Dlaczego pływanie jest zdrowe? Porady Fundacji Płyńmy Razem
Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego oraz duchowego. Już po paru zajęciach pływania okazuje się, że bóle pleców znikają, lepiej się oddycha, można swobodnie wykonywać najrozmaitsze czynności dnia codziennego, czuć się lepiej psychicznie, być pogodnym i szczęśliwym. Rozmowa z Aleksandrą Wasilewską i Grażyną Zielińską, fizjoterapeutkami, promotorkami zdrowia i założycielkami Fundacji Płyńmy Razem.
„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek”
Co znaczy dla Was ten cytat, dlaczego ruch Waszym zdaniem jest tak ważny?
Aleksandra Wasilewska: Zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne oraz duchowe. Każda z tych cząstek zdrowia jest ze sobą nierozerwalnie połączona – zmiana w jednej z nich wpływa na pozostałe. Dla nas to ruch jest prawdziwym LEKIEM – najbardziej naturalnym, najskuteczniejszym i najistotniejszym elementem zdrowego trybu życia.
Na jakie problemy zdrowotne pomoże pływanie.
Część osób zaczynających przygodę z naszymi zajęciami przychodzi do nas „w pakiecie” z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Są to na przykład:
- przewlekłe bóle pleców,
- ograniczenia zakresu ruchu w stawach,
- zaburzenia oddychania,
- problemy kardiologiczne.
Z ich opowieści wynika, że korzystali z różnych metod leczenia swoich dolegliwości – byli u wielu lekarzy, przyjmowali różne leki, poddawano ich różnorodnym zabiegom. Nie zawsze jednak rozwiązuje to całkowicie problem.
Gdy pytamy ich, kiedy ostatnio się ruszali czy podejmowali jakąś aktywność fizyczną, są bardzo zaskoczeni, że możemy te dolegliwości łączyć z ruchem. Reagują zdziwieniem, gdy po paru zajęciach okazuje się, że bóle pleców zniknęły, lepiej im się oddycha, mogą swobodnie wykonywać najrozmaitsze czynności dnia codziennego, czują się lepiej psychicznie i są pogodniejsi.
Już od pierwszego roku studiów wykładowcy wielokrotnie powtarzali nam pewne motto, które zostanie z nami na zawsze: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – i to właśnie codzienną, nawet niedługą aktywnością fizyczną jesteśmy w stanie zapewnić sobie lepsze zdrowie w każdym jego aspekcie: fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym.
Zdrowotne korzyści z pływania.
Czy dzięki pływaniu, aktywności fizycznej jest szansa na powrót do formy psychicznej i fizycznej po chorobie? Jak powinien przebiegać ten proces?
Grażyna Zielińska: Oczywiście. Tak jak już mówiłyśmy wcześniej, nasze zdrowie ma różne aspekty i są one ze sobą nierozerwalnie połączone. Aktywny tryb życia i dobre nawyki wzmacniają odporność, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko powikłań związanych z chorobą. Osoby prowadzące aktywny tryb życia i stosujące odpowiednią dietę są mniej narażone na zachorowania nie tylko na COVID-19, ale i na inne choroby.
Pływanie jest jedną z najzdrowszych form aktywności dla osób w każdym wieku. Zajęcia w wodzie są bezpieczną formą profilaktyki, a także doskonałą metodą rehabilitacji. Po długim okresie siedzenia w domu jest to jedna z najbardziej pożądanych aktywności, będąca wysiłkiem ogólnorozwojowym, wpływającym pozytywnie na każdy z układów naszego organizmu – w tym układ oddechowy.
Jak wykorzystać ruch w powrocie do zdrowia
Jeżeli chodzi o to, jak ten proces powinien wyglądać, to polecamy najpierw:
- ustalić sobie cel i postanowić, że będziemy go realizować systematycznie i bez wymówek
- warto wyznaczyć sobie choćby konkretny dzień/godzinę na nasze aktywności. Wtedy łatwiej nam będzie dotrzymać naszych postanowień
- dobrym pomysłem po długim czasie separacji społecznej/choroby będą na pewno zajęcia grupowe, dzięki którym zadbamy nie tylko o fizyczny aspekt zdrowia, ale także resztę jego składowych
- wybierzmy takie zajęcia, które będą odpowiednie do naszych upodobań. Jedni zdecydują się na pływanie, drudzy – na bieganie, a jeszcze inni – na taniec albo np. wspinaczkę.
Nieważne, co wybierzemy – ważne, by zacząć się ruszać. Jeśli nasz cel obejmuje aktywność, z którą nigdy nie mieliśmy nic wspólnego, to polecamy podjąć się jej pod okiem specjalistów, którzy zawsze dadzą nam niezbędne i pomocne wskazówki.
Pływanie, zdrowa dieta i aktywny tryb życia
W jaki sposób skutecznie zachęcać do aktywnego trybu życia oraz zdrowej diety?
Aleksandra Wasilewska: Badania pokazują, że w społeczeństwie świadomość na temat roli ćwiczeń oraz odpowiedniej diety w celu utrzymania jak najwyższej sprawności organizmu jest niestety nadal bardzo mała.
Uważamy, że najlepszym pomysłem jest organizowanie różnego typu wydarzeń sportowych i spotkań ze specjalistami z zakresu np. dietetyki, fizjoterapii czy sportu, które pozwolą na poszerzenie wiedzy na temat tego, jak żyć zdrowiej, dłużej i szczęśliwiej.
