SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Fala seniorów!

2023-05-10
Fala seniorów!

Udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski systematycznie rośnie. Odsetek osób starszych w naszym kraju na koniec 2021 roku osiągnął poziom 25,7%. Liczba seniorów w wieku 60 lat i więcej wyniosła 9,7 mln! Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w swoich rekomendacjach, aby seniorzy byli aktywni fizycznie przez co najmniej 150 minut w ciągu tygodnia. Przekłada się to na około 30 minut aktywności fizycznej dziennie przez 5 dni w tygodniu. Najlepiej, by aktywność taka obejmowała trzy obszary: ćwiczenia wytrzymałościowe dla lepszej kondycji, siłowe dla stabilnej, mocnej sylwetki i rozciągające dla dobrej elastyczności więzadeł i ścięgien. 

O rosnącej popularności zajęć w wodzie dla seniorów rozmawiamy z Martą Wilhelmi – nauczycielką, instruktorką fitness i pływania, właścicielką Akademii Pływania działającej na terenie Aquapark Fala.

Pływanie dla zdrowia

Zajęcia dla seniorów to rekreacja, rehabilitacja czy profilaktyka zdrowotna? Jak konstruowane są zajęcia, aby spełnić oczekiwania uczestników 60+?

Zajęcia dla seniorów to profilaktyka zdrowotna, rekreacja i rehabilitacja w jednym. Dzięki gimnastyce w wodzie sprawność fizyczna wzrasta. Następuje poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej, poprawa ruchomości stawów oraz wzmocnione zostają wszystkie partie mięśni. Ćwiczenia dla seniorów w wodzie odciążają cały kręgosłup, przeciwdziałają osteoporozie oraz chorobom naczyniowo-sercowym. Zajęcia te korzystnie wpływają na samopoczucie psychiczne, a udział w nich relaksuje, odpręża i bawi.

Pływanie dla towarzystwa

Ruch i aktywność fizyczna to jeden z powodów, dla których warto uczestniczyć w zajęciach Aqua Senior, ale jest jeszcze coś... Postulat „Pływaj dla towarzystwa”! O co chodzi w tym haśle?

Ruch i aktywność fizyczna to niejedyny powód uczęszczania na nasze zajęcia. Nie do przecenienia jest fakt, że udział w zajęciach stanowi realizację postulatu „Pływaj dla towarzystwa”. Wyjście z domu, spotkanie się z osobami w swoim wieku, z podobnymi problemami, zawieranie nowych znajomości oraz rozmowa z drugim człowiekiem to bardzo ważne aspekty życia seniora. Po zajęciach na Fali seniorzy chętnie spędzają wspólnie czas przy kawie i ciastku w restauracji mieszczącej się na terenie Aquaparku. Mamy bardzo zintegrowane i towarzyskie grupy seniorów.

Nauka pływania dla seniorów

Czy aby uczestniczyć w zajęciach, trzeba umieć pływać? Czy są Państwo w stanie pomóc seniorowi, jeśli zechce nauczyć się pływać?

Uczestnicy zajęć nie muszą umieć pływać. Aqua Senior to nie tylko forma zdrowej aktywności fizycznej, ale również wspaniała forma oswajania z wodą. Jeśli senior zechce się uczyć pływać, korzysta z zajęć nauki pływania dla dorosłych w Akademii Pływania. W Aquaparku Fala w Dzień Seniora odbywają się warsztaty nauki pływania oraz pierwszej pomocy.

W jaki sprzęt do pływania i aktywności w wodzie musi być wyposażony senior, a jaki otrzymuje na miejscu?

Senior – oprócz kostiumu kąpielowego/kąpielówek, ręcznika i klapek kąpielowych – może zabrać swoje okularki pływackie. To jest wszystko, co musi posiadać. [uśmiech] Resztę sprzętu – makarony, pasy wypornościowe, hantle, dyski, piłki, deski itp. – otrzymuje w ramach naszych zajęć. 

Akcesoria do AQUA AEROBIKU

Aqua senior

Czy wiesz, że...

Aqua Park Łódź, z myślą o osobach młodych duchem, przygotował specjalny program dla seniorów: Aqua Senior. Zapraszamy osoby w kwiecie wieku na zajęcia przy muzyce z wyraźnym akcentem prozdrowotnym. Zajęcia dla wszystkich seniorów, łączące aqua aerobik z elementami strechingu, prowadzone są we wtorki, środy, czwartki oraz piątki o godz. 9.00 oraz 10.00. Czas trwania zajęć: 100 min, w tym: 40 minut zajęć z instruktorem, 40 minut czasu wolnego, 20 minut na przebranie się.

Dodatkowo przygotowano specjalny program skierowany do seniorów, w ramach którego osoby w wieku 60+ od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–15.00 mogą nabyć tańsze bilety do Strefy Basenowej lub Strefy Saun oraz otrzymać 20 minut dodatkowego czasu na spokojne przebranie się.

Szczegóły na stronie: aquapark.lodz.pl

Czytaj również:

Poradnik AQUA SPEED

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego oraz duchowego. Już po paru zajęciach pływania okazuje się, że bóle pleców znikają, lepiej się oddycha, można swobodnie wykonywać najrozmaitsze czynności dnia codziennego, czuć się lepiej psychicznie, być pogodnym i szczęśliwym. Rozmowa z Aleksandrą Wasilewską i Grażyną Zielińską, fizjoterapeutkami, promotorkami zdrowia i założycielkami Fundacji Płyńmy Razem.

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek”

Pływanie jest w stanie zastąpić każdy lek
AQUA SPEED magazyn | Czasopismo o pływaniu
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel