Co daje pływanie? Mastersi to wiedzą!
Społeczność pływackich mastersów to ludzie, którzy kochają aktywność fizyczną, pozytywne zmęczenie, ale również dreszczyk emocji, który daje rywalizacja w wodzie. Rozmowa z Adamem Matusiakiem z Aquasfera Masters Olsztyn.
Korzyści z pływania
Wasze stowarzyszenie to pretekst do stworzenia grupy przyjaciół wspólnie spędzających czas w wodzie i poza nią? Czy może sposób na realizację osobistych wyzwań i celów? A może okazja do dbania o zdrowie albo do migania się od obowiązków domowych?
Gdybyś zapytał każdego z osobna, to myślę, że każda odpowiedź byłaby inna. Każdy ma z pewnością odmienny poziom osobistej motywacji, a co za tym idzie odmienne cele i wyzwania. Mastersi to ludzie, którzy chcą ciągle być aktywni. Wspólne pływanie – szczególnie w grupie – buduje więzi, które z czasem mocno się utrwalają i sprawiają, że tak wspólnie spędzony czas jest naprawdę czymś wyjątkowym.
Wśród nas są osoby, które treningi traktują jako okazję zadbania o własne zdrowie, lecz spora część bardzo poważnie traktuje zajęcia, mocno przykłada się na nich, co pozwala osiągać świetne wyniki podczas zawodów zarówno w kraju, jak i za granicą. Obowiązki domowe wbrew pozorom nie są nam obce i znakomicie się z nich wywiązujemy. [uśmiech]
Stowarzyszanie Pływackie Masters Olsztyn powstało 15.12.2014 r., jednak było to tylko formalne powołanie władz. Tak naprawdę Mastersi istnieją w Olsztynie od 2000 r. Wszystko to dzięki Ani Goździejewskiej, która zainicjowała pływanie masters w Olsztynie, oraz Mariuszowi Gabcowi, który obecnie „ciągnie” ten wózek w roli prezesa stowarzyszenia.
W jakim wieku można zostać pływakiem masters
Pływakiem, pływaczką masters zostaje się w wieku 25 lat. W zawodach dla kategorii masters na basenie, jak również open water mogą uczestniczyć zawodnicy 25-letni i starsi. Polski Związek Pływacki przyjmuje następujący podział na kategorie wiekowe „A” 25-29, „B” 30-34, „C” 35-39, „D” 40-44, „E” 45-49, „F” 50-54, „G” 55-59, „H” 60-64, „I” 65-69, „J” 70-74, „K” 75-79, „L” 80-84, „M” 85-89, „N” 90-94, „0” 95-99 i ewentualnie dalej co 5 lat. Organizowane są otwarte Mistrzostwa Polski w pływaniu w kategoriach masters, oraz inne zawody tego typu na basenach oraz akwenach otwartych. Pływacy i pływaczki masters to z reguły zawodnicy, którzy zakończyli wyczynowe pływanie, ale nie chcą rezygnować z uprawiania sportu. Mastersi – pasjonaci pływania zrzeszają się w kluby i drużyny masters, animując społeczność lokalną, organizując zawody, wydarzenia sportowe.
Jak zacząć pływać w Mastersach
Czy wszyscy Mastersi z Aquasfera Masters Olsztyn to byli pływacy wyczynowi? Czy można pływać z Mastersami, nie mając historii pływackiej? Jak przystąpić do takiego stowarzyszenia i jakimi umiejętnościami pływackimi trzeba dysponować?
Każdy z nas ma różną historię pływacką. Są wśród nas byli pływacy wyczynowi z bogatą przeszłością i sukcesami; są również ci, którzy zakończyli karierę na etapie pływackich klas sportowych.
Co ciekawe, wśród nas są osoby, które nie mają żadnej historii pływackiej i w pojedynczych przypadkach całkiem niedawno nauczyły się pływać praktycznie od zera.
To potwierdza fakt, że każdy może do nas dołączyć i wspólnie z nami trenować. Wszystkie informacje o miejscu i terminach zajęć są dostępne na naszej stronie www.masters.olsztyn.pl. Poziom treningów jest zróżnicowany w zależności od posiadanych umiejętności pływackich.
Trening pływania dla dorosłych
Ile razy w tygodniu trenujecie i jak długo? Jak pogodzić życie zawodowe, rodzinne z treningami pływackimi?
Trenujemy 4 razy w tygodniu: poniedziałek, środa i czwartek o godz. 19:30, sobota – godz. 10:00. Wszystkie zajęcia odbywają się na basenie olimpijskim WCRS Aquasfera w Olsztynie. Czas treningu to średnio około 90 minut.
