SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Turystyka weekendowa – wszędzie tam, gdzie jest woda

2022-07-15
Turystyka weekendowa – wszędzie tam, gdzie jest woda

Turystyka weekendowa, czyli udane mikrowakacje!

Wszędzie tam, gdzie jest woda, można się relaksować i aktywnie wypoczywać! Poznajcie subiektywny przewodnik – redaktora prowadzącego AQUA SPEED magazyn – po takich właśnie miejscówkach i szukajcie podobnych w swojej okolicy!

Relaks i rekreacja?

Projekt Lisowice, Międzyrzeckie Jeziorka, kąpielisko miejskie Strzeszynek, Wyspa Wisła, Kopalnia Wrocław – Strefa Wakacji czy Przystań Grupy Wodnej to tylko niektóre z powstających jak grzyby po deszczu projektów tworzonych z myślą o mieszkańcach i turystach weekendowych.

Woda na wyciągnięcie ręki

Obiekty, miejsca przeznaczone do turystyki weekendowej są zlokalizowane z reguły w obrębie miasta, miejscowości. Działają dla tak zwanych „lokalsów”, ale nie tylko – czego jestem najlepszym przykładem!

Do kąpieliska miejskiego Strzeszynek dojedzie się w 30 minut rowerem z centrum Poznania. Można tu aktywnie wypoczywać, ciesząc się urokami jeziora, ale również wziąć udział – miałem przyjemność pływać tutaj w ubiegłe wakacje – w zawodach pływania na wodach otwartych w ramach znanego pływakom cyklu Grand Prix Wielkopolski.

Obiektem zlokalizowanym w samym centrum Elbląga jest Przystań, zarządzana przez Grupę Wodną. Można tu wypożyczyć sprzęty wodne, cieszyć się urokami rzeki Elbląg, a także pozytywnie zmęczyć, wiosłując kajakiem lub pedałując w rowerku wodnym. Elbląg odwiedziłem ze względu na rozgrywane tu zawody pływania AQUA SPEED Open Water Series!

Treningi open water oraz zawody zimowego pływania przyciągnęły mnie w ostatnich latach również do takich miejsc jak Międzyrzeckie Jeziorka, Wyspa Wisła czy Kopalnia Wrocław.

Są to atrakcje typowe dla turystyki weekendowej, zachęcające do przyjazdów mieszkańców z miast, miasteczek i wsi zlokalizowanych około godziny drogi samochodem.

Turystyka weekendowa AQUA SPEED

Atrakcyjny… Projekt Lisowice

Projekt Lisowice odkryłem podczas treningów rowerowych. Odwiedzałem również to miejsce zimą, aby morsować i pływać zimowo. Postanowiłem umieścić je na liście, ponieważ idealnie spełnia kryteria turystyki weekendowej, oferując kąpielisko na rzece Mrodze, zjeżdżalnię, wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych, baseny zewnętrzne i wakeboard!

Niezbędny sprzęt i akcesoria

Wybierając się na weekendowy wypad nad wodę za miasto, niezbędne jest skompletowanie akcesoriów do rekreacji i sprzętu do bezpiecznej zabawy w wodzie. Dmuchane koła, rękawki, zabawki do wyławiania, piłki dla dzieci – to wszystko zmieści się w torbę sportową, wygodny plecak albo sakwę rowerową. Oczywiście nie można zapomnieć o strojach kąpielowych oraz ręcznikach.

Osobom, którym zależy na bezpiecznym poruszaniu się na plaży, polecamy buty do wody i uprawiania sportów wodnych – wygodne i szybkoschnące, zajmujące mało miejsca. Pasjonatom pływania open water sugerujemy zabranie ze sobą dmuchanej bojki asekuracyjnej, w której można schować dokumenty, telefon, kluczyki, buty do wody, a nawet lekki strój. 

Rękawki do pływania AQUA SPEED
Akcesoria do wody AQUA SPEED
Bojka asekuracyjna AQUA SPEED
Torby sportowe AQUA SPEED
Ręczniki szybkoschnące AQUA SPEED
Buty do wody AQUA SPEED

Szczęśliwie dojechać

Obiekty turystyki weekendowej są z reguły dobrze skomunikowane z najbliższymi miejscowościami. W przypadku wyboru auta jako środka transportu rekomenduję, aby umówić się ze znajomymi. Dzięki temu podróż będzie bardziej ekonomiczna i ekologiczna, niezależnie od długości trasy.

Ciekawym rozwiązaniem dla „miejscowych” jest skorzystanie z komunikacji miejskiej czy kolejki podmiejskiej. Wybór takiego środka transportu okaże się korzystny dla osób starszych, dzieci czy studentów, ponieważ z reguły są przygotowane dla nich atrakcyjne zniżki.

