Pływanie a korzyści zdrowotne czyli AQUA SPEED na zdrowie!

2022-05-16
Pływanie a korzyści zdrowotne czyli AQUA SPEED na zdrowie!

Pływanie a zdrowie

Jakie korzyści zdrowotne wiążą się z pływaniem i aktywnością w wodzie? Na to pytanie odpowiada kampania społeczna "AQUA SPEED na zdrowie". Nasi eksperci, zaproszeni goście doradzają, w jaki sposób wykorzystać pływalnię jako miejsce regeneracji psychicznej i fizycznej po chorobie, w przewlekłym stresie oraz jako narzędzie profilaktyki zdrowotnej.

Dzień pracy a aktywność fizyczna i trening

Aleksandra Zienowicz-Wielebska – psycholog sportowyTrening i aktywność fizyczna pomagają w zarządzaniu czasem oraz dbaniu o samodyscyplinę. Zdecydowanie łatwiej określać rutyny i łapać rytm dnia. Idealnie jest, jeżeli treningi realizowane są o stałych, wyznaczonych godzinach. Również w treningu mentalnym tak jak tym fizycznym, zachęca się zawodników do realizowania zadań w stałych porach dnia – to samo dotyczy każdego z nas.

Szczególnie teraz w tym dysharmonijnym świecie, tym co pomaga nam dbać o zdrowie psychiczne i dobrą kondycję mentalną jest złapanie rytmu i tworzenie rutyn. Każdy trening, każdą aktywność należy więc wkomponować w plan dnia, a tak naprawdę trzeba ten plan stworzyć i się go trzymać.

Trening to również sposób na przełamywanie monotonii.  

Wiele osób funkcjonuje w systemie… wstaję rano, coś zjem, wychodzę do pracy, później z niej wracam, jestem zmęczony, muszę coś zrobić w domu, a później kładę się spać. Trening może być zatem bodźcem, który mobilizuje, dyscyplinuje, dzięki któremu możemy urozmaicić dzień, tydzień.  

Kolejnymi zaletami treningu w ciągu dnia są:    

  • Możliwość odreagowania emocji oraz przekierowywania uwagi na to, co robię tu i teraz
  • Określenie jak się czuję, jak funkcjonuje moje ciało i jak to wpływa na moją strefę emocjonalną

  • Uświadomienie sobie, o czym myślę albo nie myślę podczas treningu i jak jest mi z tym, jak nie myślę, a jestem zaangażowany/a w czynność, której się poświęcam w danym momencie.

Dochodzimy to coraz bardziej popularnych w biznesie zagadnień takich jak uważność, mindfulness, które właśnie w treningu możemy rozwijać – udowodnione jest, że dochodzi do transferu naszych umiejętności sportowych na umiejętności dnia codziennego.

Jeżeli zwiększamy naszą świadomość, co do funkcjonowania naszego umysłu i ciała podczas treningu to zwiększamy nasze szanse na bycie bardziej świadomą jednostką w życiu codziennym i pracy.

Trening pływania – treningiem uważności z AQUA SPEED
AQUA SPEED newsletter
Aleksandra Zienowicz-Wielebska w AQUA SPEED

 

Aleksandra Zienowicz-Wielebska – psycholog sportowy – pracująca w sporcie oraz filmie. Absolwentka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz studiów podyplomowych Psychologia w Sporcie Pozytywnym na Uniwersytecie SWPS WZ. Sopot.

Pływać, ćwiczyć i relaksować się… Wszystko w wodzie?

Mateusz Olasek – fizjoterapeuta: Pływalnia to miejsce, gdzie należy zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Nie każdy może biegać ze względu na różnego rodzaju obciążenia, bóle i dysfunkcje. Bieganie wymaga przygotowania, a jego brak może doprowadzić do kontuzji i skutków wręcz przeciwnych niż oczekiwane. Za to na basen można uczęszczać codziennie, jednocześnie różnicując aktywność: pływając, ćwicząc, relaksując się… Wszystko w wodzie.

Moje doświadczenie jako fizjoterapeuty pokazuje, że aktywność w wodzie to nie tylko rekreacja, ale również rehabilitacja i poprawa stanu zdrowia.

Szczególnie teraz w dobie pandemii rehabilitacja w wodzie dla osób, które przeszły COVID, powinna być zalecana i refundowana. Wszystkie osoby, które przeszły zakażenie objawowo czy bezobjawowo, powinny ćwiczyć w wodzie. Zajęcia powinny się odbywać z fizjoterapeutą czy instruktorem tak, aby robić to bezpiecznie i skutecznie przyspieszać proces powrotu do sprawności bez zbędnych obciążeń. Dlatego jestem zwolennikiem aktywności na basenie właśnie ze względu na szybszy powrót do zdrowia tak zwanych ozdrowieńców. 

Basen to obciążenie czy odciążenie dla organizmu?  

Zawodnik, któremu zada się trening – niezależnie od tego, czy pływacki, czy w innej dyscyplinie sportu – jest w stanie zrealizować go samodzielnie, ponieważ ćwiczył te zadania przez kilka ostatnich lat.

Pacjent nie będzie w stanie zrealizować zaleceń rehabilitanta samodzielnie, ponieważ po wyjściu z gabinetu zapomni w dużej mierze to, w jaki sposób ma realizować ćwiczenia. Istnieje też ryzyko, że ćwiczenia zadane przez rehabilitanta, fizjoterapeutę będą wykonywane w domu niepoprawnie. Zwyczajna gimnastyka też nie jest dla każdego, ponieważ ktoś może mieć przeciwskazania, w tym na przykład nadciśnienie, problemy bólowe albo inne dolegliwości.

Co innego w przypadku ćwiczeń w wodzie. Tutaj, nawet jeżeli zadania będą wykonywane niepoprawnie, pacjent sobie nie zaszkodzi. Działa w odciążeniu, czuje się swobodnie, luźno; ćwiczy, a jednocześnie relaksuje się, ponieważ woda działa na niego odprężająco.

Prowadząc zajęcia aqua aerobiku – ładnych parę lat temu – widziałem, jak ludzie w różnym wieku, od 20-latków do osób w wieku emerytalnym, odnajdowali się na tych samych zajęciach. Oczywiście realizowali zadania z różną dynamiką, intensywnością, ale wiek nie miał wpływu na możliwość bądź niemożność wykonania danego ćwiczenia.  

Tutaj należy podkreślić, że nie tylko teraz i nie tylko osoby, które mają problemy po zakażeniu COVID 19, powinny ćwiczyć i dbać o aktywność. Powinni to robić wszyscy. Rok izolacji, stresu z powodu sytuacji w najbliższym i dalszym otoczeniu, praca na home office, ograniczenia we wszelkiej aktywności spowodowały, że u ludzi obserwuję dramatyczne pogorszenie stanu zdrowia.

Aqua Aerobic z AQUA SPEED
Fizjoterapeuta Mateusz Olasek w AQUA SPEED

Mateusz Olasek – fizjoterapeuta z 16-letnim doświadczeniem w pracy m.in seniorskiej drużyny rugbistów czy Reprezentacji Polski Kobiet Rugby 7. Na co dzień zajmującym się głównie pacjentami neurologicznymi i ortopedycznymi. Prowadzi również swój gabinet „Mateusz Olasek Fizjoterapia i Metody Specjalne”.

Wyzwanie dla zdrowia – czyli AQUA SPEED Open Water Series

Marka AQUA SPEED jest zaangażowana w promocję pływania i aktywności fizycznej w wodzie. Już trzeci rok patronujemy oraz sponsorujemy wyjątkowe zawody pływackie open water, czyli na wodach otwartych.

Co daje pływanie i aktywność w wodzie?

Poczucie wolności – zanurzam się w wodzie i przekierowuję moją uwagę na trening, na ruch. Nie musi to być świadome, ale dochodzi wtedy do niwelowania napięć, które się zbierają w organizmie. Zwiększanie wytrzymałości i budowanie wytrwałości w dążeniu do osiągania celów również tych poza sportowych. Oraz to, że czuję się wolny, ćwiczę „tu i teraz”, relaksuję się, to bardzo istotne jest to, że odreagowuję napięcie poprzez ruch – reguluję emocję – radzi Aleksandra Zienowicz–Wielebska

Czy warto wybrać sobie jakiś cel, wyzwanie, do którego będziemy dążyć?

Jeżeli to ma kogoś zmotywować do „ruszenia się”, to jak najbardziej. Najgorzej, jeżeli ktoś się demotywuje… Był raz na basenie i ma nadzieję, że od tego jednego razu schudnie 5 kg. Tak się nie dzieje. Również po jednym wyjściu na basen nie możemy oczekiwać, że przestanie boleć to, co bolało. Tak samo jest z budowaniem formy – nie stanie się to po 2-3 treningach. To jest proces długotrwały, żmudny, ale satysfakcjonującydodaje Mateusz Olasek.

Zawody open water AQUA SPEED Open Water Series to doskonała okazja do sprawdzenia formy, ale również świetna zabawa, zdrowa rywalizacja, kontakt z naturą.

Zapraszamy do udziału w zawodach AQUA SPEED Open Water Series 2024. Zawody AQUA SPEED Open Water Series 2024 odbędą się w trzech lokalizacjach. Spotykamy się w:

  • kultowym Ślesinie (1 czerwca 2024),
  • Elblągu (6 lipca 2024)
  • oraz Sycowie (13 lipca 2024)  

W zawodach może wziąć udział każdy, kto jest w stanie przepłynąć minimum 475 metrów (nowy dystans). Dopuszczone jest pływanie w piance triathlonowej. Dzieciaki mogą wystartować na dystansach 100 m (6-7 lat), 200 m (8-11 lat), 475 m (12-13 lat) Więcej na stronie zawodów.

AQUA SPEED Open Water Series 2023
AQUA SPEED magazyn | czasopismo dla pływaków i kochających wodę |
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel