Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stan FLOW – pływanie w lodowcu

2023-03-02
Stan FLOW – pływanie w lodowcu

Miłość do tego, co robisz, jest kluczowa – tak opis organizowanych przez siebie treningów zimna rozpoczyna Josef Köberl, najbardziej znany austriacki zimowy pływak, rekordzista świata w przebywaniu w lodzie (2 godziny 30 minut 53 sekundy).

W Polsce i na świecie pojawiło się wiele osób, które doświadczyły walorów zimna i pokochały pływanie lodowe. Josef Köberl wznosi jednak trening zimna na wyższy poziom. Podczas spotkań z uczestnikami swoich kursów uczy, jak zimna woda może odmienić życie i jak pomaga w częstszym doświadczaniu stanu flow.

 

Trening zimna

Kiedy w Twoim życiu pojawiło się pływanie oraz fascynacja zimnem?

Josef Köberl: To, że wciągnąłem się w pływanie lodowe, zawdzięczam organizatorowi maratonu pływackiego Hallstättersee. Podczas pierwszej edycji przepłynąłem 9 kilometrów. Potem lekkomyślnie zdecydowałem się przepłynąć kanał La Manche. Szybko zdałem sobie sprawę, że bez treningu w zimnej wodzie to się nie uda.

W 2015 roku zdołałem tego dokonać – wprawdzie nie byłem najlepszym pływakiem, ale dobrze przygotowałem się do trudnych warunków, jakie tam panowały. (Woda w kanale La Manche może mieć około 16 stopni C. Josef płynął 14 godzin 21 minut. Ze względu na silny zasięg pływów pokonywana odległość wzrosła z 35 do 41,7 kilometrów – przyp. red.)

JOSEF KÖBERL | AQUA SPEED magazyn
JOSEF KÖBERL | AQUA SPEED magazyn

JOSEF KÖBERL urodzony w Bad Ischl w 1977 roku, dorastał w Grundlsee. Przez 22 lata był zawodowym żołnierzem. W ciągu ostatnich kilku lat pracował w Ministerstwie ds. Działań na rzecz Klimatu. Niegdyś utalentowany biegacz na 3000 metrów z przeszkodami. Ma za sobą także epizod w narodowej wojskowej drużynie pięcioboju.


 

Well-being z zimną wodą

Myślisz, że każdy może pływać w zimnej wodzie i przebywać w lodzie?

JK: Myślę, że nie wszyscy mogą to robić tak, jak robię to ja. Ale ogólnie rzecz ujmując, każdy zdrowy człowiek może wejść do lodowatej wody. Głównym motywem podjęcia takiego wyzwania powinna być radość z wejścia do zimnej wody.

Niestety wiele osób podejmuje to wyzwanie na własną rękę, popełniając przy tym wiele błędów, a następnie odwraca się – rezygnuje. Pływanie w lodzie to nie tylko sport, ale również – a może przede wszystkim – odnajdywanie siebie. Takie połączenie bardzo mnie kręci.

Pływanie w lodowcu to atrakcja czy raczej wyzwanie? Jak się do tego przygotować? Czego można się spodziewać po takim doświadczeniu?

JK: To może być wspaniałe doświadczenie! Niestety wiele osób odwiedza lodowiec i... to wszystko, ponieważ głębsze znaczenie treningu w takim miejscu pozostaje przed nimi ukryte. Wielu chce po prostu „kopa” – poczuć zimno. Nie doświadczają nawet potęgi własnej siły.

Wskazówki, których udzielam uczestnikom moich kursów, są wystarczające jako przygotowanie do pełnego zrozumienia tej przygody. Każdy zabierze z niej coś dla siebie, ale też każdy potrzebuje indywidualnej pomocy i wsparcia. Od trenera wymaga się bardzo dużo – to bardzo duża odpowiedzialność.

JOSEF KÖBERL | AQUA SPEED magazyn
JOSEF KÖBERL | AQUA SPEED magazyn

Odpowiedzialna turystyka

Możliwość pływania w czystej wodzie uważam za ogromny przywilej i pragnę dzielić się tym szacunkiem ze wszystkimi osobami, które do niej prowadzę.

W Twoich wypowiedziach można znaleźć dużą wrażliwość na tematykę ochrony i zachowania jakości wody.

JK: Z ekonomicznego punktu widzenia woda jest zasobem, a z ekologicznego punktu widzenia jest siedliskiem. Można powiedzieć, że mieszkam w jednym z najpiękniejszych i najbogatszych w wodę siedlisk. Ze względu na moją reputację praca na rzecz ochrony wód jest dla mnie nie tylko obowiązkiem, ale także wiąże się z osobistą troską.

Jak przekonać do przyjazdu na twoje szkolenia do Austrii. Jakich argumentów użyjesz, zapraszając kogoś, kto chce spróbować pływania w lodowatej wodzie?

JK: Zdecydowanie będą podkreślał że doświadczą niepowtarzalnego piękna lodu, spektakularnych lodowych formacji i wyjątkowości wody. Wielu uczestników – pływaków open water, zimowych pływaków przyjeżdża ze mną na lodowiec, aby przygotować się do przeprawy przez Kanał La Manche, Kanał Północny czy Mistrzostw Świata w zimowym pływaniu.

Pracuję również z ludźmi biznesu nad ich celami, obawami czy postępami w karierze.

LODOWIEC HINTERTUX

Szczególnie popularne w ostatnim czasie w Austrii jest pływanie wewnątrz lodowca Hintertux. Temperatura wody waha się w okolicy zera stopni – wystarczy badanie lekarskie i można próbować swoich sił w pływaniu wśród lodowych ścian.

W lodowcu można również popływać na deskach SUP czy w pontonie.

Co ciekawe, w 2018 roku Josef Köberl zwyciężył w plebiscycie World Open Water Swimming Association dzięki projektowi szkoleń zimowego pływania w lodowcu Hintertux.

Hintertux – wioska na końcu doliny Tuxertal, części doliny Zillertal w austriackim Tyrolu. Położona na wysokości 1500 m n.p.m.. Miejscowość leży u podnóża lodowca Hintertux i jest otoczona wysokimi górami i lodowcami.

Na południe od Hintertux – na lodowcu – znajduje się Spannagelhöhle - jaskinia Spannagel. Ma ona około 10 km długości i jest największą naturalną jaskinią w Alpach Centralnych.

JOSEF KÖBERL | AQUA SPEED magazyn

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

ZDJĘCIA: Barbara Anderl

AQUA SPEED magazyn | Czasopismo o pływaniu
pixel