Neptun gra w piłkę wodną!
Piłka wodna to klasyczna gra ale i zabawa w wodzie. Wystarczy piłka, strój kąpielowy, dwie bramki i grupa przyjaciół aby zacząć przygodę – W tej grze uczestniczą dwie drużyny, a zwycięzcą meczu jest ta, która zdobędzie więcej bramek. Zasady przypominają nieco piłkę ręczną – mówi Dominik Sznajder, trener UKS Neptun Łódź.
Piłka wodna – na czym polega ten sport?
Piłka wodna to klasyczna gra, w której uczestniczą dwie drużyny, a zwycięzcą meczu jest ta, która zdobędzie więcej bramek. Zasady przypominają nieco piłkę ręczną – podobne rozmiary boiska, każda drużyna składa się z sześciu zawodników pola i bramkarza (oczywiście nie licząc graczy rezerwowych). Są skrzydłowi, półskrzydłowi i rozgrywający, a rolę obrotowego pełni center, który ustawia się pod bramką rywala. Są też kary za poważniejsze faule i związane z nimi okresy gry w przewadze. Głębokość wody powinna być taka, żeby zawodnicy nie mogli odbijać się nogami od dna.
W jakim wieku zaczyna się trening zawodnika, a kiedy przestaje uprawiać ten sport?
Trening najczęściej zaczyna się w wieku 10-11 lat. Pierwsze zawody – w kategorii młodzik – rozgrywają zawodnicy 13-letni. Pomimo że piłka wodna jest sportem kontaktowym, a sama gra wymaga znacznego wysiłku, to z drugiej strony nie jest to sport kontuzjogenny. Stąd wielu zawodników kontynuuje karierę nawet po czterdziestce. Jeżeli ich kondycja fizyczna jest już nieco słabsza, to rekompensują to doświadczeniem i umiejętnościami technicznymi, równie ważnymi w grze.
Czy trzeba potrafić pływać, aby zacząć przygodę z piłką wodną?
Gra w piłkę wodną wymaga umiejętności pływania, ale pierwsze zabawy z piłką i bramkami zaczynają już dzieci w wieku 6-7 lat na zajęciach nauki pływania. Sam sposób pływania piłkarzy wodnych różni się nieco od stylu pływaków dystansowych. Szerzej rozstawione ramiona i podniesiona wysoko głowa pozwalają na obserwację boiska. Charakterystyczne są też wyskoki podczas oddawania rzutów – oczywiście bez odbijania się od dna.
Jak nauczyć dziecko pływać? Odpowiedź w poradniku #AQUASPEEDmagazyn
Jakie trzeba mieć cechy charakteru, aby odnaleźć się w tej dyscyplinie sportu?
Piłka wodna to sport kontaktowy, charakteryzujący się bezpośrednią walką z przeciwnikiem. Z pewnością wymaga od zawodników i zawodniczek nieustępliwości i twardości. Poza tym, jak w każdej grze zespołowej, przydają się umiejętności współpracy z zespołem, przewidywania, kalkulacji i dobrej orientacji w przestrzeni.
Czy uprawianie piłki wodnej jest drogie? Ile kosztuje sprzęt do pływania, treningi etc.?
Uprawianie piłki wodnej wymaga dostępu do bazy w postaci basenu i pływających bramek. To z pewnością generuje większe koszty niż w dyscyplinach uprawianych na świeżym powietrzu. Piłki, czepki i specjalne, wzmacniane slipy oraz stroje dla dziewcząt również nie należą do najtańszych. To wymaga od klubów sportowych pozyskania znacznych środków finansowych, ale w większości ich źródłem są dotacje pozyskiwane od jednostek samorządu terytorialnego bądź właściwych urzędów centralnych. Składki członkowskie ponoszone przez adeptów i zawodników są na podobnym poziomie jak w przypadku piłki nożnej i innych sportów, a często nawet niższe.
Zobacz podstawowy akcesoria pływackie idealne do rozpoczęcia przygody z pływaniem!
Jakie umiejętności i postawy kształtują się u zawodnika, wywierając pozytywny wpływ na jego życie i pracę po zakończeniu „kariery” zawodniczej?
Z pewnością wszyscy byli zawodnicy uprawiający gry zespołowe są nauczeni współpracy z zespołem i odpowiedzialności za swoje działania oraz za wynik drużyny. Znają smak wspólnych zwycięstw, ale także i porażek. Wiedzą, że sukces wymaga poświęcenia i ciężkiej pracy – przede wszystkim w trakcie przygotowań. Nie jest też przypadkiem, że piłkarze wodni sprawdzają się znakomicie w roli ratowników wodnych. Można ich śmiało określić jako „wodne dźwigi”. Dlatego są wręcz rozchwytywani przez osoby zarządzające pływalniami i kąpieliskami. Stwarza to młodym zawodnikom i zawodniczkom możliwość podjęcia pierwszej pracy w czasie wolnym od nauki.