Warto pamiętać, że przykład idzie z góry, więc aktywni rodzice czy dziadkowie to aktywna młodzież i dzieci, a co za tym idzie – zdrowsze społeczeństwo. Dlatego też organizujemy zajęcia dla dorosłych i same też staramy się swoją postawą dawać dobry przykład młodszym pokoleniom.
Z przeprowadzanych przez nas badań wśród uczestników kilku zrealizowanych projektów wynika, że ok. 70% osób kontynuuje ten rodzaj aktywności fizycznej, a 90% badanych stwierdziło, że zauważyło zdecydowaną poprawę samopoczucia, kondycji i korzystny wpływ na zdrowie.
Okazuje się, że czasem wystarczy zasiać ziarnko, dać dobry przykład, zarazić innych swoją pasją. Uczestnicy zajęć idą „w świat”, opowiadają o tym kolejnym osobom, które po usłyszeniu ich historii i zobaczeniu realnych efektów też chcą zrobić coś dla siebie i swojego zdrowia. Dzięki temu wybierają się na basen, siłownię, do szkoły tańca, klubu sportowego i zaczynają uświadamiać sobie, jak ważny jest ruch w naszym życiu.
Fundacja Płyńmy Razem – organizacja pozarządowa promująca aktywność fizyczną w wodzie.
„Płyńmy razem” to organizacja, która powstała, ponieważ…? Kim są założycielki Fundacji?
„Płyńmy Razem” to organizacja założona przez dwie przyjaciółki – fizjoterapeutki. Przez kilka lat działaliśmy jako grupa nieformalna, realizując różne sportowe inicjatywy, m.in. projekt „Kobiety na pływalnie”.
Projekt "Kobiety na Pływalnie": Obserwując, jak licznie kobiety angażują się w przeznaczone dla nich zajęcia sportowe, zadałyśmy sobie pytanie: A może tak kobiety na pływalnie? Zauważyłyśmy, że na rynku komercyjnym nie ma zajęć z nauki pływania wyłącznie dla kobiet. Z doświadczenia i obserwacji przez lata pracy zawodowej stwierdziłyśmy, że brak umiejętności pływackich w pokoleniu naszym, naszych rodziców czy dziadków jest bardzo powszechny zwłaszcza wśród kobiet. Dostęp do zorganizowanych zajęć z nauki pływania w latach młodości naszych mam czy babć był dużo bardziej ograniczony. To nie tak, że kobiety trzeba specjalnie motywować do wyjścia na basen czy pływania. Myślimy, że kobiety po prostu lubią czuć się bezpiecznie i komfortowo w nowym środowisku. Potrzebują bezpiecznej i komfortowej przestrzeni do przełamywania swoich – często niemałych – lęków. Nauka pływania w wieku dorosłym wiąże się w większości przypadków z ogromnym strachem przed wodą, który często spowodowany jest złymi doświadczeniami w przeszłości. Dużo łatwiej pokonywać nam słabości, kiedy jesteśmy w gronie innych osób, które mają podobny problem. Dodatkowo zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w czasach, w których na każdym kroku jesteśmy bombardowani przerysowanymi kanonami piękna. Powoduje to, że kobiety wstydzą się pójść na basen, gdzie ich ciało staje się bardziej odkryte niż na co dzień. Inaczej jest w sytuacji, kiedy otoczone są przez inne kobiety, które dodatkowo mają jeden wspólny cel. Przestają wtedy skupiać się na wyglądzie, a skupiają uwagę na tym, co chcą osiągnąć. Ważne jest dla nich też to, że zajęcia prowadzone są przez kobiety.
Widząc, jak ogromne są potrzeby i zainteresowanie naszymi zajęciami, w 2020 roku postanowiliśmy sformalizować nasze działania i założyć fundację. Naszym głównym celem jest promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród społeczeństwa. Poprzez sport chcemy pomagać ludziom, by czuli się dobrze w swojej własnej skórze, a także czuli się akceptowani przez innych.
Wierzymy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, a regularna aktywność fizyczna podnosi jakość życia.
W tej chwili nasze działania kierujemy głównie do kobiet oraz osób z niepełnosprawnościami, ponieważ to właśnie te dwie grupy z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do wielu aktywności. Chcemy wychodzić naprzeciw różnorodnym potrzebom społecznym, działać dla ludzi.
Jeśli chodzi o nas, to znamy się „od zawsze” – spotkałyśmy się w podstawówce i trzymamy się razem do dzisiaj. Przez wiele lat trenowałyśmy pływanie w łódzkich klubach sportowych. Obie jesteśmy mgr fizjoterapii, odbyłyśmy wiele kursów z zakresu aquaterapii. Obie od wielu lat prowadzimy zajęcia z nauki pływania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Ola na co dzień pracuje w organizacji, która ułatwia ludziom działanie na rzecz innych. Grażka pracuje na basenie w jednym z łódzkich szpitali jako fizjoterapeutka dzieci z zaburzeniami neurologicznymi. Wspólne doświadczenia i lata spędzone razem pomogły nam z pewnością ukształtować naszą organizację i naszą relację – mamy wspólne cele, podobne obserwacje; wiemy, czego chcemy i co chcemy naprawić, komu pomagać.
Rozmawiał: Maciej Mazerant / Redaktor prowadzący AQUA SPEED magazyn
Fundacja Płyńmy Razem jest współorganizatorem fajnych zawodów zimowego pływania w Łodzi – Zimno i Fajnie