SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Austria – pływanie, relaks, zdrowie

2023-01-24
Austria – pływanie, relaks, zdrowie

Austria polskim turystom kojarzy się z zimowymi wypadami na narty. Co jednak w przypadku, gdy nie jesteśmy pasjonatami szusowania na stokach, a bardziej kręci nas obcowanie z wodą, szukamy adrenaliny podczas wodnych przygód bądź chcemy odpocząć oraz zrelaksować się w pięknych okolicznościach przyrody? Jedno jest pewne. Wyjeżdżając na zimowe ferie do Austrii nie możemy zapomnieć o akcesoriach, dzięki którym będziemy mogli oddawać się swojej pływackiej pasji w wersji ekstremalnej albo rekreacyjno-wypoczynkowej.

„Kraina wody” – tak nazywana jest Austria z ponad 700 wodospadami, 25 000 stojących zbiorników wodnych, a także małymi górskimi źródłami i dzikimi strumieniami, które trudno zliczyć.

Piękna wody i jej naturalnej siły można tutaj doświadczyć na prawie każdej wycieczce. Morsowanie, zimowe pływanie jest równie popularne w Austrii.

Począwszy od Wiednia, przez górną Austrię, Karyntię aż po Tyrol powstaje atrakcyjna oferta turystyczna dla wszystkich pasjonatów przygód w zimnej wodzie, a także dla tych, którzy szukają zdrowia i relaksu w basenach termalnych i obiektach typu SPA.

AQUA SPEED magazyn | Winter in Maria Wörth am Wörthersee Wörthersee Tourismus GmbH, Fotograf: Gert Steinthaler

^ Foto: JEZIORO WÖRTHERSEE W MARIA WÖRTH: Jezioro w południowej Austrii. Jest to największe pod względem powierzchni (19,39 km2 ) jezioro w Karyntii. Ma 16,5 km długości a maksymalna głębokość wynosi 85,2 m.


AUSTRIA

Austria, nazywana często alpejską republiką, to kraj federacyjny położony w południowo-wschodniej części Europy. Na całe państwo składa się dziewięć landów, w których językiem urzędowym jest niemiecki, a walutą – euro. Turyści, którzy przyjeżdżają do Austrii, muszą posiadać dokument potwierdzający tożsamość – może to być przykładowo paszport albo dowód osobisty.


Pływanie zimowe, morsowanie w Austrii – duża dawka endorfin nie tylko na nartach

Począwszy od zimnych kąpieli w jeziorach, strumieniach czy rzekach, a skończywszy na pływaniu w lodowcu – polecane przez Austriaków najlepsze miejscówki do morsowania to rzeka Dunaj, jezioro Almsee, jeziora Pleschinger czy Ausee niedaleko Linzu. Oczywiście wszędzie tam, gdzie nie zabrania tego prawo i są wyznaczone miejsca do kąpieli zimą, można korzystać z lodowatej wody.

Przykładem może być jezioro Afritzersee, które zlokalizowane jest kilkanaście minut od popularnego kurortu narciarskiego Bad Kleinkirchheim (jak tu będziesz – koniecznie zjedź na sankach) bądź znane polskim zawodnikom winter swimming i open water jezioro Wörthersee, gdzie odbywają się zawody pływania.

A jeżeli ktoś chce spróbować zimowego spływu kajakowego, to jest on organizowany między innymi na jeziorze Achensee czy rzece Lechweg – jednej z ostatnich dzikich rzek w Europie.

AQUA SPEED magazyn | Salzkammergut-Therme: Lazy River EurothermenResorts Verwendungsart: Redaktionell
Winter Kapuzinerinsel am Wörthersee Wörthersee Tourismus GmbH, Fotograf: Gert Steinthaler

TERAPIA WODĄ w Austrii

Austria dumna jest z dziedzictwa, jakie pozostawił w obszarze terapii wodą Sebastian Kneipp (1821-1897) – „ksiądz, zielarz” i lekarz wodny XVIII wieku z Bawarii. Woda zawiera uzdrowienie; jest najprostszym, najtańszym i – jeśli jest właściwie stosowana – najbezpieczniejszym lekarstwem.  

Sebastian Kneipp. To właśnie on propagował zbawienne dla zdrowia naprzemienne prysznice, zanurzanie rąk w zimnej wodzie i kąpiele lodowe jako szczególnie ważne dla poprawy krążenia, wzmacniania układu odpornościowego. Aktualnie wiele ośrodków posiada ofertę bazującą na specjalistycznym programie leczniczym wypracowanym przez tego innowatora i spadkobierców jego teorii.

AQUA SPEED magazyn | Aqua Dome, Therme Längenfeld AQUA DOME Tirol Therme Längenfeld, Fotograf: Alexander Lohmann

^ foto: BASENY NA ZEWNĄTRZ Therme Längenfeld AQUA DOME Tirol

Relaks, zdrowie w Austrii – nie tylko z zimną wodą!

Przyjeżdżając do Austrii, koniecznie trzeba skorzystać z bogatej oferty SPA austriackich regionów. W większości kurortów narciarskich bądź w ich okolicach znajdują się atrakcyjne ośrodki, gdzie można zażywać kąpieli prozdrowotnych i fantastycznie odpoczywać.

Można powiedzieć, że Austria to istny raj dla pływaków i miłośników wody. Pakując walizki przed wyjazdem, warto więc sprawdzić, czy wzięliśmy ze sobą strój kąpielowy (kostium, spodenki do pływania), okularki do pływania, zatyczki do uszu, superchłonny ręcznik oraz czepek. Może się  okazać, że podczas zimowych ferii zdecydowanie częściej będziemy pływać i zażywać kąpieli niż jeździć na nartach.

Uwaga: W przypadku wszystkich atrakcji wodnych, najpierw skonsultuj się z lekarzem i sprawdź właściwy dla Ciebie zabieg lub adekwatną aktywność fizyczną!

Redaktor prowa- dzący podczas  austriackiego morsowania w jeziorze Afritzersee | AQUA SPEED magazyn

Opracował: Maciej Mazerant | Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Artykuł powstał we współpracy z Austria.info

ZDJĘCIA: dzięki uprzejmości Austria.info

< Foto: Redaktor prowadzący podczas austriackiego morsowania w jeziorze Afritzersee.

AQUA SPEED magazyn | Czasopismo o pływaniu
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel