Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać okulary do pływania – praktyczny poradnik

2022-05-04
Jak dobrać okulary do pływania – praktyczny poradnik

Okularki z przeźroczystymi, przyciemnionymi, kolorowymi, fotochromowymi bądź lustrzanymi soczewkami? A może z wymiennym noskiem bądź elastycznym mostkiem nosowym. Takie, w których pasek reguluje się za pomocą zwykłej klamerki lub zapięciem typu QucikFit bądź EasyFit ułatwiającym regulację? W jakim rozmiarze i kolorze? Podpowiadamy, jak dobrać okulary do pływania, aby czuć się… jak ryba w wodzie, zarówno na basenie, jak i w wodach otwartych.

Okulary na basen i open water — czy w ogóle są potrzebne?

Okulary do pływania nie są wyposażeniem obowiązkowym, jednak w praktyce są one niezbędne ze względu na ochronę oczu przed bakteriami, wirusami, chlorem oraz innymi związkami używanymi do uzdatniania wody w basenach, jak również pyłkami, innymi alergenami bądź zanieczyszczeniami w akwenach otwartych.

Dają one komfort widzenia w czasie pływania, pozwalając pływakowi w pełni skupić się przyjemności uprawianie sportu, szlifowaniu techniki, oddechu, ściganiu się na zawodach, przemierzaniu długich dystansów… Żeby jednak tak było, najpierw trzeba wybrać właściwy rozmiar i dobrze dopasować okulary pływackie do rozmiaru i kształtu twarzy oraz budowy oka/oczodołu.

Okulary do pływania — jak je dobrać prawidłowo

Pierwszym krokiem jest decyzja co do rodzaju okularów. Dobiera się je w zależności od potrzeb/ przeznaczenia:

  • do pływania rekreacyjnego,
  • do intensywnego treningu pływackiego,
  • do pływania w wodach otwartych, czyli open water (w tym triathlonu i winterswimming)
  • do pływania na zawodach basenowych

Kolejnym etapem jest znalezienie właściwego rozmiaru i modelu okularów, ale… zacznijmy od początku.

Okulary uniwersalne — do rekreacji, długiego treningu, open water czy winter swimming

Szeroka, silikonowa* otoczka szkieł dokładnie przylega do twarzy niezależnie od temperatury wody i otoczenia. Dzięki delikatnej, elastycznej osłonie, miękkie okulary do pływania nie uciskają i nie ocierają skóry.

Okularki FALCON PHOTOCHROMIC sprawdzą się w cyklu zawodów AQUA SPEED Open Water Series oraz innych zawodach open water w Polsce

Okulary do open water FALCON PHOTOCHROMIC | AQUA SPEED
AQUA SPEED open water series
Gogle pływackie BORA | AQUA SPEED

Gogle do pływania

Dedykowane do uprawiania bardzo popularnego w ostatnich latach sportu, jakim jest zimowe pływanie są gogle pływackie. Posiadają szeroką, zapewniającą maksymalną stabilność i wygodną w dopasowaniu uszczelkę, która spełnia swoje zadanie nawet przy temperaturze wody bliskiej zera stopni. 

Gogle zapewniają ochronę zatok przed wychłodzeniem w zimnej wodzie a tym samym komfort zimowego pływaka.

Google do pływania sprawdzają się w zimowym pływaniu np. podczas zawodów w ramach największego w Polsce cyklu zimowego pływania – Ice Cup Poland – relacja z wydarzenia na łamach AQUA SPEED magazyn 

*Oprócz silikonu do produkcji uszczelek w okularach pływackich wykorzystuje się jeszcze tworzywo TPR (Thermoelastic Rubber), które jest od niego nieco sztywniejsze, oraz silikon LSR (Liquid Silicon Rubber), który z kolei jest materiałem bardziej miękkim i elastycznym od typowego silikonu i zdecydowanie bardziej odpornym na uszkodzenia wywoływane przez wodę, promienie UV oraz upływ czasu.

"Szwedki" — okularki dla profesjonalistów i mastersów

Ze względu na swoją konstrukcję, uwzględniają potrzeby zawodowych pływaków, dla których priorytetem jest szybkość poruszania się w wodzie.

W szwedkach możemy zobaczyć głównie pływaków wyczynowych oraz tzw. Mastersów – byłych pływaków, trenujących pływanie w ramach hobby... ale na poważnie. – dlaczego warto zostać pływakiem/pływaczką masters? – polecamy artykuł w AQUA SPEED magazyn

Można powiedzieć, że tego typu okulary do pływania są szyte na miarę, ze względu na możliwość indywidualnego zestawiania poszczególnych elementów (szkła, łączący je sznurek i gumka kupowane są oddzielnie – według własnych upodobań – i składane w kompletną parę okularów).

Elementy, jakie można dobrać w profesjonalnych okularach do pływania obejmują: szkła, silikonowy pasek oraz gumkę lub sznurek tworzący mostek noskowy.
Okulary pływackie BLADE MIRROR | AQUA SPEED

Okularki jednobryłowe lub regulowane, o opływowym kształcie — dla wyczynowców ceniących wygodę

Zaprojektowane z myślą o intensywnym treningu i pływaniu wyczynowym bądź półprofesjonalnym. Łączą efektywność “szwedek” (wykorzystywane głównie podczas zawodów) z komfortem użytkowania okularków miękkich.

