SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Pływacy w pracy – wodny wellbeing

2023-05-25
Pływacy w pracy – wodny wellbeing

Pływanie jako narzędzie budowania dobrostanu? Zdecydowanie tak! Potwierdzają to Ci, którzy weszli do wody i poczuli „spokój”, jaki ona daje. Obok pozytywnego wpływu na zdrowie fizyczne, aktywność w wodzie ma zbawienny wpływ na psychikę. Obowiązki w pracy i domu sprawiają, że człowiek tęskni za odrobiną radości i beztroski – to właśnie daje woda. Podczas pływania jesteśmy sami ze sobą, jednocześnie przynależąc do wspólnoty miłośników wody. O znaczeniu pływania w codzienności zawodowej ekspertów od transformacji cyfrowej, zapytaliśmy Filipa Wielgusa z firmy GFT.

Wodny wellbeing

GFT to firma, która zajmuje się...?

Filip Wielgus: GFT jest pionierem transformacji cyfrowej, który tworzy zrównoważone rozwiązania, wykorzystując najnowsze technologie – od inżynierii chmury i sztucznej inteligencji, po Blockchain/DLT. GFT to unikalne połączenie kompetencji technologicznych oraz wiedzy rynkowej z globalnymi partnerstwami. Dzięki temu firma może skutecznie doradzać przedsiębiorstwom z różnych sektorów – bankowości, ubezpieczeń oraz przemysłu.

AQUA SPEED magazyn | GFT na treningu pływania
AQUA SPEED magazyn | GFT na treningu pływania

Dominuje u Was praca biurowa, przy komputerach... Jak wspieracie pracowników w utrzymaniu dobrostanu fizycznego i psychicznego?

Ludzie są u nas na pierwszym miejscu! Dbamy o stabilność i poczucie bezpieczeństwa, dobrą atmosferę, równe traktowanie oraz warunki do rozwoju. Dobrą kawę i przekąski w biurze też mamy, ale to tylko dodatki do wielu sposobów, w jakie dbamy o nasz zespół. Co do work-life balance, to idea ta jest nam niezwykle bliska! Ponadto w obrębie naszej organizacji tworzą się grupy, tzw. Tribes.

Osoby w zespołach GFT Tribes łączy wspólna pasja i zainteresowania. Triathloniści, Chlebowe Love, Pizza Masters, GFT Runners, Koszykówka, Sekcja Pływacka, Sailors, Piłkarze, Rowerzyści – to tylko przykłady naszych grup zainteresowań, które regularnie się spotykają. Mamy ich już ponad 20, a ta liczba ciągle się zwiększa! Organizujemy też najlepsze imprezy integracyjne, o których długo się mówi i których nigdy się nie zapomina!

Sport w firmie

Dochodzimy do GFT Tribes i wielu sekcji sportowych w Waszej firmie, w tym naszej ulubionej pływackiej! Jak powstała grupa?

GFT Swimmers Łódź powstało z mojej inicjatywy. Wiedziałem, że podobny tribe istnieje już w Warszawie. Pomyślałem: „A dlaczego nie u nas w Łodzi?”. Zebrałem grupę potencjalnie zainteresowanych. Niektórzy w przeszłości trenowali pływanie i z różnych przyczyn przerwali, a inni po prostu pływali rekreacyjnie albo – tak jak ja – byli kiedyś ratownikami wodnymi.

Skontaktowałem się w firmie z osobą odpowiedzianą za GFT Tribes. Znalazłem trenera, który wiele wie o pięknym sporcie, jakim jest pływanie. Zgodził się nas trenować oraz przekazywać swoją wiedzę. Utalentowany pływak, nasz trener Filip Wypych to brązowy medalista mistrzostw Europy. Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Tak się zaczęło. Bardzo szybko okazało się, że liczba zainteresowanych pływaniem wzrosła i wkrótce powstała druga grupa.

AQUA SPEED magazyn | GFT na treningu pływania
AQUA SPEED magazyn | GFT na treningu pływania

Zalety pływania

Co daje Wam pływanie zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej?

Samo pływanie to oczywiście sport – doskonała przeciwwaga do codziennej rutyny. W sferze zawodowej:

  • Wspomaga mobilizację i zaangażowanie w pracę
  • Napędza do działania...

..zwłaszcza że pływamy w grupie, co dodatkowo aktywizuje i sprawia, że chce się przyjść na trening. Wykonujemy na nim pracę, z której czerpiemy później satysfakcję.

Sam trening pozwala się wyciszyć, niweluje stres, uspokaja. Mamy więcej ochoty i energii do działania. Generalnie aktywność daje pewną odporność na stres, bardzo potrzebną.

Może zabrzmi to górnolotnie, ale uważam, że dzięki regularnemu pływaniu jesteśmy trochę lepszą wersją siebie w sprawach prywatnych i zawodowych.

To wielka korzyść dla otoczenia. Według mnie pływanie jest bardziej efektywne niż inne sporty. Z treningu pływackiego uzyskamy więcej korzyści niż z innych aktywności. Oczywiście znajdą się przeciwnicy tego poglądu.

Spotykacie się systematycznie na treningach. Czy macie konkretne plany startowe, czy po prostu pływacie?

Nasze zajęcia odbywają się systematycznie. Trener przekazuje nam swoją wiedzę w oparciu o to, co wie i czego doświadczył. Specjalizuje się w kraulu i najwięcej pływamy właśnie tym stylem. Oczywiście inne style też są trenowane i poprawiane, bo przecież każdy z nas popełnia błędy. Trener je widzi, zwraca nam na nie uwagę.

Niesamowite, jak wiele elementów robiłem niepoprawnie, a niektóre wciąż wymagają doskonalenia. Nie jestem ekspertem, ale wiem, że w pływaniu każdy element składowy ma wpływ na postawę i czas. Jeśli coś jest wykonywane źle, to w zasadzie przeszkadza w całym cyklu i kroku pływackim. Nasz trener wyłapuje te błędy. Poprzez zaproponowane różnorodne ćwiczenia staramy się – w miarę możliwości – wyeliminować nasze niedoskonałości.

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jesteśmy lepsi niż w momencie, kiedy zaczęliśmy jako grupa GFT Swimmers Łódź w grudniu 2022 r. Co do planów startowych, to jeszcze nie czujemy się na siłach, aby rywalizować, ale zobaczymy, co czas pokaże.

AQUA SPEED magazyn | GFT na treningu pływania

Pływanie i wartości

Na co dzień w GFT kierujemy się wartościami 5C:

Caring – dbamy o ludzi, kulturę i opinie, okazujemy wszystkim równy szacunek;

Committed – wyróżniamy się zapałem, zawziętością i pracowitością;

Courageous – mamy odwagę stawiać czoła wyzwaniom i odkrywać nowe rozwiązania, wykorzystując w ten sposób nowe możliwości rozwoju;

Creative – jesteśmy pełni inicjatyw, mamy wiele pomysłów, tworzymy kreatywne rozwiązania i dążymy do jakości we wszystkim, co robimy;

Collaborative – wspieramy się, współpracujemy i odnosimy sukcesy jako jeden zespół. Gra zespołowa? Dla nas to oczywistość!

Dlaczego warto pływać

Jeżeli miałbyś zachęcić kolegów i koleżanki z pracy do dołączenia do grupy pływackiej, to jakich argumentów użyjesz?

Oprócz wszystkich informacji i zalet, które można znaleźć w internecie, warto podkreślić, że pływanie to jeden z lepszych sportów dla osób wykonujących pracę siedzącą.

Brak obciążeń grawitacyjnych i praca wszystkich grup mięśniowych w połączeniu z kardio. Nie jestem do końca pewny, ale tę formę aktywności fizycznej charakteryzuje chyba najintensywniejszy ruch w jednostce czasu – w porównaniu np. z bieganiem.

Podczas aktywności w wodzie organizm wytwarza endorfiny i niweluje napięcie mięśniowe. Powtarzalność ruchów oraz wymuszone skupienie na jednej czynności działają kojąco i wyciszająco. Wraz z rozwojem umiejętności pływackich wzrasta również koordynacja ruchowa.

Satysfakcja i pewność siebie również się zwiększa. I chyba jedna z najważniejszych zalet, zwłaszcza w obecnych czasach – dzięki pływaniu łatwiej znaleźć ujście dla negatywnych emocji i pozbyć się stresu.


 Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Materiał powstał we współpracy z Filipem Wypychem.

Zdjęcia: Antek Mazerant 

Lokacja: Zatoka Sportu w Łodzi

Pływanie dla zdrowia

Jakie korzyści zdrowotne wiążą się z pływaniem i aktywnością w wodzie? Na to pytanie odpowiada kampania społeczna "AQUA SPEED na zdrowie". Nasi eksperci, zaproszeni goście doradzają, w jaki sposób wykorzystać pływalnię jako miejsce regeneracji psychicznej i fizycznej po chorobie, w przewlekłym stresie oraz jako narzędzie profilaktyki zdrowotnej.

Czytaj

Pływanie dla zdrowia
AQUA SPEED magazyn | czasopismo o pływaniu
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel