SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Utrzymaj formę

2021-09-28
Utrzymaj formę

Lato to czas, kiedy z zasady ruszamy się więcej, a forma „robi się” sama. Więcej spacerujemy, pływamy w basenach/akwenach otwartych. Kilogramy lecą w dół jak szalone i czujemy się świetnie! Jednak ta piękna pora roku się kończy, a my stajemy przed wyzwaniem: co zrobić, aby świetna forma i figura zostały z nami na dłużej? Jeżeli nie reagujesz „ucieczką” na słowo WODA – pływalnia to idealne miejsce, aby ćwiczyć Twoje ciało i umysł.

Czy to na basenie szkolnym, uczelnianym, czy w wielkich aquaparkach znajdziesz bogatą ofertę aktywności, które pozwolą Ci na utrzymanie dobrego samopoczucia, kondycji, wydolności organizmu, koordynacji ruchowej, ale również rozwiną Twoje mięśnie i zredukują tkankę tłuszczową.

Już zdecydowałaś-eś, że podejmiesz to wyzwanie! Myślisz sobie: Idę! I wtedy pojawiają się pytania… Gdzie zacząć? Jak to zrobić? Czego potrzebuję, żeby zacząć? Oto kilka porad na dobry początek.

Po pierwsze:
Zlokalizuj najbliższy basen oraz przejrzyj strony internetowe w poszukiwaniu grafików zajęć danych pływalni. Zajęcia dobieraj według swoich zainteresowań, ale nie ograniczaj się. Przetestuj wszystko, co Cię zaciekawi, a na koniec wybierz coś, z czego nie zrezygnujesz mimo pluchy za oknem; coś, co będzie twoją „bojką ratunkową” na sezon zimowy. Być może podążysz za rodzajem zajęć, a być może za osobowością trenera danej dyscypliny. Czytaj opisy zajęć wybranych szkółek, komentarze w mediach społecznościowych i notki trenerów „o sobie”.

Po drugie:
Ustal poziom swoich umiejętności. Zastanów się i odpowiedz sobie szczerze, jaki poziom sportowy reprezentujesz. Unikniesz wówczas rozczarowań i demotywacji.

DLA POCZĄTKUJĄCYCH

1. Nauka pływania

Zajęcia, w trakcie których zdobędziesz podstawowe umiejętności pływackie, takie jak: utrzymywanie się na wodzie, oddychanie w wodzie, przemieszczanie dowolnym sposobem bez dotykania dna. Przede wszystkim oswoisz się ze środowiskiem wodnym oraz zapoznasz ze stylami pływackimi.

2. Aqua aerobic

Inaczej: gimnastyka w wodzie przy muzyce. Podczas zajęć użyjesz sprzętów (zapewnianych przez prowadzącego) typu makarony, hantle, pasy wypornościowe. Na zajęciach wykorzystasz opór wody, wspomagając proces odchudzania, a także poprawisz wygląd ciała.

3. Aqua jump

Zajęcia na trampolinach wodnych. Skoki na nich mają wiele zalet – poprawiają przemianę materii, wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. To doskonały trening cardio w wesołej atmosferze!

4. Aqua bike

Trening w szczególności dla tych, którzy chcą zrzucić wagę, zredukować cellulit, poprawić krążenie, nie obciążając przy tym nadmiernie stawów. Świetne uzupełnienie dla triathlonistów.

DLA ŚREDNIO ZAAWANSOWANYCH I ZAAWANSOWANYCH

5. Doskonalenie pływania

Zajęcia w szkółkach pływackich, podczas których poprawisz technikę czterech stylów pływackich przy użyciu profesjonalnego sprzętu (deski, płetwy, gumy, łapki i wiele innych) oraz poznasz tajniki zawodowego pływania.

6. Skoki do wody

Zajęcia, na których pokonasz własne słabości, strach, rozwijając charakter i osobowość. Zwiększysz umiejętność panowania nad własnym ciałem i umysłem.

7. Deski SUP

Doskonałe, siłowe wzmacnianie całego ciała, trening koordynacji ruchowej oraz poczucia równowagi – przeczytaj więcej o pływaniu na desce SUP.

8. Mermaiding

(Pływanie w syrenim ogonie) – sport, który podbija serca pływających na całym świecie, a do tego piękna oprawa dla treningu brzucha, pośladków i nóg dla pań, ale również panów.

9. Nurkowanie

To z kolei wzmocnienie układu oddechowego, wyciszenie i redukcja stresu, uspokojenie pracy serca i obniżenie ciśnienia krwi, ale również odciążenie układu kostnego (przede wszystkim kręgosłupa) i układu ruchu, a ponadto wzmocnienie mięśni.

Po trzecie:
Pamiętaj o podstawowym wyposażeniu każdego bywalca pływalni. Zestaw startowy, jaki zabieramy ze sobą na jakiekolwiek zajęcia basenowe, to: strój kąpielowy, ręcznik, klapki, czepek, okularki pływackie. Jeżeli boisz się, że czegoś Ci zabraknie, zapytaj przy zapisie, jakiego sprzętu potrzebujesz, aby bez stresu i z radością uczestniczyć w zajęciach.

Powodzenia!

TEKST: Wioletta Wochna, Trenerka fitness, ratowniczka

Materiał dostępny jest również w pierwszym wydaniu AQUA SPEED magazyn – czasopismo dla kochających wodę

AQUA SPEED magazyn
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel