningi zostały zaprojektowane tak, aby do Ślesina, Sycowa, Elbląga czy Gdańska przyciągać całe rodziny.

Czytaj

AQUA SPEED open water series
AQUA SPEED magazyn | czasopismo o pływaniu
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel