Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Doskonalenie pływania to bezpieczeństwo – Pływacki Patrol!

2022-05-12
Doskonalenie pływania to bezpieczeństwo – Pływacki Patrol!

Doskonalenie pływania dla dorosłych i dzieci... 

zdrowy rozsądek i doświadczenie w wodzie. O akcji "Pływacki Patrol" opowiada pomysłodawca Leszek Naziemiec – pływak zimowy i open water, propagator dzikiego pływania, pasjonat wody, społecznik.

Liczba utonięć w Polsce

Dlaczego tyle osób w Polsce tonie podczas „wypoczynku” nad wodą? Co musi się zmienić, aby tak nie było?

Ludzie toną, ponieważ nie potrafią pływać lub mają zbyt małe umiejętności pływackie. Nie potrafią też dobrze ich ocenić, a także nie zdają sobie sprawy z zagrożeń w poszczególnych sytuacjach. Brakuje im doświadczenia w wodzie. 

Pływacki Patrol w AQUA SPEED

Pływacki Patrol

Kim są ludzie pływackiego patrolu? Kto może zostać członkiem pływackiego patrolu i jak to zrobić?

Do patrolu może dołączyć każdy, kto rzeczywiście dobrze pływa: były pływak, trener lub instruktor pływania, ratownik czy nurek; człowiek, któremu bliska jest idea, że należy rozwijać umiejętności i zdobywać doświadczenie w wodzie.

Wystarczy do nas napisać, aby dostać naszą koszulkę i… można zacząć działać. 

Ratownik na kąpielisku a członek Pływackiego Patrolu

Czy człowiek w koszulce Pływackiego Patrolu zastępuje ratownika na kąpielisku? Jakie są jego zadania?

Może trzeba zacząć odwracać całą narrację i zastanowić się, czy obecność ratowników i kąpielisk strzeżonych nie pogarsza sytuacji. Ludzie myślą, ze nie są za nic odpowiedzialni, bo przecież jest ratowniczka. Często są to młode osoby, które stawiamy jako społeczeństwo w trudnej i nieuczciwej sytuacji. Muszą ryzykować swoje życie   w wodzie lub dobre imię w sądzie, bo jakiś „niepływ” (najczęściej pan po czterdziestce) miał zbyt dużą fantazję.

Z drugiej strony niektóre firmy ratownicze dążą do zakładania kąpielisk strzeżonych, ponieważ to zapewnia pracę. Może więc warto przemyśleć likwidację kąpielisk strzeżonych, a zamiast nich organizować właśnie lotne patrole, które będą jeździć po miejscach, gdzie ludzie się zwyczajowo kąpią, by organizować tam lekcje pływania?

Ratownicy mogą zabezpieczać imprezy sportowe, obozy, hotele. Obecność ratowników to luksus.

Nauka pływania

Właśnie tak wyglądają zadania Pływackiego Patrolu: krótkie lekcje pływania w miejscach, gdzie ludzie i tak się kąpią.

Oczywiście, istnieją też miejsca niebezpieczne, gdzie tej kąpieli należy unikać. Dla Polaków jest zwykle jednak niebezpieczne każde miejsce z głęboką wodą – nie sposób ich wszystkich zamykać!

Logo Pływacki Patrol

Bezpieczeństwo nad wodą

Pływanie poza kąpieliskiem jest bezpieczne? Gdzie można pływać, w jakich akwenach, w jakich miejscach, aby robić to bezpiecznie i zgodnie z prawem?

Napisałem o tym całą książkę! Pływanie – czy to na kąpielisku, czy też poza nim – zawsze niesie jakieś ryzyko. My, pływacy wód otwartych, decydujemy się je podjąć, bo kochamy naszą aktywność. Chcemy jednak minimalizować to ryzyko, budując swoje pływackie doświadczenie. Pływamy na początku w jeziorach, potem dopiero zwykle zabieramy się za rzeki i morza. Pływamy z bojką asekuracyjną.

Trening pływacki i ćwiczenia w wodzie?Przeczytaj również poradnik AQUA SPEED – Nauka pływania dla dorosłych i nie tylko…!

Należy unikać budowli hydrotechnicznych, szlaków uczęszczanych przez łodzie motorowe, rozumieć pracę pływów i prądów itd. Staramy się nie popadać w konflikt z prawem. Jednak prawo jest dziedziną, którą możemy aktywnie kształtować. Wiele zakazów pływania jest postawionych „na podkładkę”. Jeśli ktoś się utopi, to zarządca akwenu nie poniesie odpowiedzialności.

Z drugiej strony są ludzie, którzy pragną zagarnąć akwen dla siebie i dlatego stawiają tablice zakazów. Trzeba zadać sobie pytanie: do kogo należą jeziora, rzeki i lasy? Rozumne może być zrezygnowanie z pływania ze względu na ochronę przyrody.

Zakaz pływania jest czasem stosowany, by ukryć praktyki zanieczyszczania wód przez np. rajców miejskich lub niektóre przedsiębiorstwa. Jeśli ludzie będą się kąpać, to zauważą rurę ze ściekami i zamienią się w niewygodnych aktywistów.

Bojka asekuracyjna do open water od AQUA SPEED
Pływacki Patrol w AQUA SPEED

Wolontariusz Pływackiego Patrolu

Gdzie można spotkać wolontariusza Pływackiego Patrolu?

Wolontariuszy można spotkać zarówno na plażach strzeżonych (mogą to być pracujący tam ratownicy lub ludzie działający w porozumieniu z nimi), jak i w dzikich miejscach. Takie dzikie miejsca sami znamy najlepiej, jeśli lubimy pływać. Można zajrzeć do internetu i sprawdzić, czy gdzieś patrol nie zapowiada wizyty.

Edukacja o bezpieczeństwie w wodzie

Jak można wesprzeć akcję? Jak zorganizować patrol i działać u siebie w najbliższej okolicy?

Wystarczy skrzyknąć się w 2-3 osoby i zacząć działać. Warto zapowiedzieć akcję w lokalnych mediach, na portalu samorządowym lub w radiu. Stawiamy na rozproszoną, samoorganizującą się akcję. Każdy patrol może pokazywać trochę inne ćwiczenia w wodzie, inaczej się bawić z ludźmi i inaczej anonsować swoją obecność. Ważne, by  wejść do wody i pracować, a nie robić kolejną pogadankę o tym, jak szkodliwy jest alkohol.

Można też zareklamować przy okazji swoją firmę lub organizację. Jest to dopuszczalne i naturalne. Prosimy wtedy jednak o wcześniejszy kontakt z nami.

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

 

AQUA SPEED magazyn numer 3
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel