SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Open water z AQUA SPEED

2023-07-13
Open water z AQUA SPEED

Open water w Polsce nabiera rumieńców. Coraz więcej osób, czuje zew natury, chce zmierzyć się z wyzwaniem oraz poczuć radość z przygody, jaką jest pływanie na wodach otartych. Czwarty sezon zawodów AQUA SPEED Open Water Series za nami. W tym roku zanotowaliśmy fantastyczny rekord frekwencji – ponad 620 nadanych numerów startowych!

Sukces tegorocznej edycji nie był jednak tak oczywisty. Wszyscy odczuli w portfelach wzrost cen, który psuł nastroje potencjalnym uczestnikom jak i organizatorom wydarzeń sportowych. Rosnące koszty organizacji imprez, wzrost kosztów dojazdu oraz noclegów mogły zepsuć ten sezon, zarówno pływakom, organizatorom, ale również włodarzom miejsc, w których zawody miały się odbywać… My wierzyliśmy w przyjaciół marki AQUA SPEED, pływaków, którzy kochają open water i oczywiście jakość naszego eventu, dlatego byliśmy optymistami… i nie zawiedliśmy się!

Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023

Open water w Ślesinie

Pierwsze zawody z cyklu już od momentu ogłoszenia zapisów, zaczęły zapowiadać się bardzo interesująco. Liczba zarejestrowanych uczestników powiększała się z dnia na dzień.

Ślesin, czyli kultowa miejscówka triathlonistów startujących w Garmin Iron Triathlon, stała się również ulubioną lokacją dla uczestników naszego cyklu. Większość pływaków, z którymi rozmawialiśmy, deklarowała, że zamierza rozpocząć sezon open water z AQUA SPEED właśnie w Ślesinie. Ostatecznie, zawody przyciągnęły w sezonie 2023 rekordową liczbę zawodników i zawodniczek, przekraczającą 200 osób + dzieciaki.

W cyklu AQUA SPEED Open Water Series tradycyjnie do dyspozycji uczestników dostępne są dystanse zaczerpnięte z rywalizacji triathlonistów. Można ścigać się na 475, 950, 1900 i 3800 metrów w piankach i bez. Ta różnorodność, jest okazją do sprawdzenia swojej formy, zarówno doświadczonym pływakom, triathlonistom jak również debiutantom, którzy chcą spróbować rywalizacji w wodach otwartych. Najkrótszy z dystansów został szczególnie dobrze przyjęty, wśród początkujących pływaków jak również zawodników, którzy chcieli się pościgać.

W tym sezonie niespodzianek w Ślesinie było więcej. Dzięki podjętej współpracy z Garmin Swimming and Rescue, uczestnicy zawodów mogli wziąć udział w rozgrzewce przeprowadzonej przez wyjątkowego gościa, Anię Dowgiert – dwukrotną olimpijkę, medalistkę mistrzostw Europy, finalistkę mistrzostw świata, rekordzistkę Polski oraz multimedalistką mistrzostw Polski!

Garmin Swimming and Rescue to projekt, który na terenie całej Polski, umożliwia treningi pływania z doświadczonymi zawodnikami, trenerami, ratownikami wodnymi. To super grupa, która organizuje widowiskowe zawody ratownictwa morskiego, obozy pływackie dla młodych adeptów ratownictwa wodnego, opisywanych w naszym AQUA SPEED magazyn.

Pierwsza impreza z cyklu AQUA SPEED Open Water Series, nie zawiodła oczekiwań kibiców oraz uczestników. Było ciepło, słonecznie, pozytywną energię poczuli wszyscy, którzy licznie przybyli nad Jezioro Ślesińskie.


Wyniki rywalizacji w Ślesinie 

Galeria zdjęć

 

Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023

Open water w Sycowie

Zalew Stradomia zyskuje coraz większą sławę wśród pływaków open water i triathlonistów. Wszystko to dzięki otwartości na ciekawe inicjatywy lokalach władz, które dostrzegły potencjał w turystyce sportowej. Organizacja w tym miejscu zawodów GIT, naszych zawodów open water czy codzienne zmagania pływackie Adriana Kostery w ramach projektu 365 triathlon przekonuje, że to dobra miejscówka do pływania.

W tym roku również w Sycowie pobiliśmy rekord liczby uczestników. Blisko 200 osób (plus dzieciaki) wystartowało na wszystkich dystansach . Było gorąco, a to za sprawą pogody, która dopisała, również w ten weekend, oraz ekscytująco dzięki energii generowanej przez uśmiechniętych uczestników.