Warto również sprawdzić, czy uda się dojechać w tego typu miejsca rowerami, dając sobie w ten sposób dodatkowy zastrzyk zdrowia i dobrego samopoczucia – a to polecam szczególnie!

Czy jako mieszkańcy małych miejscowości, miasteczek możemy liczyć na większą liczbę miejsc do aktywnej rekreacji i weekendowego wypoczynku nad wodą? Czy gminy chcą inwestować w rozwój turystyki weekendowej? Oraz czy to się wszystkim opłaca?

Postanowiłem porozmawiać na ten temat z Mateuszem Karwowskim, Dyrektorem Wydziału Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Koluszkach.

Projekt Lisowice – do kogo skierowana jest oferta tego miejsca? Mieszkańców Koluszek, Łodzi i okolicznych rejonów? A może turystów z dalszych miejscowości?

Mateusz Karwowski: Projekt Lisowice to kompleksowy plan działań dla zmiany postrzegania gminy Koluszki jako nieatrakcyjnej turystycznie. Konsekwentnie realizowany od 2016 roku projekt kierowany jest do mieszkańców zarówno Koluszek, jak i całej aglomeracji łódzkiej. Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie tzw. turystyką weekendową, wyjazdami do miejsc położonych godzinę drogi od miejsca zamieszkania. W przypadku Lisowic i Koluszek to kilka milionów ludzi!  

Od samego początku obserwujemy ogromne zainteresowanie mieszkańców Łodzi. Lisowice to ulubione miejsce spotkań mieszkańców powiatów łódzkiego wschodniego i brzezińskiego. Oferta skierowana jest do ludzi w różnym wieku – od dzieci po seniorów.

Organizujemy cykliczne wydarzenia (koncerty, morsowanie, festiwal kolorów, piknik seniora, kino letnie i wiele innych). Podczas jednego koncertu występuje Maryla Rodowicz i Lady Pank, następnego dnia odbywają się animacje dla dzieci, kilka dni później – zajęcia z tai chi dla seniorów. Większość wydarzeń w tym miejscu to imprezy bezpłatne, otwarte dla wszystkich.

Projekt Lisowice w AQUA SPEED magazyn
Projekt Lisowice w AQUA SPEED magazyn

Jakie atrakcje są dostępne i jak należy się przygotować, aby z nich skorzystać?  

Wizyta w Lisowicach nie wymaga większego przygotowania.

Bezpłatne: kąpielisko na rzece Mrodze + plaża, zjeżdżalnia Anakonda, ścieżki rowerowe, drewniane pomosty i taras widokowy, zabytkowy park, miejsce na ognisko, internet wi-fi na całym obiekcie, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, pole namiotowe, boiska do piłki plażowej, zbiornik wędkarski (wymagana karta PZW).  

Dostępne za symboliczną opłatą: wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, wypożyczalnia rowerów publicznych, baseny zewnętrzne, park linowy + tyrolka, wakeboard, restauracja i sezonowe punkty gastronomiczne.

Czy oferta Lisowic jest dostępna cały rok, czy tylko w okresie wakacyjnym?

Większość atrakcji jest całoroczna. Tylko niektóre zależne od pogody (baseny, wakeboard) działają wyłącznie w sezonie letnim. Staramy się zapewnić atrakcyjność miejsca przez cały rok – w okresie zimowym plaża wykorzystywana jest do morsowania.

Jaki efekt ekonomiczny, społeczny dla gminy, miejscowości ma przynieść taka inwestycja?

Lisowice stworzyły kilkadziesiąt miejsc pracy w branży turystycznej, której w Koluszkach do tej pory nie było. Wśród gości Lisowic rozdajemy bezpłatny folder „Koluszki na weekend”, który ma zachęcić do szerszego poznania okolicy, odwiedzenia jej i – powiedzmy sobie szczerze – do zostawiania pieniędzy na naszym terenie. Od kilku lat pojawiają się w Koluszkach turyści – to coś nigdy wcześniej niespotykanego.

W samych Lisowicach opracowujemy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które w przyszłości pozwolą ulokować w tym miejscu hotele i ośrodki rekreacyjne. Widzimy już dziś duże zainteresowanie podmiotów z tej branży.

Mieszkańcy bardzo mocno utożsamiają się z Lisowicami. Projekt pobudził patriotyzm lokalny. Ludzie są dumni, że Lisowice są w naszej gminie.

W Koluszkach powstaje prawie 500 nowych mieszkań. Developerzy w swoich folderach wspominają o Lisowicach. Odczuwamy, że jest to magnes, którego sąsiednie gminy nie mają.

 

Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn

Foto: dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Koluszki

Materiał został opublikowany w czwartym numerze AQUA SPEED magazyn.

Projekt Lisowice w AQUA SPEED magazyn
pixel