Jeśli chodzi o kompromis życia zawodowego i prywatnego w starciu z treningami, to indywidualne logistyczne wyzwanie dla nas wszystkich. Mimo wszystko wydaje się nam, że godziny treningów w większości przypadków nam odpowiadają, co przekłada się na dobrą frekwencję.
Pasja do pływania
Kim są – z zawodu, wykształcenia – pływacy Aquasfera Masters Olsztyn? Czy łączy Was jeszcze coś oprócz pływania?
To pełen przekrój kompetencji zawodowych w bardzo szerokim zakresie. Są wśród nas nauczyciele, wykładowcy akademiccy, lekarze, przedstawiciele handlowi, służby mundurowe, aptekarze, kadra menedżerska, technicy oraz inżynierowie różnych branży, urzędnicy itd. [uśmiech]
Łączą nas różne zainteresowania – począwszy oczywiście od pływania, poprzez różne dyscypliny, na zimowym pływaniu skończywszy, w którym to dwóch naszych reprezentantów zdobyło tytuł mistrza świata w pływaniu zimowym federacji IISA Poland w IV MŚ Głogów 2022.
Motocykle to z kolei pasja kilku osób, a wspólne wypady „dokąd? – przed siebie” to również część naszej aktywności [uśmiech].
Poza tym nie trzeba nas zbytnio zachęcać do aktywności. Na hasło „kto ma dziś ochotę na rower, kajaki, morsowanie, bieganie?”, zawsze zbierze się jakaś ekipa.
Jesteśmy – można by rzec – jedną wielką rodziną pozytywnych wariatów uzależnionych od ruchu. [uśmiech]
Czy pływanie to drogi sport
Jesteście zaangażowani w organizację zawodów pływania Open Water, jeździcie na zawody masters organizowane w całym kraju… Jak finansujecie swoją pasję? Czy to drogie hobby?
Uprawianie każdej dyscypliny sportu pociąga za sobą większe lub mniejsze nakłady finansowe, które my pokrywamy z własnej kieszeni. Orientacyjny miesięczny koszt samych treningów waha się w maksymalnych granicach około 200 zł dzięki korzystnym warunkom finansowym ze strony OSiR Olsztyn – organu zarządzającego pływalnią Aquasfera.
Poza tym dochodzą wyjazdy na zawody basenowe, których w kalendarzu masters nie jest w Polsce zbyt dużo, a koszt w poszczególnych startach – w zależności od rangi – wynosi maksymalnie około 200 zł w przypadku letnich i zimowych mistrzostw Polski. W okresie wakacyjnym natomiast mamy ogromny wysyp zawodów na wodach otwartych. Nasz kub od 2015 roku organizuje cykl zawodów o Puchar Warmii i Mazur w Pływaniu na Wodach Otwartych.
Również nasi zimowi pływacy często nas reprezentują podczas zawodów zarówno w kraju, jak i za granicą – i niestety ich koszt w porównaniu z pozostałymi jest najwyższy. Wachlarz możliwości startów jest ogromny, więc każdy stara się godnie nas reprezentować w miarę możliwości finansowych. Każdy nasz wyjazd na zawody jest dopracowany logistycznie w taki sposób, by koszty były jak najniższe a w przypadku mistrzostw Polski staramy się część kosztów pokrywać z budżetu klubowego, na który składają się jedynie wpływy ze składek członkowskich stowarzyszenia.
Myślę, że nie jest to mocno drogie hobby, a radość i satysfakcja jemu towarzysząca rekompensuje każde nasze wyrzeczenia, nawet i te finansowe.
Pływacka porada
Co pływak masters doradzi młodemu adeptowi pływania, uwzględniając nabyte doświadczenia – zarówno te wyniesione ze sportu, jak i z życia codziennego?
W kulturze hinduizmu występuje postać Wardhamana Mahawira. Imię jego oznacza „wielki wojownik”, choć jego historia pokazuje że nie stoczył żadnej bitwy ani tym bardziej walki, lecz pokonał samego siebie. Sport w tym właśnie pomaga – uczy samodyscypliny, wytrwałości, pracy indywidualnej oraz w grupie. W wodzie człowiek jest sam ze sobą, walcząc z własnymi lękami i słabościami.
I ta właśnie walka sprawia, że jesteśmy mocniejsi, lepsi i doceniamy własne sukcesy. „Walczcie, bądźcie wytrwali, poznawajcie samych siebie, kochajcie i bądźcie szczęśliwi” – to przesłanie, które chcemy zaadresować do młodzieży. A jeśli Wasza zawodowa kariera pływacka zakończy się, to zapraszamy do nas, by móc ją kontynuować jako pasję wśród mastersów.
Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn
Zdjęcia dzięki uprzejmości Aquasfera Masters Olsztyn