Charakterystyczny dla zawodów AQUA SPEED Open Water Series jest rolling start, czyli start z brzegu w krótkich sekwencjach, oraz wybieg z wody rozpoczynający każde kolejne okrążenie, a następnie kończący rywalizację. Na dystansie 950 metrów zawodnicy wybiegiem kończą ściganie. Dystanse 1900 oraz 3800 metrów mają wliczone krótkie bieganie po przepłynięciu kółka liczącego 950 metrów. Ta formuła przyjęła się bardzo dobrze zarówno wśród zawodników, jak również kibiców, którzy mogą być zawodnikami niemal na wyciągnięcie ręki.

Rywalizację w Sycowie, poprzedziła rozgrzewka prowadzona przez Anię Dowgiert a dodatkową atrakcją dla miłośników pływania była możliwość spotkania innych olimpijczyków w tym Agaty Korc – Olimpijki z Pekinu, finalistki Mistrzostw Świata i Europy, rekordzistki i wielokrotnej medalistki Mistrzostw Polski w pływaniu czy Filipa Wypycha – Olimpijczyka z Rio de Janeiro, brązowego medalistę mistrzostw Europy na krótkim basenie oraz wieloletniego przyjaciela marki AQUA SPEED.

Wyniki rywalizacji w Sycowie

Galeria zdjęć

Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023

Open water w Elblągu 

Finał naszego cyklu odbył się kolejny raz w Elblągu. Pływacy rywalizowali w rzece Elbląg, startując w sercu miasta, dopingowani przez kibiców rozsianych wzdłuż trasy zawodów. Kibicować można było również z mostów, pod którymi pływali uczestnicy zawodów oraz z malowniczo położonej Przystani Elbląg, którą stworzył Marcin Trudnowski – miłośnik wody, legenda pływania open water. Lokacja finałowych zawodów naszego cyklu nie jest przypadkowa. To najbardziej widowiskowa trasa, która wręcz zachęca do wspierania dopingiem zawodników, dostępnych niemalże na wyciągnięcie ręki!

W tej lokalizacji dodatkową atrakcją obok wybiegu z wody jest skok z pomostu na początku wyścigu oraz przy pokonywaniu kolejnych kółek. Skoki na główkę, czy na bombę są bardzo widowiskowe, zabawne a czasami nawet dramatyczne.


Zawody AQUA SPEED Open Water Series tradycyjnie odbywają się w godzinach popołudniowych, wieczornych. Zawodnicy rozpoczynają pływanie przed godziną 18.00 a ostatni pływacy i pływaczki opuszczają wodę około 20.00. To kolejny wyróżnik, który uatrakcyjnia widowisko. Pływanie w blasku zachodzącego słońca to niezapomniana przygoda.

W Elblągu startowało ponad 150 osób + dzieciaki (również rekord frekwencji), które do startu rozgrzewał kolejny trener z ekipy Garmin Swimming and Rescue, olimpijczyk Filip Zaborowski, zwycięzca późniejszego wyścigu na dystansie 3800 metrów. Wyniki rywalizacji w Elblągu i całego cyklu.

Wyniki rywalizacji w Elblągu

Galeria zdjęć

Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023

Rekordowe zawody open water z AQUA SPEED

Trzy lokalizacje, w każdej rekord frekwencji. Nadaliśmy ponad 620 numerów startowych dorosłym i dzieciakomW naszym cyklu wzięli udział zarówno stali bywalcy zawodów, pływacy open water, którzy chcieli sprawdzić jak to jest na ASOWS oraz debiutanci w pływaniu na wodach otwartych. Dobra opinia o naszej imprezie, organizacji, atmosferze, nagrodach przyciąga coraz większą grupę miłośników pływania open water.  Dzieje się tak również dlatego, że słuchamy podpowiedzi, uwag i poprawiamy to, co trzeba poprawić. Żadna z propozycji, którą zgaszają uczestnicy, nie pozostaje bez naszej dogłębnej analizy.  

W tym roku zapach spalin łodzi asekuracyjnych już nie był wyczuwalny w Ślesinie, wprowadziliśmy czepki w jaskrawych, widocznych kolorach, aby można je było wykorzystywać po zawodach, pływając bezpiecznie open water, w wynikach wprowadziliśmy podział na pływaków startujących w piankach i bez pianek itd.  

Pracowaliśmy cały rok, aby cykl AQUA SPEED Open Water Series 2023 był jak najlepszy. Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie praca zespołowa AQUA SPEED, Labosport,  naszych przyjaciół z Garmin Swimming and Rescue oraz wszystkich, którzy wierzą w ideę, jaką jest popularyzacja bezpiecznego pływania na wodach otwartych.

Dziękujemy wszystkim za pozytywną energię!

I już zabieramy się za przygotowania do sezonu 2024 – będzie się działo!


Open Water | AQUA SPEED 2023
Open Water | AQUA SPEED 2023
AQUA SPEED magazyn | Czasopismo dla kochających wodę
pixel