Ergonomiczny kształt oraz doskonale przylegające uszczelki wykonane z silikonu o podwyższonej wytrzymałości pozwalają intensywnie pracować nad osiągami przy zachowaniu maksimum wygody. Wybierać można spośród modeli jednobryłowych lub regulowanych.

Dzięki swojej budowie, zastosowanym materiałom oraz kształtowi szkieł – szeroki kąt widzenia – okularki sprawdzą się podczas rywalizacji open water gdzie ważna jest obserwacja rywali płynących obok.

Podczas zawodów na pływalni dobrze dobrane okularki nie zawiodą przy dynamicznych skokach ze słupka czy nawrotach koziołkowych.

Okulary do pływania — rozmiar ma szczególne znaczenie

Odpowiedni rozmiar jest decydującym kryterium zakupu. Jeżeli upatrzone okulary na basen nie są we właściwym rozmiarze, trzeba poszukać innej, dobrze dopasowanej pary, bo model niedopasowany sprawia, że pływanie jest nie tylko niekomfortowe, ale często wręcz niemożliwe.

  • Pasek i nosek są wymienne bądź mogą mieć regulację, która umożliwia precyzyjne dociśnięcie okularów do twarzy.
  • Wielkość szkła należy dobrać do wielkości oczodołu. To jedyny element, którego rozmiaru nie można zmienić.
  • Szkła powinny obejmować całe oczy, a przyciśnięte do twarzy – bez użycia paska – powinny przylgnąć do niej na kilka sekund.
  • Jeżeli szkła odpadają natychmiast — rozmiar jest zbyt duży, jeżeli dociśnięte okulary uwierają i wrzynają się w skórę — są zbyt małe.

Pasek do zadań specjalnych

Każdy pasek w okularach pływackich służy przytrzymaniu ich na głowie. Zazwyczaj wykonany jest z silikonu lub z nowoczesnych tworzyw będących jego pochodną; bywa dodatkowo podzielony na dwa węższe paski. Takie podwójne zapięcie chętnie wybierają osoby z długimi włosami. Dzięki niemu łatwiej można je utrzymać w jednym miejscu.

Jak ułożyć pasek okularów na głowie? To proste!

  • Dolną część paska układa się na głowie równolegle do soczewek okularów
  • Górną część paska układa się mniej więcej pod kątem mniej więcej 45 stopni

Wtedy wyżej umiejscowiony pasek dociąga szkła do oczodołów, co powoduje lepszą szczelność okularów. 

Okulary pływackie VORTEX MIRROR
Okulary pływackie PACIFIC POLARIZED

Okulary do pływania – ważne dodatki zwiększające komfort

Oprócz optymalnego dopasowania do twarzy, okulary na basen mogą mieć szereg cech zwiększających komfort ich użytkowania…

  • Nieparująca powłoka antifog — zapobiega osadzaniu się pary na szkłach w wyniku gwałtownej zmiany temperatur, na przykład podczas wynurzania się z wody. Zaparowane szkła są częstym problemem zmuszającym pływaków do nieustannego przepłukiwania szkieł wodą i ponownego zakładania okularów. Nieparująca osłona likwiduje ten problem.
  • Filtr UV — Działa ochronnie na wzrok w czasie silnego nasłonecznienia podczas pływania w basenach odkrytych – stosowany obecnie w większości dobrej jakości okularach do pływania.
  • Polaryzacja — eliminuje poziome refleksy świetlne odbijające się od powierzchni wody, znacznie poprawiając kontrast i jakość widzenia.
  • Szkła lustrzane — odbijają nadmiar promieni słonecznych i zaostrzają kolory bez pogarszania widoczności. Szczególnie przydatne podczas pływania w otwartych basenach i w naturalnych akwenach.
  • Soczewki fotochromowe / fotochromatyczne – przyciemniające się w świetle słonecznym
  • Okularki ze szkłami korekcyjnymi dla dzieci i dorosłych – posiadają szkła, których korekcje można dostosować adekwatnie do wady wzroku w każdym oku. Okularki posiadają również możliwość zmiany odległości pomiędzy szkiełkami za pomocą wymiennych mostków nosowych o różnych rozmiarach. Dostępne korekcje: od -8,0 do -1,5 (w zakresie od -1,5 do -5,5 zmiana co 0,5 dioptrii, następnie w zakresie od -6,0 do -8,0 zmiana co 1 dioptrię).
    Uwaga: Można zamówić dwa szkła o różnej korekcji – wskazując taką potrzebę w zamówieniu.

***

Każdy rodzaj okularów używanych na basenie wymaga pielęgnacji. Większość modeli posiada pokrowiec lub pudełko, w którym mogą być bezpiecznie przechowywane. Dotyczy to zwłaszcza powłoki antifog, która jest dość nietrwała i przy niewłaściwym użytkowaniu szybko ulega starciu. Można ją odbudować przy pomocy specjalnych preparatów, jednak czynność tę trzeba potem powtarzać, ponieważ jej trwałość będzie niższa od oryginalnej.

NOWOŚĆ! Stworzyliśmy specjalne, sztywne etui do bezpiecznego przechowywania okularków pływackich. Etui dostępne jest z okularkami FALCON PHOTOCHROMIC oraz VORTEX MIRROR

Okulary pływackie VORTEX MIRROR + Etui
Okulary pływackie fotochromowe FALCON PHOTOCHROMIC
AQUA SPEED magazyn | czasopismo o pływaniu |
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel