SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Zabawy w wodzie dla dzieci – Aktywne spędzanie czasu i nauka pływania

2021-01-18
Zabawy w wodzie dla dzieci – Aktywne spędzanie czasu i nauka pływania

Wielu rodziców zadaje pytanie: „jak nauczyć swoją pociechę pływać?".


Pływanie, jak większość nowych umiejętności, wymaga fundamentu. Na szczęście początki z tym sportem są proste i przyjemne dla dzieci i dorosłych.


Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zaopatrzenie dziecka w kostium. Najlepiej, aby strój kąpielowy dla dziewczynki był kolorowy lub z ulubioną postacią z bajki. Podobnie należy wybierać strój kąpielowy dla chłopca. To dodatkowa motywacja dla dzieci, która sprawi, że woda będzie się im kojarzyła z czymś przyjemnym i bezpiecznym.

Kiedy już pierwsze lody zostaną przełamane, można rozpocząć oswajanie z wodą.

Nauka poprzez zabawę

Oswajanie zaczyna się poprzez gry i zabawy w wodzie. W tym celu można wykorzystać sprzęt taki jak piłka do wody, gumowe figurki zwierząt, plastikowe pierścienie, siatki do wyławiania piłeczek z wody, piankowe makarony oraz dmuchane koła.

Jeśli do wymienionych przedmiotów dodamy kreatywność, zaowocuje to wieloma zabawami w wodzie dla dzieci, które dodadzą im odwagi i pewności siebie w środowisku wodnym. Dzięki temu nauka pływania stanie się zdecydowanie łatwiejsza.

Wyścigi w wodzie

Jedną z zabaw mogą być wyścigi w wodzie. To dobry sposób na rozgrzewkę. Chodzi tutaj po prostu o bieganie po dnie. Kiedy dzieci nabiorą już odwagi, można urozmaicić wyścigi o bieg z jednoczesnym dmuchaniem bąbelków do wody. W tym czasie opiekunowie mogą pochlapać swoje pociechy wodą, robiąc lekki deszcz.

Zabawa z piłką

Piłka to przedmiot, z którym można zrealizować wiele zabaw indywidualnych, jak również gier zespołowych w wodzie. Bardzo dobrze sprawdzają się małe, kolorowe, plastikowe piłeczki, które wrzuca się do wody, a następnie dzieli się dzieci na dwie drużyny, których zadaniem jest wyłowienie piłeczek o wcześniej uzgodnionych kolorach.

Do tej zabawy można również używać siatek do wyławiania piłek. To rodzaj gry zespołowej w wodzie, która oprócz zabawy uczy dzieci pracy w grupie. Małe piłeczki to również dobry sposób na nauczenie dzieci robienia bąbelków do wody. Chodzi o to, aby dziecko wybrało piłkę w swoim ulubionym kolorze, położyło ją na wodzie i dmuchało na nią ustami, przeprowadzając przez całą długość basenu.

W przypadku zabaw indywidualnych dobrze sprawdzają się materiałowe piłki, które odbijają się od wody i nie toną. W pewnym momencie dziecko samo zaczyna próbować zanurzać piłkę, co wiąże się z zanurzaniem twarzy w wodzie.

Jak bawić się zabawkami w wodzie?

Dinozaury, rybki, kwiatki, misie i inne gumowe zabawki sprawiają, że dzieci czują się w wodzie komfortowo i bezpiecznie. Co więcej, tego typu zabawki bardzo często mają otwory, przez które nabiera się wodę, a następnie można zasymulować „deszcz” i polać w ten sposób głowę dziecka. To bardzo ważny element podczas oswajania się z pływaniem, ponieważ umożliwia on przejście do kolejnego kroku, jakim jest zanurzanie głowy pod wodę.

Piankowe makarony

Piankowe makarony to źródło wielu zabaw.

Pierwszą – podstawową – jest po prostu udawanie, że to konik wodny, na którego grzbiecie mamy pokonać cały basen poprzez odbijanie się nogami od dna.

Kolejną zabawą może być stworzenie z makaronu małego oczka wodnego, w które dmucha się bąbelki do wody, idąc na drugą stronę basenu.

Makaron można również włożyć pod pachy dzieciom, połączyć je w pociąg i dopłynąć z nimi na drugi brzeg. Jednocześnie można robić stacje, a na każdej z nich dać do wykonania inne zadanie (np. stacja „bąbelki do wody”, stacja „sztorm”, stacja „chlapanie”). Aby urozmaicić tę zabawę, można również robić wyścigi pociągów.

Makarony używa się również podczas skoków do wody, prosząc dzieci o przeskoczenie makaronu lub przeskoczenie między dwoma makaronami.

Kolorowe pierścienie i dmuchane koła

Te dwa przedmioty dobrze sprawdzają się podczas zabaw związanych z nurkowaniem.

W przypadku pierścieni chodzi o wyławianie ich spod wody. Jeśli chodzi o dmuchane koła, to warto ich używać podczas nurkowania i przepływania przez koło lub celowania w koło tak, aby z niego wypłynąć.

Zabawy w wodzie to bardzo ważny aspekt podczas nauki pływania. Jest to etap nazywany oswajaniem. Człowiek nabiera wówczas odwagi oraz pewności siebie. Dzięki temu w późniejszych krokach łatwiej jest nauczyć się już konkretnych styli pływackich. Jak widać, istnieje wiele zabaw, które można wykonywać z dziećmi w wodzie, a ich skuteczność zależy przede wszystkim od naszej kreatywności i zaangażowania.

Autor: Aleksandra Bednarek

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixel